Ból jajników w ciąży
BEATKA • dawno temuBól jajników lokalizowany jest w okolicach brzucha, w okresie ciąży jest szczególnie niepokojący. Przyszła mama zaczyna martwić się o zdrowie dziecka, a jeżeli kobieta jest w zaawansowanej ciąży, ból brzucha może znamionować przedwczesny poród. W każdym z tych przypadków nie można go lekceważyć, tylko skonsultować się z lekarzem. Ból w okolicach podbrzusza często bywa powodowany problemami z jajnikami. Występuje po jednej lub po obu stronach podbrzusza i przypomina ból przedmiesiączkowy. W pierwszych tygodniach bóle jajników są objawem ciąży, powstają na skutek powiększenia się macicy.
Przyczyny bólu jajników w ciąży
Dolegliwości ciążowe, choć normalne, wymagają konsultacji lekarzy. Czasami kryje się pod nimi stan zagrażający zdrowiu i życiu matki i dziecka. Łagodne bóle brzucha w pierwszych tygodniach ciąży mogą być objawem poronienia.
Niemniej jednak bóle jajników w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu są reakcją naturalną, wynikającą z powiększenia się macicy. Bóle te to reakcja macicy i jajników na zanik cyklu owulacyjnego. Ciąża jest dużym szokiem dla organizmu, musi minąć trochę czasu, by organizm dostosował się do nowych warunków. Jeżeli jednak bólom podbrzusza towarzyszy plamienie lub krwawienie i wysoka temperatura ciała, należy czym prędzej udać się do lekarza.
Obfite upławy i gorączka towarzyszące bólom jajników są bardzo niepokojące. Nie można ich lekceważyć i starać się leczyć samemu. Bóle jajników mogą pojawić się również po odbytym stosunku płciowym. Ich przyczyną jest zapalenie przydatków. Objawy zapalenia przydatków to, oprócz bólów jajnika, częstomocz i trudności z oddawaniem moczu.
Zapalenie jajników lub zapalenie jajowodów wywołuje punktowy ból, wyciek z dróg rodnych serowatej wydzieliny i gorączkę. Objawy zapalenia jajników przypominają zapalenie macicy, endometriozę czy choroby przenoszone drogą płciową. Ból jednego jajnika, nitkowate tętno, silne poty mogą być oznaką ciąży jajowodowej. Konieczna jest w takim wypadku natychmiastowa pomoc lekarza.
Leczenie bólu jajników
Niekiedy ból jajników jest spowodowany istnieniem torbieli na jajnikach. W takim wypadku kobieta ciężarna musi dużo leżeć i unikać dużego wysiłku fizycznego oraz gwałtownych ruchów. Duże obciążenie fizyczne może spowodować pęknięcie torbieli, a to prowadzi do zapalenia otrzewnej. W niektórych wypadkach kobieta musi poddać się hospitalizacji – wymagane jest leżenie w szpitalu. Wówczas przyszła mama dostaje antybiotyki i łagodne środki przeciwbólowe.
Leki w ciąży, choć niepolecane, czasami niosą mniejsze zagrożenie niż zaniedbanie leczenia i pozostawienie choroby samej sobie. Zabiegi chirurgiczne w ciąży mogą doprowadzić do utraty ciąży, więc wykonuje się je tylko w nagłych wypadkach. W wyniku hospitalizacji torbiel może zmniejszyć się samoistnie. Jeżeli jednak po porodzie torbiel nadal jest duża, można wówczas usunąć ją chirurgicznie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze