7 najpopularniejszych stylów wychowawczych
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuSposób, w jaki wychowujemy nasze dzieci, jest kwestią indywidualną. Należy także pamiętać, że żaden styl nie jest idealny – każdy ma swoje plusy i minusy, zwolenników i przeciwników. Z łatwością można jednak wyróżnić te najpopularniejsze. Poznaj 7 najczęściej praktykowanych przez rodziców metod wychowawczych.
Rodzicielstwo helikopterowe
Pierwszym stylem wychowawczym jest rodzicielstwo helikopterowe. Terminem tym określa się rodziców, którzy „krążą” wokół dziecka (niczym helikopter), czuwają nad nim, poświęcają uwagę jego doświadczeniom oraz problemom i interweniują, gdy konieczne. Krytycy są zdania, że rodzice ci są nadopiekuńczy i zbyt zaangażowani.
Rodzicielstwo bliskości
Rodzicielstwo bliskości (stworzone przez amerykańskiego pediatrę, dra Searsa) opiera się na teorii głoszącej, że bezpieczna, pełna zaufania bliskość z rodzicem w najwcześniejszych chwilach życia (a także później) pozwala dziecku rozwinąć się w posiadającego poczucie bezpieczeństwa i niezależnego dorosłego. Ta metoda wychowawcza wiąże się m.in. z dzieleniem łóżka z dzieckiem.
Rodzicielstwo kierowane przez dziecko
Kolejna metoda wychowawcza to rodzicielstwo kierowane przez dziecko. Polega ona na ciągłej bliskości z maluchem, karmieniu na żądanie i wspólnym spaniu. Jak podkreśla jego twórca, dr Benjamin Spock, dziecko jest szefem. Rodzice obserwują malucha i decydują, czego potrzebuje – nie tworzą harmonogramów obowiązków.
Rodzicielstwo naturalne
Rodzice preferujący rodzicielstwo naturalne pragną wychować dziecko odpowiedzialnie i świadomie. W swoich działaniach zwracają uwagę na środowisko naturalne i znani są z łagodnych metod wychowawczych.
Rodzicielstwo tygrysie
Tygrysia matka to kobieta surowa i dbająca o dyscyplinę. Edukację dziecka stawia ona na pierwszym miejscu. Termin ten opisany został przez Amy Chua w książce „Batlle Hymn of the Tiger Mother”.
Rodzicielstwo powolne
Tymczasem powolne rodzicielstwo bazuje na zasadzie, że dziecko powinno badać świat w swoim własnym tempie. Rodzice tacy nie planują ani nie organizują młodemu człowiekowi czasu wolnego.
Rodzicielstwo spokoju
Rodzicielstwo spokoju podkreśla, że natura dziecka jest ważniejsza niż wychowanie. W świetle tej teorii konieczne jest zaakceptowanie faktu, że nie wszystko w dziecku można zmienić.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze