Badania profilaktyczne kobiet - jakie i kiedy wykonywać?
ALICJA • dawno temu • 2 komentarzeBadania profilaktyczne wykonuje się w celu wcześniejszego wykrycia zmian zachodzących w organizmie. Im wcześniej zaobserwujemy objawy, tym szybciej zdiagnozujemy chorobę i będziemy mogły rozpocząć leczenie. Podczas medialnych kampanii walki z rakiem piersi zaczynamy się zastanawiać, czy aby na pewno ten problem nas nie dotyczy. Przestańmy się zamartwiać i kontrolujmy stan naszego zdrowia! Poniżej standardowe badania kobiet.
— Badanie ginekologiczne.To standardowe badanie wykonywane podczas wizyty u ginekologa. Pozwala na ocenę stanu narządów rodnych oraz ewentualnych stanów zapalanych. Każda pani, która ukończyła 18 lat lub rozpoczęła współżycie powinna podać się takiemu badaniu przynajmniej raz w roku.
— Badanie cytologiczne. Przeprowadza się je raz na 2–3 lata, od momentu rozpoczęcia współżycia. Badanie cytologiczne stosuje się w ramach profilaktyki nowotworowej, szczególnie do wykrycia raka szyjki macicy. Osoby w grupie ryzyka, czyli te, w których rodzinie ktoś już chorował na raka, powinny badać się częściej. Zwykle cytologię wykonuje się podczas wizyty kontrolnej u ginekologa.
— Samobadanie piersi.Jest to bardzo proste badanie, a dające szansę na szybkie zdiagnozowanie guzków i torbieli oraz całkowite wyleczenie. Wykonuje się je raz w miesiącu, zwykle w 7 dniu cyklu. W skrócie, polega ono na obserwowaniu i masowaniu dłonią piersi wykonując okrężne ruchy z góry na dół piersi i z powrotem.
— Badanie mammograficzne. Przeznaczone jest dla pań po 40. W badaniu wykorzystuje się promienie rentgenowskie do sfotografowania piersi. Dawka napromieniowania jest niewielka, a wykonane zdjęcie daje cenne informacje na temat stanu piersi. Kobiety po 50. roku życia powinny wykonywać je co roku.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze