Dieta przy biegunce
BEATKA • dawno temuBiegunki u dzieci są spowodowane najczęściej infekcjami. Niekiedy występuje biegunka po antybiotykach. W trakcie biegunki należy zadbać o dietę dziecka, dzięki temu choroba zniknie. Warto wiedzieć, jakie pokarmy mogą jeść dzieci, a które należy wykluczyć z jadłospisu. Dzięki temu uniknie się zaostrzenia objawów biegunki. Jeżeli poza biegunką występują bóle głowy, bóle brzucha, w kale pojawia się krew lub śluz, należy udać się z dzieckiem do lekarza.
Potrawy na biegunkę
Dieta dzieckamusi być lekkostrawna. Warto ograniczyć ilość błonnika nierozpuszczalnego. Dlatego też z diety dziecka powinny zniknąć otręby pszenne, produkty pełnoziarniste, musli. Warto ograniczyć surowe warzywa, również bogate w błonnik. Rozpuszczalny błonnik znajduje się z kolei w miąższu owoców i gotowanych warzywach. Te pokarmy powinny znajdować się w codziennej diecie malucha. Do żywienia dziecka można wprowadzić oczyszczone produkty zbożowe, np. jasne pieczywo, ryż biały, makaron, drobną kaszę. Dzieci powinny jeść często, ale mało. Niewskazane są produkty smażone (jedzenie fast food powinno być wykluczone). Zamiast tego należy gotować w wodzie, na parze, piec w folii. Dzieci mogą jeść rozgotowany kleik ryżowy, kaszę, kisiel, pieczone jabłka, banany.
Nie można zapominać o dostarczaniu wody do organizmu dziecka. Biegunki mogą doprowadzić do odwodnienia u dzieci. W trakcie biegunki z organizmu dość szybko tracone są zapasy sodu i potasu. Wodę należy pić między posiłkami. Wskazane jest też picie herbatek z mięty, kopru włoskiego, rumianku, suszonych jagód. Podawanie soków, napojów gazowanych czy mleka jest zabronione. Herbatki powinny być bez cukru, gdyż cukier zwiększa fermentację w żołądku.
Przyczyny biegunki
Biegunka jest reakcją organizmu na zaburzenia pracy jelit. Chore dzieci wydalają kał w postaci płynnej (jest w nim duża ilość wody). O stanie chorobowym można mówić, gdy w ciągu dnia dwa, trzy razy nastąpi wydalenie rzadkiego kału. Przyczyną biegunki może być obecność w jelitach substancji osmotycznie czynnych, to jest takich, które chłoną wodę. Do substancji osmotycznie czynnych zaliczamy pektyny ze śliwek, pektyny z otrąb owsianych. Ten rodzaj biegunki nazywamy biegunką osmotyczną.
Inny rodzaj biegunki to biegunka sekrecyjna, inaczej toksyczna. Najczęściej dotyka ona osób podróżujących i często zmieniających miejsce pobytu. W trakcie podróży, do naszego organizmu dostają się nowe i niespotykane dotąd mikroorganizmy. Nieprzyzwyczajony organizm nie potrafi się bronić i choruje. Wirusy i bakterie, takie jak pałeczki okrężnicy, przecinkowce cholery, gronkowiec złocisty, produkują szkodliwe toksyny, które podrażniają komórki. W wyniku tego dochodzi do wydzielania dużych ilości płynów, które rozrzedzają masy kałowe. Niestety, gotowanie mięsa, drobiu i nabiału nie gwarantuje stuprocentowej ochrony przed biegunką.
Biegunka wywołana nieprawidłową motoryką jelit to kolejny rodzaj choroby. Za jej powstanie odpowiedzialny jest zazwyczaj stres u dziecka. Do choroby dochodzi wtedy, gdy jedzenie bardzo szybko przesuwa się przez układ pokarmowy, a jelito nie nadąża z uformowaniem kału. Niekiedy przyczyny biegunki wynikającej z niewłaściwej pracy jelit są dużo poważniejsze.
Najgroźniejszym rodzajem choroby jest biegunka inwazyjna. Podczas wypróżniania w kale pojawia się krew i śluz. Oprócz tego, biegunce towarzyszą bóle brzucha, bóle głowy, gorączka. Biegunka inwazyjna wywołana jest przez bakterie lub pierwotniaki przemieszczające się przez przewód pokarmowy do krwi i całego organizmu.
U małych dzieci biegunki wywoływane są przeważnie przez wirus Rota. Inne przyczyny pojawienia się biegunki to zatrucie pokarmowe, zatrucie salmonellą, Escherichia coli. Niekiedy dzieci chorują w wyniku przejedzenia (brak apetytu u malucha może oznaczać, że jest on najedzony i nie należy w niego wpychać jedzenia).
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze