Kiedy dziecko zaczyna chodzić?
PATRYCJA • dawno temuPierwszy rok życia dziecka obfituje w szereg przełomowych wydarzeń. Pierwsze słowa dziecka, pierwsze próby samodzielnego siadania, wreszcie pierwsze kroki. Jak przebiega proces nauki chodzenia u dzieci? Kiedy można spodziewać się, że dziecko zacznie chodzić? Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka podczas nauki chodzenia?
Nauka chodzenia u dzieci
Zanim będziesz mogła podziwiać pierwsze kroki dziecka, czeka go trening mięśni nóżek. Muszą być wystarczająco silne, aby udźwignąć ciężar ciała. Co więcej, niemowlę musi opanować podstawy koordynacji ruchowej. Dlatego tak mocno wierzga nóżkami, gdy jeszcze nie umie chodzić. Wytężoną pracę nóżek maluszek rozpoczyna podczas nauki siadania. Przekręcając się na bok i unosząc ciałko ku górze, mocno napina mięśnie nóg. Bardzo dobrze do nauki chodzenia przygotowuje przede wszystkim raczkowanie. Maluszek podkulając nóżki pod siebie i unosząc do góry pupę, ćwiczy te partie mięśni, które będą mu potrzebne podczas chodzenia. Zanim malec zacznie chodzić, musi nauczyć się stać na własnych nóżkach. Do tego potrzebna jest wytężona praca stóp. Utrzymanie równowagi schodzi na drugi plan. Malec wspomaga się trzymaniem szczebelek łóżeczka lub pobliskich mebli.
Kiedy spodziewać siępierwszych kroków dziecka? Zwykle maluszki zaczynają chodzić w wieku ok. 11 miesięcy, choć niektóre stawiają już pierwsze kroki w wieku 8 miesięcy. Trzeba wziąć poprawkę na to, że pierwsze próby chodzenia odbywają się z udziałem opiekuna. Rodzic podtrzymuje maluszka pod pachami lub trzyma dziecko za rączki. To bardzo pomocne, gdyż niemowlę najpierw musi opanować umiejętność stawiania kroków. Dopiero potem zaczyna dopracowywać równowagę, o omijaniu przeszkód już nie wspominając. Istotnym elementem procesu chodzenia jest także opanowanie trudnej sztuki hamowania i bezpiecznego upadania na pupę. Dzieci zaczynają samodzielnie chodzić, gdy skończą pierwszy rok życia. Niektóre uznają raczkowanie za jedyny słuszny sposób przemieszczania się nawet do 15. miesiąca życia.
Podstawową zasadą a w nauce chodzenia u dzieci jest nie zmuszanie malca do chodzenia. Dziecko można jedynie zachęcać do aktywności zwiększającej siłę mięśni nóg, a więc do raczkowania, machania nóżkami. Ortopedzi zalecają, aby dzieci raczkowały przynajmniej do 9. miesiąca życia. Niemowlęta, które zaczynają chodzić mając 7 miesięcy mogą mieć krzywe nóżki, ze względu na zbyt duże obciążenie słabego jeszcze kośćca oraz problemy z biodrami.
Bezpieczeństwo dziecka podczas nauki chodzenia
Przemieszczanie się dziecka, czyli raczkowanie i chodzenie, wymaga od rodziców szczególnego zadbania o bezpieczeństwo dziecka w domu. Maluszka nie wolno spuścić z oczu ani na chwilę. Na schody warto założyć barierki zabezpieczające, a z półek pozostających w zasięgu rączek dziecka, pozdejmować wszystkie niebezpieczne przedmioty.
Istotną kwestią jest także zadbanie o nawierzchnię, po której porusza się niemowlę. Najlepiej, aby był to miękki, dobrze przytwierdzony do podłogi dywan lub wykładzina, które zamortyzują upadki i zminimalizują poślizgnięcia. Jeśli przebywasz z dzieckiem w domu, nie zakładaj mu bucików, aby nie obciążać niepotrzebnie stóp. Skarpetki antypoślizgowe w zupełności wystarczą.
Zakup chodzika dla niemowląt ma swoich zwolenników i przeciwników. Wprawdzie niemowlę jest bezpieczniejsze, gdyż nie musi chwytać się mebli i szybko opanowuje umiejętność stawiania na przemian stóp, to jednak ryzykuje stawianiem stóp krzywo i na palcach, zamiast przytwierdzać je do podłoża całą ich nawierzchnią.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze