Czego rodzice nie powinni m贸wi膰 przy dzieciach?

10. S艂owa maj膮 wielk膮 mocTo, co rodzice m贸wi膮 w obecno艣ci dzieci mo偶e mie膰 na nie ogromny wp艂yw 鈥 niekoniecznie pozytywny. Wydaje聽si臋 nam nieraz, 偶e niewinne z pozoru wyra偶enia nie s膮 niczym z艂ym, jednak w rzeczywisto艣ci mog膮 szkodliwie聽oddzia艂ywa膰 na zdrowie fizyczne i emocjonalne dzieci. Czego wi臋c nie nale偶y m贸wi膰 przy dziecku?
Zdj臋cie ludzi / Shutterstock

10. S艂owa maj膮 wielk膮 moc
To, co rodzice m贸wi膮 w obecno艣ci dzieci mo偶e mie膰 na nie ogromny wp艂yw 鈥 niekoniecznie pozytywny. Wydaje聽si臋 nam nieraz, 偶e niewinne z pozoru wyra偶enia nie s膮 niczym z艂ym, jednak w rzeczywisto艣ci mog膮 szkodliwie聽oddzia艂ywa膰 na zdrowie fizyczne i emocjonalne dzieci. Czego wi臋c nie nale偶y m贸wi膰 przy dziecku?

9. Szko艂a jest nudnaRodzice powinni powstrzyma膰 si臋 od krytykowania szko艂y dziecka. Nauczyciel i rodzic powinni by膰 zgranym聽zespo艂em w jego kszta艂ceniu. Nastawienie rodzica w stosunku do szko艂y mo偶e wp艂yn膮膰 na zachowanie dziecka w聽klasie.
Zdj臋cie ludzi / Shutterstock

9. Szko艂a jest nudna
Rodzice powinni powstrzyma膰 si臋 od krytykowania szko艂y dziecka. Nauczyciel i rodzic powinni by膰 zgranym聽zespo艂em w jego kszta艂ceniu. Nastawienie rodzica w stosunku do szko艂y mo偶e wp艂yn膮膰 na zachowanie dziecka w聽klasie.

8. 艢wietna robota 鈥 nie s膮dz臋Sarkazm rodzi okrucie艅stwo, wi臋c rodzice nie powinni go stosowa膰 w obecno艣ci dzieci, nawet w rozmowie z innymi聽doros艂ymi. Wp艂yw sarkazmu skierowanego bezpo艣rednio do dziecka jest szkodliwy dla jego zdrowia. Uczucia聽dzieci zostan膮 zranione, je艣li zostan膮 skonfrontowane z ci膮giem obelg w formie 偶artu. Je艣li za艣 s膮 zbyt ma艂e, aby聽zrozumie膰, czym jest sarkazm, zinterpretuj膮 wyra偶enie 鈥炁泈ietna robota鈥 dos艂ownie, a nie jako kpin臋 z ich niemo偶no艣ci聽posprz膮tania pokoju.
Zdj臋cie ludzi / Shutterstock

8. 艢wietna robota 鈥 nie s膮dz臋
Sarkazm rodzi okrucie艅stwo, wi臋c rodzice nie powinni go stosowa膰 w obecno艣ci dzieci, nawet w rozmowie z innymi聽doros艂ymi. Wp艂yw sarkazmu skierowanego bezpo艣rednio do dziecka jest szkodliwy dla jego zdrowia. Uczucia聽dzieci zostan膮 zranione, je艣li zostan膮 skonfrontowane z ci膮giem obelg w formie 偶artu. Je艣li za艣 s膮 zbyt ma艂e, aby聽zrozumie膰, czym jest sarkazm, zinterpretuj膮 wyra偶enie 鈥炁泈ietna robota鈥 dos艂ownie, a nie jako kpin臋 z ich niemo偶no艣ci聽posprz膮tania pokoju.

7. Przekle艅stwaKt贸ry rodzic nie chce zapa艣膰 si臋 pod ziemi臋 po tym, jak dziecko pochwali si臋 s艂owem na 鈥瀔鈥 w towarzystwie innych?聽Chcesz unikn膮膰 takich sytuacji? Bycie dobrym rodzicem polega te偶 na tym, aby u偶ywa膰 j臋zyka, kt贸ry na艣ladowany聽przez dziecko, nie wzbudzi u ciebie zastrze偶e艅. Dzieci na艣laduj膮 to, co widz膮 i s艂ysz膮 w domu, wi臋c ogranicz u偶ywanie聽przekle艅stw nawet w rozmowach z innymi doros艂ymi.
Zdj臋cie ludzi / Shutterstock

7. Przekle艅stwa
Kt贸ry rodzic nie chce zapa艣膰 si臋 pod ziemi臋 po tym, jak dziecko pochwali si臋 s艂owem na 鈥瀔鈥 w towarzystwie innych?聽Chcesz unikn膮膰 takich sytuacji? Bycie dobrym rodzicem polega te偶 na tym, aby u偶ywa膰 j臋zyka, kt贸ry na艣ladowany聽przez dziecko, nie wzbudzi u ciebie zastrze偶e艅. Dzieci na艣laduj膮 to, co widz膮 i s艂ysz膮 w domu, wi臋c ogranicz u偶ywanie聽przekle艅stw nawet w rozmowach z innymi doros艂ymi.

6. Chyba masz gor膮czk臋Uwa偶aj, kiedy werbalizujesz swoje zmartwienia dotycz膮ce zdrowia dziecka (lub czyjegokolwiek) w jego obecno艣ci.聽Dzieci bardzo si臋 denerwuj膮, kiedy s艂ysz膮, 偶e s膮 chore lub kto艣 blisko nich jest chory. Rodzice powinni si臋 skonsultowa膰聽mi臋dzy sob膮, a nast臋pnie wyja艣ni膰 dziecku sytuacj臋 w spos贸b odpowiedni do jego rozwojowego poziomu rozumowania.
Zdj臋cie autorstwa聽ariesa66 / CC BY

6. Chyba masz gor膮czk臋
Uwa偶aj, kiedy werbalizujesz swoje zmartwienia dotycz膮ce zdrowia dziecka (lub czyjegokolwiek) w jego obecno艣ci.聽Dzieci bardzo si臋 denerwuj膮, kiedy s艂ysz膮, 偶e s膮 chore lub kto艣 blisko nich jest chory. Rodzice powinni si臋 skonsultowa膰聽mi臋dzy sob膮, a nast臋pnie wyja艣ni膰 dziecku sytuacj臋 w spos贸b odpowiedni do jego rozwojowego poziomu rozumowania.

5. Zamknij si臋Rodzice mog膮 by膰 stanowczy, jednak regularne okazywanie zdenerwowania oraz s艂owne zn臋canie si臋 nad partnerem i聽dzie膰mi to nie s膮 lekcje 偶yciowe, kt贸re chcesz przekaza膰 potomstwu. Dzieci wi臋cej ucz膮 si臋, obserwuj膮c nas, ni偶 kiedy聽my im co艣 wpajamy, wi臋c wa偶ne jest, aby uwa偶a膰 na zachowanie i dawa膰 przyk艂ad tego, co chcemy, aby przyswoi艂y sobie nasze dzieci.
Zdj臋cie ludzi / Shutterstock

5. Zamknij si臋!
Rodzice mog膮 by膰 stanowczy, jednak regularne okazywanie zdenerwowania oraz s艂owne zn臋canie si臋 nad partnerem i聽dzie膰mi to nie s膮 lekcje 偶yciowe, kt贸re chcesz przekaza膰 potomstwu. Dzieci wi臋cej ucz膮 si臋, obserwuj膮c nas, ni偶 kiedy聽my im co艣 wpajamy, wi臋c wa偶ne jest, aby uwa偶a膰 na zachowanie i dawa膰 przyk艂ad tego, co chcemy, aby przyswoi艂y sobie nasze dzieci.

4. Kiedy cz艂owiek umiera, to tak jakby szed艂 spa膰Pewne tematy s膮 trudne do om贸wienia z dzieckiem, zw艂aszcza je艣li nie chcemy go przestraszy膰. Jednak zamiast聽wyja艣ni膰, czym jest 艣mier膰, m贸wienie dziecku, 偶e to jak p贸j艣cie spa膰 mo偶e sko艅czy膰 si臋 tym, 偶e b臋dzie ono ba艂o聽si臋 zasn膮膰. Dzieci przechodz膮 przez r贸偶ne stadia rozwoju i to, co je zmartwi w jednym, niekoniecznie zmartwi je w聽kolejnym. Porozmawiaj z pediatr膮 na temat tego, jakie jest odpowiednie wyja艣nienie problemu w stosunku do wieku聽dziecka.
Zdj臋cie autorstwa聽PublicDomainPictures / CC BY

4. Kiedy cz艂owiek umiera, to tak jakby szed艂 spa膰
Pewne tematy s膮 trudne do om贸wienia z dzieckiem, zw艂aszcza je艣li nie chcemy go przestraszy膰. Jednak zamiast聽wyja艣ni膰, czym jest 艣mier膰, m贸wienie dziecku, 偶e to jak p贸j艣cie spa膰 mo偶e sko艅czy膰 si臋 tym, 偶e b臋dzie ono ba艂o聽si臋 zasn膮膰. Dzieci przechodz膮 przez r贸偶ne stadia rozwoju i to, co je zmartwi w jednym, niekoniecznie zmartwi je w聽kolejnym. Porozmawiaj z pediatr膮 na temat tego, jakie jest odpowiednie wyja艣nienie problemu w stosunku do wieku聽dziecka.

