Stwórz swoje własne perfumy!
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuNic nie doda ci tyle seksapilu, co uwodzicielski zapach perfum. Jeżeli masz doskonały węch, możesz samodzielnie tworzyć niepowtarzalne zapachy, obok których nikt nie przejdzie obojętnie. Cała filozofia komponowania perfum polega na odpowiednim dobraniu olejków eterycznych, tworzących nuty dominujące i niuanse zapachu. Dowiedz się, w jaki sposób w zaciszu własnego domu skomponujesz twój zapach, którym zachwycisz wszystkich znajomych!
Klucz do sukcesu leży w proporcjach
Jeżeli chodzi o skład perfum, każdy zapach zbudowany jest z trzech części, a mianowicie z nuty bazowej, średniej i wysokiej. Kluczem do sukcesu jest tworzenie zapachu kropla po kropli i nieustanne kontrolowanie otrzymanego efektu – jeden mały błąd i perfumy nie będą pachniały tak, jak zaplanowałaś. Procentowa zawartość konkretnych nut zapachowych w perfumach powinna przedstawiać się następująco:
- nuta średnia tworzy około 30% perfum (to średnie i mocne nuty zapachu);
- nuta bazowa – 20% zawartości (to nuty mocne i najdłużej utrzymujące się na ciele);
- 40% składu perfum tworzą nuty wysokie, czyli lekkie i ulotne nuty, które tworzą zwieńczenie zapachu;
- 1% zapachu to mieszanka nuty wysokiej i średniej oraz średniej i bazowej.
Mieszanie olejków eterycznych zawsze zaczynasz od nuty średniej, wzmacniającej wydźwięk perfum. Następnie dodajesz nutę bazową, będącą półtonem w symfonii zapachu i nutę wysoką, czyli uwerturę do arcydzieła. Pamiętaj, że kobiece perfumy powinny zawierać zapachy kwiatowe i owocowe, jako nuty średnie, które następnie uzupełniasz pozostałymi olejkami eterycznymi.
Jak wybrać odpowiedni zapach?
Tworząc zapach idealny, powinnaś kierować się przede wszystkim swoim gustem, jednak zwróć też uwagę na funkcję, jaką mają pełnić te perfumy. Inne olejki dodasz do zapachów relaksujących, a inne do aromatów odświeżających. Każda nuta ma swoje określone miejsce w perfumach, nie możesz więc użyć tylko nut dominujących, mocnych – powinnaś znaleźć też miejsce dla nut lekkich. Na początku dobrze jest zapisywać, ile kropli konkretnego olejku dodałaś – w ten sposób nie pogubisz się w procedurze mieszania zapachów.
Zanim skomponujesz zapach, przeczytaj opis każdego olejku. Te bardziej intensywne mogą okazać się niewskazane dla kobiet w ciąży, dlatego powinnaś używać ich w jak najmniejszej ilości. Inne olejki mogą z kolei powodować reakcje fotoalergiczne, przez co nie będziesz mogła wystawiać ciała na działanie promieni słonecznych. Kiedy już stworzysz mieszankę zapachową, odstaw ją w zaciszne miejsce na kilka tygodni, aby nuty dokładnie się zmieszały.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze