Co to jest ułożenie płodu?
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temuZ podnieceniem oczekujesz kolejnego USG, bo wreszcie dowiesz się, jakiej płci jest twoje maleństwo. Okazuje się jednak, że maluszek chce potrzymać rodziców w niepewności, układając się… pupą do brzucha i ekranu. Dlaczego dziecko tak się układa? Czym jest ułożenie płodu?
Ułożenie a ustawienie
Przyszłe mamy, mając na myśli pozycję swojego dziecka, mylą dwa pojęcia: ułożenie i ustawienie płodu. Ustawienie określa pozycję płodu wobec ścian macicy. Plecy dziecka mogą dotykać lewej bądź prawej ściany, a przy tym grzbiet skierowany jest albo ku przodowi, albo ku tyłowi. Ułożenie zaś dotyczy już samego ciała malucha. Najczęściej częścią przodującą jest główka dziecka – to dlatego podczas porodu wychodzi pierwsza. Czasem jednak zdarza się, że maluszek znajduje się w takiej pozycji, jak mama – nóżki skierowane są ku dołowi, a do szyjki macicy pierwsze dostają się pośladki.
Jak wygląda poród?
Poród standardowy to odbieranie dziecka z przodującą główką. Ona – jako najbardziej skomplikowana część ciała dziecka – ma największą trudność w wydostaniu się z macicy. Gdy jest już poza swoim dotychczasowym środowiskiem, ramiona i tułów malucha przedostają się przez rozwartą szyjkę bez problemu. Sprawa komplikuje się, gdy mamy do czynienia z położeniem miednicowym (np. odmianą pośladkową). Najczęściej takie ułożenie jest wskazaniem do cesarskiego cięcia. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy maluch dużo waży, położenie dziecka jest nieprawidłowe, a ciężarna nie jest gotowa na „spontaniczne” przyjęcie znieczulenia. W odwrotnej sytuacji poród siłami natury jest możliwy, ale może wiązać się z komplikacjami.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze