Antykoncepcja a choroby przewlekłe
MONIKA BOŁTRYK • dawno temuWiele kobiet cierpiących na choroby przewlekłe, z góry rezygnuje z antykoncepcji farmakologicznej. Sądzi, że hormony mogą im zaszkodzić. Tymczasem kiedy cierpimy na nadciśnienie, cukrzycę czy padaczkę, możemy cieszyć się seksem bez lęku o nieplanowaną ciążę. Trzeba jednak skonsultować się z lekarzem i dobrze ją dobrać. Nie ma bowiem takiego schorzenia, które uniemożliwiłoby dobranie bezpiecznej, ale i skutecznej metody antykoncepcji.
Planowanie dziecka przy chorobach jest bardzo ważne, w niektórych przypadkach ciąża może pogorszyć stan zdrowia. Należy się do niej dobrze przygotować, a wpadka w tej sytuacji to ostatnia rzecz, jaka powinna się przytrafić. Zdrowa kobieta może stosować każdą metodę antykoncepcji bez ryzyka, że jej zaszkodzi. Inaczej ma się sprawa z paniami, które cierpią na przewlekłe choroby. One muszą bardzo starannie wybrać sposób zapobiegania ciąży. O dolegliwościach i ich leczeniu trzeba też poinformować ginekologa. Czasami będzie potrzebna dodatkowa konsultacja z lekarzem innej specjalności.
Cukrzyca
W przypadku tej choroby można stosować hormony, ale nie wszystkie. Należy wykluczyć preparaty mające w składzie większe dawki estrogenu czy progestagen. Powodują bowiem wzrost stężenia glukozy i insuliny w surowicy krwi. Lekarz przepisze raczej pigułki niskodawkowe z 20 mikrogramami estrogenu (Novynette, Yasminelle), pod warunkiem jednak, że cukrzyca trwa mniej niż 20 lat i nie występują żadne inne schorzenia, a naczynia krwionośne są sprawne. Zawsze jednak przy cukrzycy trzeba mieć pod kontrolą branie pigułek. Jeśli poziom cukru podskoczy, należy zgłosić to lekarzowi. Zadecyduje on o pozostaniu przy hormonach, albo zmieni np. wkładkę domaciczną. Nie ma natomiast przeciwwskazań do antykoncepcji hormonalnej w przypadku kobiet obciążonych cukrzycą ciężarnych. Nawet długie stosowanie tabletek nie zwiększa u nich ryzyka wystąpienia tego rodzaju cukrzycy. Najczęściej poleca się im wkładkę uwalniającą progestagen.
Choroby tarczycy
Mogłoby się wydawać, że nie ma nic gorszego, niż na zaburzenia hormonalne przyjmować hormony, a tymczasem nie ma żadnych przeciwwskazań dla pigułek. Pomimo przyjmowania hormonów, które leczą dolegliwości tarczycy, bez obaw można stosować antykoncepcję hormonalną. Inne są bowiem obszary i mechanizmy działania przyjmowanych hormonów.
Migrena
Wiele kobiet w ogóle nie leczy migren, co najwyżej łyka tabletki przeciwbólowe, bo przecież ból głowy to nic takiego. Niesłusznie, bo są one narażone na udary. Młode kobiety z lekką formą choroby mogą przyjmować pigułki. Jeżeli bóle migrenowe nasilają się w czasie przyjmowania złożonych tabletek antykoncepcyjnych, obniża się dawkę estrogenu lub progestagenu albo zamienia na inne. Trzeba koniecznie powiedzieć o bólach głowy lekarzowi. Kobiety, u których występują migreny z aurą, są zagrożone udarem mózgu i dlatego nie powinny brać złożonych tabletek antykoncepcyjnych. U pań powyżej 35. roku życia nawet bez aury też rośnie zagrożone udarem. Jeśli zdecydują się na antykoncepcję hormonalną złożoną, muszą ją stosować pod ścisłym nadzorem lekarza.
Choroba zakrzepowo-zatorowa
W tym przypadku kobiety nie mogą stosować tabletek hormonalnych z estrogenami. Powinny z nich zrezygnować również te, które są unieruchomione, czy to czasowo z powodu wypadku, czy na stałe — inwalidztwo. W tej sytuacji lekarz zaleci tabletki z progestagenem, wkładkę domaciczną oraz prezerwatywy.
Zapalenie wątroby typu B i C
Kobiety zakażone wirusem, który powoduje zapalenie wątroby typu C, nie powinny korzystać z żadnej antykoncepcji hormonalnej. W tej sytuacji nie można stosować niczego, co dodatkowo obciążałoby i tak osłabioną wątrobę. To nie znaczy, że nie można w ogóle zapobiegać ciąży. Zostają jeszcze prezerwatywy. Ważne, żeby je stosować, bo chronią nie tylko przed ciążą, ale przed zakażeniem partnera. Dzisiaj są one cienkie i nie obniżają doznań seksualnych. Inaczej ma się sytuacja przy wirusie typu B. Konieczne są badania, które sprawdzą, w jakim stanie jest wątroba. Jeśli nie jest uszkodzona, można stosować antykoncepcję hormonalną. Należy to jednak skonsultować nie tylko z ginekologiem, ale też ze specjalistą chorób wątroby.
Wysoki cholesterol
W przypadku zaburzeń lipidowych należy zapomnieć o typowych tabletkach antykoncepcyjnych z etynyloestradiolem. Estrogen zwiększa poziom cholesterolu LDL i zmniejsza poziom HDL. Nie ma natomiast przeciwwskazań, żeby stosować pigułki z małą dawką progestagenu. Od kilku lat na rynku jest dostępna tabletka zawierająca naturalny estradiol, która nawet poprawia parametry lipidowe. Dozwolone są też estrogeny, które nie mają negatywnego działania przy wysokim poziomie cholesterolu, pod warunkiem jednak, że jednocześnie nie ma problemów z ciśnieniem tętniczym. U pań z podwyższonym i ciśnieniem, i cholesterolem przyjmowanie tabletek hormonalnych powinno być pod ścisłą kontrolą.
Nadciśnienie tętnicze
Najczęściej lekarz zrezygnuje z pigułek w przypadku pacjentek z ciśnieniem tętniczym. Mogą one bowiem powodować skoki ciśnienia i ryzyko udarów. W ogóle nie powinno się stosować preparatów z estrogenami. Kobiety z łagodnym lub dobrze kontrolowanym nadciśnieniem mogą stosować tabletki zawierające tylko progestagen, i metody niehormonalne, np. wkładki domaciczne z miedzią czy prezerwatywy.
Padaczka
Stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych nie zwiększa podatności na wystąpienie drgawek. Wręcz przeciwnie liczba ataków może się zmniejszyć, bo progestageny podnoszą próg drgawkowy. Ale w tym przypadku istnieje ryzyko, że pigułki nie będą działać. Niektóre leki stosowane przy leczeniu padaczki obniżają skuteczność niskodawkowych tabletek. Podobnie jest z plastrami i krążkami, które zawierają etynyloestradiol i progestagen. Lepiej sprawdza się wkładka domaciczna.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze