Odruchy u noworodka
URSZULA ROGALSKA • dawno temuObserwując swojego malca na pewno zauważyłaś u niego różnego rodzaju odruchy. Początkowo niektóre z nich mogą ciebie zaniepokoić – niepotrzebnie. Noworodekma wrodzone odruchy ciała, które posiadają swoje fachowe nazwy i niektóre z nich mogą trwać nawet przez najbliższe 4- 6 miesięcy. Dobrze jest byś się z nimi zapoznała. Dzięki temu nie będziesz się zamartwiać tym, co nie potrzebne.
Odruch Moro inaczej zwany odruchem obejmowania - odruch występujący w odpowiedzi na gwałtowną zmianę położenia ciała noworodka, nagły hałas, ostry dźwięk. Noworodek reaguje energicznym wyprostowaniem rąk i nóg, wygięciem pleców w łuk i odchyleniem głowy do tyłu, po czym zaciska pięści, a odrzuconymi wcześniej na boki rękami wykonuje powolny ruch objęcia klatki piersiowej.
Źródło: wikipedia.org
Odruch Babińskiego polega na odruchowym wyprostowaniu palucha z jego zgięciem grzbietowym w trakcie drażnienia skóry boczno-dolnej powierzchni stopy.
Może jemu towarzyszyć zgięcie podeszwowe pozostałych palców stopy, zgięcie podeszwowe pozostałych palców z ich wachlarzowym odwiedzeniem ("objaw wachlarza" = "signe d'eventail") albo zgięcie kończyny dolnej w 3 stawach ("potrójne zgięcie", odruch obronny, odruch ucieczki).
Źródło: wikipedia.org
[b]Odruch Rootinga[/b]jeżeli dotkniemy policzek noworodka, odwróci on głowę w kierunku bodźca, otworzy usta i będzie chciało ssać. Odruch występuje do 3–4 miesiąca.
Odruch „chodzenia” trzymając malucha pod pachami, podniesie on jedną nogę, wysunie ją do przodu, po czym wykona to samo drugą nogą. Wygląda to jakby chodził. Odruch występuje jakieś 2 miesiące.Odruch chwytania: gdy położymy palec na wewnętrznej stronie dłoni dziecka, dziecko tę dłoń silnie zaciśnie tzn. chwyci. Odruch ten występuje przez 3–4 miesiące.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze