Czego rodzice nie powinni mówić przy dzieciach?

10. Słowa mają wielką mocTo, co rodzice mówią w obecności dzieci może mieć na nie ogromny wpływ – niekoniecznie pozytywny. Wydaje się nam nieraz, że niewinne z pozoru wyrażenia nie są niczym złym, jednak w rzeczywistości mogą szkodliwie oddziaływać na zdrowie fizyczne i emocjonalne dzieci. Czego więc nie należy mówić przy dziecku?
Zdjęcie ludzi / Shutterstock

10. Słowa mają wielką moc
To, co rodzice mówią w obecności dzieci może mieć na nie ogromny wpływ – niekoniecznie pozytywny. Wydaje się nam nieraz, że niewinne z pozoru wyrażenia nie są niczym złym, jednak w rzeczywistości mogą szkodliwie oddziaływać na zdrowie fizyczne i emocjonalne dzieci. Czego więc nie należy mówić przy dziecku?

9. Szkoła jest nudnaRodzice powinni powstrzymać się od krytykowania szkoły dziecka. Nauczyciel i rodzic powinni być zgranym zespołem w jego kształceniu. Nastawienie rodzica w stosunku do szkoły może wpłynąć na zachowanie dziecka w klasie.
Zdjęcie ludzi / Shutterstock

9. Szkoła jest nudna
Rodzice powinni powstrzymać się od krytykowania szkoły dziecka. Nauczyciel i rodzic powinni być zgranym zespołem w jego kształceniu. Nastawienie rodzica w stosunku do szkoły może wpłynąć na zachowanie dziecka w klasie.

8. Świetna robota – nie sądzęSarkazm rodzi okrucieństwo, więc rodzice nie powinni go stosować w obecności dzieci, nawet w rozmowie z innymi dorosłymi. Wpływ sarkazmu skierowanego bezpośrednio do dziecka jest szkodliwy dla jego zdrowia. Uczucia dzieci zostaną zranione, jeśli zostaną skonfrontowane z ciągiem obelg w formie żartu. Jeśli zaś są zbyt małe, aby zrozumieć, czym jest sarkazm, zinterpretują wyrażenie „świetna robota” dosłownie, a nie jako kpinę z ich niemożności posprzątania pokoju.
Zdjęcie ludzi / Shutterstock

8. Świetna robota – nie sądzę
Sarkazm rodzi okrucieństwo, więc rodzice nie powinni go stosować w obecności dzieci, nawet w rozmowie z innymi dorosłymi. Wpływ sarkazmu skierowanego bezpośrednio do dziecka jest szkodliwy dla jego zdrowia. Uczucia dzieci zostaną zranione, jeśli zostaną skonfrontowane z ciągiem obelg w formie żartu. Jeśli zaś są zbyt małe, aby zrozumieć, czym jest sarkazm, zinterpretują wyrażenie „świetna robota” dosłownie, a nie jako kpinę z ich niemożności posprzątania pokoju.

7. PrzekleństwaKtóry rodzic nie chce zapaść się pod ziemię po tym, jak dziecko pochwali się słowem na „k” w towarzystwie innych? Chcesz uniknąć takich sytuacji? Bycie dobrym rodzicem polega też na tym, aby używać języka, który naśladowany przez dziecko, nie wzbudzi u ciebie zastrzeżeń. Dzieci naśladują to, co widzą i słyszą w domu, więc ogranicz używanie przekleństw nawet w rozmowach z innymi dorosłymi.
Zdjęcie ludzi / Shutterstock

7. Przekleństwa
Który rodzic nie chce zapaść się pod ziemię po tym, jak dziecko pochwali się słowem na „k” w towarzystwie innych? Chcesz uniknąć takich sytuacji? Bycie dobrym rodzicem polega też na tym, aby używać języka, który naśladowany przez dziecko, nie wzbudzi u ciebie zastrzeżeń. Dzieci naśladują to, co widzą i słyszą w domu, więc ogranicz używanie przekleństw nawet w rozmowach z innymi dorosłymi.

6. Chyba masz gorączkęUważaj, kiedy werbalizujesz swoje zmartwienia dotyczące zdrowia dziecka (lub czyjegokolwiek) w jego obecności. Dzieci bardzo się denerwują, kiedy słyszą, że są chore lub ktoś blisko nich jest chory. Rodzice powinni się skonsultować między sobą, a następnie wyjaśnić dziecku sytuację w sposób odpowiedni do jego rozwojowego poziomu rozumowania.
Zdjęcie autorstwa ariesa66 / CC BY

6. Chyba masz gorączkę
Uważaj, kiedy werbalizujesz swoje zmartwienia dotyczące zdrowia dziecka (lub czyjegokolwiek) w jego obecności. Dzieci bardzo się denerwują, kiedy słyszą, że są chore lub ktoś blisko nich jest chory. Rodzice powinni się skonsultować między sobą, a następnie wyjaśnić dziecku sytuację w sposób odpowiedni do jego rozwojowego poziomu rozumowania.

5. Zamknij sięRodzice mogą być stanowczy, jednak regularne okazywanie zdenerwowania oraz słowne znęcanie się nad partnerem i dziećmi to nie są lekcje życiowe, które chcesz przekazać potomstwu. Dzieci więcej uczą się, obserwując nas, niż kiedy my im coś wpajamy, więc ważne jest, aby uważać na zachowanie i dawać przykład tego, co chcemy, aby przyswoiły sobie nasze dzieci.
Zdjęcie ludzi / Shutterstock

5. Zamknij się!
Rodzice mogą być stanowczy, jednak regularne okazywanie zdenerwowania oraz słowne znęcanie się nad partnerem i dziećmi to nie są lekcje życiowe, które chcesz przekazać potomstwu. Dzieci więcej uczą się, obserwując nas, niż kiedy my im coś wpajamy, więc ważne jest, aby uważać na zachowanie i dawać przykład tego, co chcemy, aby przyswoiły sobie nasze dzieci.

4. Kiedy człowiek umiera, to tak jakby szedł spaćPewne tematy są trudne do omówienia z dzieckiem, zwłaszcza jeśli nie chcemy go przestraszyć. Jednak zamiast wyjaśnić, czym jest śmierć, mówienie dziecku, że to jak pójście spać może skończyć się tym, że będzie ono bało się zasnąć. Dzieci przechodzą przez różne stadia rozwoju i to, co je zmartwi w jednym, niekoniecznie zmartwi je w kolejnym. Porozmawiaj z pediatrą na temat tego, jakie jest odpowiednie wyjaśnienie problemu w stosunku do wieku dziecka.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

4. Kiedy człowiek umiera, to tak jakby szedł spać
Pewne tematy są trudne do omówienia z dzieckiem, zwłaszcza jeśli nie chcemy go przestraszyć. Jednak zamiast wyjaśnić, czym jest śmierć, mówienie dziecku, że to jak pójście spać może skończyć się tym, że będzie ono bało się zasnąć. Dzieci przechodzą przez różne stadia rozwoju i to, co je zmartwi w jednym, niekoniecznie zmartwi je w kolejnym. Porozmawiaj z pediatrą na temat tego, jakie jest odpowiednie wyjaśnienie problemu w stosunku do wieku dziecka.

3. Jestem taka grubaBez względu na to, jak postrzegasz swoje ciało, unikaj wyrażania obsesji na punkcie swojej wagi i stosowania diety przy dzieciach. Dzieci często takie zmartwienia przejmują i odzwierciedlają w swoim zachowaniu. Dziecko może pomyśleć: „lepiej nie tyć i ładnie wyglądać, bo inaczej mama nie będzie mnie lubić”.
Zdjęcie ludzi / Shutterstock

3. Jestem taka gruba
Bez względu na to, jak postrzegasz swoje ciało, unikaj wyrażania obsesji na punkcie swojej wagi i stosowania diety przy dzieciach. Dzieci często takie zmartwienia przejmują i odzwierciedlają w swoim zachowaniu. Dziecko może pomyśleć: „lepiej nie tyć i ładnie wyglądać, bo inaczej mama nie będzie mnie lubić”.

2. Masz szlaban na miesiącUkaranie dziecka nie powinno odbywać się za pomocą gróźb, których nie masz zamiaru wyegzekwować. Takie puste frazesy mogą być przerażające, jednak pokazują dziecku, że rodzic niekoniecznie jest prawdomówny.
Zdjęcie ludzi / Shutterstock

2. Masz szlaban na miesiąc
Ukaranie dziecka nie powinno odbywać się za pomocą gróźb, których nie masz zamiaru wyegzekwować. Takie puste frazesy mogą być przerażające, jednak pokazują dziecku, że rodzic niekoniecznie jest prawdomówny.

1. Nie bój sięUspokojenie dziecka musi być bardziej precyzyjne niż tylko użycie utartego wyrażenia. Lepiej zrozumieć, czego dziecko się boi i odnieść się bezpośrednio do tej kwestii – powiedzenie jedynie „nie bój się” w żaden sposób nie rozwiązuje sytuacji ani nie pomaga dziecku pokonać strachu.
Zdjęcie ludzi / Shutterstock

1. Nie bój się
Uspokojenie dziecka musi być bardziej precyzyjne niż tylko użycie utartego wyrażenia. Lepiej zrozumieć, czego dziecko się boi i odnieść się bezpośrednio do tej kwestii – powiedzenie jedynie „nie bój się” w żaden sposób nie rozwiązuje sytuacji ani nie pomaga dziecku pokonać strachu.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

Ciuciubabka Nie przegaduj się! Jest lepszy sposób Top 10 zabawek ogrodowych dla dzieciMATERIAŁ SPONSOROWANY Ciasteczka dla niemowląt Jak powiedzieć dziecku, że Mikołaj nie istnieje? Konkurs z POLSAT JimJam Cesarka po cesarce Nie rozmawiaj z nieznajomym Informal style made easy Co to jest zatrucie ciążowe? Najgorsze porady randkowe dla singielki Komunijne wariacje dorosłych

Popularne w tym tygodniu:

Baby shower: jak urządzić niezapomniane przyjęcie dla przyszłej mamy?MATERIAŁ SPONSOROWANY