3. Jestem taka grubaBez wzgl臋du na to, jak postrzegasz swoje cia艂o, unikaj wyra偶ania obsesji na punkcie swojej wagi i stosowania diety聽przy dzieciach. Dzieci cz臋sto takie zmartwienia przejmuj膮 i odzwierciedlaj膮 w swoim zachowaniu. Dziecko mo偶e聽pomy艣le膰: 鈥瀕epiej nie ty膰 i 艂adnie wygl膮da膰, bo inaczej mama nie b臋dzie mnie lubi膰鈥.
Zdj臋cie ludzi / Shutterstock

3. Jestem taka gruba
Bez wzgl臋du na to, jak postrzegasz swoje cia艂o, unikaj wyra偶ania obsesji na punkcie swojej wagi i stosowania diety聽przy dzieciach. Dzieci cz臋sto takie zmartwienia przejmuj膮 i odzwierciedlaj膮 w swoim zachowaniu. Dziecko mo偶e聽pomy艣le膰: 鈥瀕epiej nie ty膰 i 艂adnie wygl膮da膰, bo inaczej mama nie b臋dzie mnie lubi膰鈥.

2. Masz szlaban na miesi膮cUkaranie dziecka nie powinno odbywa膰 si臋 za pomoc膮 gr贸藕b, kt贸rych nie masz zamiaru wyegzekwowa膰. Takie puste聽frazesy mog膮 by膰 przera偶aj膮ce, jednak pokazuj膮 dziecku, 偶e rodzic niekoniecznie jest prawdom贸wny.
Zdj臋cie ludzi / Shutterstock

2. Masz szlaban na miesi膮c
Ukaranie dziecka nie powinno odbywa膰 si臋 za pomoc膮 gr贸藕b, kt贸rych nie masz zamiaru wyegzekwowa膰. Takie puste聽frazesy mog膮 by膰 przera偶aj膮ce, jednak pokazuj膮 dziecku, 偶e rodzic niekoniecznie jest prawdom贸wny.

1. Nie b贸j si臋Uspokojenie dziecka musi by膰 bardziej precyzyjne ni偶 tylko u偶ycie utartego wyra偶enia. Lepiej zrozumie膰, czego聽dziecko si臋 boi i odnie艣膰 si臋 bezpo艣rednio do tej kwestii 鈥 powiedzenie jedynie 鈥瀗ie b贸j si臋鈥 w 偶aden spos贸b nie聽rozwi膮zuje sytuacji ani nie pomaga dziecku pokona膰 strachu.
Zdj臋cie ludzi / Shutterstock

1. Nie b贸j si臋
Uspokojenie dziecka musi by膰 bardziej precyzyjne ni偶 tylko u偶ycie utartego wyra偶enia. Lepiej zrozumie膰, czego聽dziecko si臋 boi i odnie艣膰 si臋 bezpo艣rednio do tej kwestii 鈥 powiedzenie jedynie 鈥瀗ie b贸j si臋鈥 w 偶aden spos贸b nie聽rozwi膮zuje sytuacji ani nie pomaga dziecku pokona膰 strachu.

Podziel si臋:

Przeczytaj tak偶e:

Ten artyku艂 nie ma jeszcze komentarzy

Poka偶 wszystkie komentarze

Tak偶e w kategorii Rodzina:

Najlepszy spos贸b na usypianie noworodk贸w! W trosce o sk贸r臋 Twojego male艅stwa 鈥 linia kosmetyk贸w dla niemowl膮t od N没by dost臋pna w Polsce Witaminy przed ci膮偶膮 Nie lekcewa偶 gospodyni domowej Badanie przezierno艣ci karkowej p艂odu Co robi膰, gdy dziecko kaszle? Por贸d naturalny - czy to musi tak bole膰? Praca nad emocjami cz臋艣膰 6 Twoje dziecko chodzi do szko艂y? Zaprzyja藕nij si臋 z jego nauczycielem! Konkurs grantowy Fundacji Aviva 鈥濼o dla mnie wa偶ne鈥 A holiday postcard Zabawa j臋zykowa z gramatyk膮 w tle (2)