Przewlekła biegunka
KAROLINA • dawno temuBól brzucha i rozwolnienie są jednymi z częstszych schorzeń, które częściej lub rzadziej dotykają każdego z nas. Nieświeże, zbyt tłuste bądź ciężkostrawne jedzenie może przyczynić się do tego, że nasz żołądek zaczyna funkcjonować w sposób nieprawidłowy. Pojawienie się od czasu do czasu lekkiego nieżytu żołądka, zwłaszcza po wizycie w barze z jedzeniem fast food nie powinno wzbudzać u nas ataku paniki. Jednak kiedy rozwolnienie staje się bardziej dotkliwe i trwa co najmniej kilka godzin, nie powinniśmy go lekceważyć, gdyż może to bezpośrednio prowadzić do odwodnienia organizmu mogącego wywołać nieodwracalne skutki zdrowotne. Nie raz zdarzyło ci się prowadzić nierówną walkę z przewlekłą biegunką i chciałabyś lepiej poznać swojego największego wroga? Nie czekaj, aż po raz kolejny dopadnie cię rozwolnienie i już teraz zapoznaj się z poniższym artykułem, by dowiedzieć się o nim znacznie więcej.
Przyczyny przewlekłej biegunki
U podłoża przewlekłych biegunek może leżeć wiele czynników. Po pierwsze mamy do czynienia z infekcjami bakteryjnymi, wirusowymi albo obecnością pasożytów. To właśnie one bardzo często powodują przewlekłe rozwolnienie. Drugą grupę stanowią schorzenia, w których biegunka jest tylko jednym z wielu objawów. Zaliczyć do nich należy problemy z utrzymaniem stolca, charakterystyczne zwłaszcza dla osób starszych, nieuregulowana cukrzyca czy zaburzenia związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem poszczególnych odcinków układu pokarmowego. Oprócz tego biegunki przewlekłe mogą pojawić się wraz ze stosowaniem niektórych leków. Kiedy przyjmujemy antybiotyk, powinniśmy upewnić się, czy rozwolnienie nie jest jednym ze skutków ubocznych jego stosowania. Często wystarczy przestać go zażywać, by uciążliwe rozwolnienie ustąpiło. Jedną z przyczyn biegunkimoże być również uczulenie na dany produkt spożywczy i wówczas przestaje być ona problemem, gdy dany alergen wyeliminujemy z diety. Jak leczyć biegunkę?
Co jest dobre na biegunkę?
Istnieje kilka metod leczenia przewlekłej biegunki. W zależności od tego, co jest jej przyczyną polega ono na wyeliminowaniu czynnika powodującego długotrwałe rozwolnienie. Jeżeli ma ono podłoże bakteryjne bądź wirusowe, niezbędne będzie sięgnięcie po odpowiednie leki. W przypadku gdy rozwolnienie jest tylko jednym z objawów schorzenia, jedynym rozwiązaniem jego ustania jest wyeliminowanie przyczyny biegunki. I tak może to być uregulowanie cukrzycy bądź wyleczenie przyczyn zaburzeń na przykład ukrwienia jelit. Zwykle obok przyjmowania leków pojawiają się tutaj interwencje chirurgiczne albo zmiany nawyków żywieniowych. Stosując odpowiednie metody, możemy również sprawić, że złagodzimy objawy rozwolnienia. Obok preparatów dostępnych w aptekach w postaci zawiesin i tabletek wskazać należy wiele domowych sposobów. Warto pamiętać przede wszystkim o tym, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu i pić dużą ilość płynów zawierających elektrolity. Pomocna może być również zmiana diety. Podczas biegunki sprawdza się kleik ryżowy, banany czy chrupki kukurydziane.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze