Jak często robić badania profilaktyczne?
REDAKCJA • dawno temuKtóż z nas chodzi do lekarza i poddaje się jakimkolwiek badaniom, kiedy czuje się dobrze? Najczęściej jest tak, iż zaczynamy martwić się o nasze zdrowie dopiero w chwili, gdy zaczyna szwankować… Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, iż ogólne dobre samopoczucie niekoniecznie musi świadczyć o pełnym zdrowiu. Wobec powyższego, profilaktycznie należy kontrolować stan zdrowia!
Czym są badania profilaktyczne i jak często je wykonywać?
Podstawowe badania profilaktyczne, nazywane również badaniami ogólnymi, zaleca się wykonywać raz do roku i to niezależnie od wieku. Należą do nich takie badania jak badania krwi i moczu, badanie poziomu cukru we krwi. Po 40. roku życia dodatkowo powinno się badać poziom cholesterolu.
Badanie krwi, zwane morfologią, to badanie biochemicznej zawartości krwi. Dzięki niemu pozyskuje się wiedzę na temat prawidłowości stanu krwi. Za jego pomocą wykryć można przykładowo stan zapalny organizmu, o którym informuje odczyn Biernackiego, czyli OB.
Badania profilaktyczne poziomu cukru w organizmie, inaczej glikemia, wykonywane jest z tej samej próbki krwi, a na wyniku podawane są wskaźniki dla prawidłowej zawartości, na podstawie których wnioskować można o ewentualnych odchyleniach od normy.
Przeprowadzane każdego roku badanie moczu pozwala na diagnozę pracy nerek i całego układu moczowego. Pojawiające się nieprawidłowości w wynikach wskazują na występującą infekcję. Dodatkowymi badaniami, które warto przeprowadzać każdego roku jest RTG klatki piersiowej, wykrywające ewentualne zmiany gruźlicze, a także USG jamy brzusznej, kontrolujące prawidłowy stan wątroby, pęcherzyka żółciowego, trzustki, żołądka, dwunastnicy i pęcherza moczowego.
Badania w wieku +40
W późniejszym wieku, po przekroczeniu 40. roku życia zalecane jest dodanie do wyżej wymienionych podstawowych badań okresowych, badania poziomu cholesterolu, tzw. lipidogram. Badanie to pozwala nie tylko na poznanie poziomu cholesterolu we krwi, ale także ustalenie zawartości dobrego cholesterolu HDL i złego LDL. Zdarza się, że ogólny poziom cholesterolu jest prawidłowy, ale stężenie LDL jest za duże w stosunku do HDL. W takiej sytuacji istnieje ryzyko wystąpienia schorzeń miażdżycowych.
Lipidogram dostarcza jeszcze jednej cennej informacji odnoszącej się do zawartości trójglicerydów, które w przypadku wysokiego stężenia są bardziej niebezpieczne dla zdrowia niż wysoki poziom cholesterolu. Przyczyniają się do powstawania miażdżycy, jak również chorób układu krążenia.
Badania profilaktyczne – warto!
Badania laboratoryjne samej krwi czy moczu to jednak nie wszystko. Warto regularnie badać się u specjalistów i regularnie poddawać takim badaniom jak między innymi pomiar ciśnienia krwi, kolonoskopia, USG prostaty (mężczyźni), cytologia, USG narządów rodnych, a także mammografia (kobiety). Ostatnia grupa badań profilaktycznych pozwala na wczesne wykrywanie nowotworów poszczególnych narządów.
Systematyczne przeprowadzanie badań okresowych jest niezwykle ważne dla zachowania dobrego stanu zdrowia. Badania te dostarczają bowiem lekarzowi prowadzącemu podstawowych informacji na temat zmian zachodzących w organizmie. Dzięki temu ma on szansę na postawienie prawidłowej diagnozy, wczesne wykrycie ewentualnych zmian chorobowych i szybką interwencję.
Wszystko to znacznie ułatwia i przyspiesza proces leczenia. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku wspomnianych chorób nowotworowych, których wczesne wykrycie może uratować życie. Warto zatem zadbać o siebie i poważnie podchodzić do kwestii badań profilaktycznych.
Badaj się i zyskuj!
Wyniki przeprowadzonych badań profilaktycznych należy skonsultować z lekarzem. Wybierając wizytę w prywatnym gabinecie lekarskim mamy możliwość stosunkowo szybko dotrzeć do lekarza specjalisty i umówić się na dogodny termin. Korzystając z prywatnych gabinetów lekarskich warto zwrócić uwagę na to, czy po zakończonej wizycie lekarz wydaje nam paragon fiskalny. Obecnie, w świetle przepisów prawa, jest on do tego zobowiązany właśnie wtedy, gdy prowadzi prywatną praktykę.
Paragon taki jest dowodem na to, iż odbyła się wizyta lekarska, za którą lekarz pobrał od pacjenta pieniądze. Wydanie paragonu przez lekarza daje nam pewność, że lekarz ów uczciwie rozlicza się z uzyskanych dochodów i odprowadza należne podatki, tym samym zwiększając wpływy do budżetu państwa. Należy pamiętać o tym, iż pieniądze uzyskane z podatków trafiają do poszczególnych sektorów i wpływają na poprawę życia całego społeczeństwa.
Zachowując paragon można również dać sobie szansę na dobrą zabawę i cenną nagrodę. Jak? Do 30 września 2016 roku potrwa Narodowa Loteria Paragonowa, 2015–2016. Każdego miesiąca można wygrać samochód Opel Astra, notebooki Lenovo ThinkPad i tablety iPad Air, zaś raz na kwartał (w specjalnym losowaniu) można stać się szczęśliwym właścicielem samochodu Opel Insignia.
Wystarczy tylko zarejestrować paragon fiskalny o kwocie powyżej 10 zł na stronie loterii, prawidłowo uzupełnić swoje dane i czekać na wygraną. Im większa ilość zarejestrowanych paragonów, tym większa szansa na wygraną!
Materiał powstał przy współpracy z loteriaparagonowa.gov.pl
Źródło: notka PR
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze