Zarządzaj własnym stresem
BEATA RATUSZNIAK • dawno temuJest wiele artykułów dotyczących skutecznego odstresowania się nie tylko w pracy, ale i w codziennym życiu. Zanim jednak zaczniemy pracować na spokojniejsze życie, warto zastanowić się, czym jest stres i co tak naprawdę jest jego źródłem.
Stress Managment to dość nowe pojęcie. Warto je przyswoić, bowiem może okazać się przydatne, a metody zarządzania stresem – skuteczne. Zacznijmy od podstawowej rzeczy: czym jest stres?
Stres pojawia się zawsze wtedy, gdy organizm reaguje na niebezpieczeństwo. Nie musi być to oczywiście zagrożenie życia, ale na przykład sytuacja, gdy mamy do zrobienia więcej, niż zazwyczaj. Sytuacje takie sprawiają, że hormony przyspieszają akcję serca, oddychamy szybciej i czujemy napływ energii. Energia ta może być użyteczna, o ile pracujemy ciężko i szybko reagujemy na pierwsze symptomy. Sprawdza się to szczególnie w sportowych rywalizacjach lub zadaniach na czas. Ale nie zawsze jesteśmy w stanie z tej dodatkowej energii skorzystać. Nie reagując szybko na wyzwania, stajemy się zmęczeni i ospali, a także – wbrew pozorom – wycieńczeni.
Negatywne skutki stresu łatwo odczuć, gdy trwa on zbyt długo lub powtarza się za często. Tak się dzieje w przypadku stresującej pracy, nauki (np. egzaminów) czy kłopotów rodzinnych. Wtedy też pojawiają się dodatkowe objawy somatyczne, jak bóle głowy, niestrawność, bóle mięśni i pleców, a także problemy ze snem. Warto zauważyć, że objawy te są charakterystyczne również dla depresji. Zbyt duży stres oraz różne sytuacje życiowe mogą w końcu doprowadzić do choroby, zatem warto zapobiegać im jak najszybciej.
Jak zatem walczyć ze stresem i nauczyć się go wykorzystywać w motywacji? Warto odpowiedzieć sobie na dwa podstawowe pytania:
- Co jest źródłem mojego stresu?
- Jak mogę ten stres zmniejszyć i nad nim panować?
Źródło stresu nie zawsze jest klarowne i jasne. Czasem nakłada się na siebie kilka trudnych sytuacji, które powodują stres i trudno zgadnąć, która z nich ma największy wpływ na nasze samopoczucie. Warto zwracać uwagę na poważne zmiany życiowe: ślub, śmierć, choroba, przeprowadzka, narodziny dziecka. Część z nich można przewidzieć i się do nich odpowiednio wcześniej przygotować. Jednak nie zawsze sytuacja jest jasna.
Ważne jest, aby uświadomić sobie czym jest stres dla Ciebie. Każdy reaguje i czuje inaczej. Jeśli nie jesteś pewna, co powoduje stres w Twoim życiu, możesz zacząć prowadzić specjalny dziennik. Zapisuj każdą sytuację, która jest dla Ciebie nerwowa, np. spotkanie z szefem, wizyta u lekarza, rozmowa z partnerem, zbyt dużo obowiązków jednego dnia, trudne zadanie do wykonania itp. Prowadzenie takiego dziennika ułatwia zobrazowanie przyczyn stresu – mając wszystko czarno na białym nie powinnaś mieć problemów z uświadomieniem sobie źródła. Ponadto zauważysz pewne analogie oraz powtórzenia, które ułatwią Ci odnalezienie szczególnie stresujących czynności.
Metody zmniejszania stresu znajdziesz tutaj:
- Nie daj się stresowi
- Wyeliminuj stres ze swojej pracy
- Boli Cię głowa? Zrelaksuj się i weź głęboki oddech
- Odstresuj się, żyj spokojniej
- Nie musisz, ale możesz
- Nie wstrzymuj gniewu
- [url=https://jejswiat.pl/9229,jak-uniknac-swiatecznego-stresu-i-zabiegania ]Jak uniknąć świątecznego stresu i zabiegania[/url]
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze