Brakuje ci rano czasu? Naucz dziecko samodzielnego ubierania!
ISABELLE • dawno temuRozbieranie przychodzi malcowi z łatwością. Ma je od dawna w małym palcu. Większy problem jest z ubieraniem. Uczenie przedszkolaka jak się ubierać może być bardzo frustrujące, ale nie musi. Dzieci w wieku od 4 do 5 lat bardzo szybko mogą przyswoić taką wiedzę. Istnieje kilka podstawowych kroków, które mogą ułatwić naukę. Poranek to czas, w którym wszystkie czynności wykonywane są chaotycznie i w pośpiechu. Dlatego łatwiej jest czasem ubrać dziecko, niż pozwolić mu wykonać to samodzielnie. Jednak poprzez naukę samodzielnego ubierania się nie tylko uczy się samodzielności, ale i logicznego myślenia.
Dzieciaki szybko się uczą!
To prawda – żyjesz w ciągłym pośpiechu i często wyręczasz swojego malucha. To jednak duży błąd. Jeśli, według ciebie, ubiera się długo i nieporadnie, nie wolno ci tracić cierpliwości. Wręcz przeciwnie – trzeba go zachęcać i chwalić. Początkowo dziecko nie jest w stanie ubrać się poprawnie, jednak wraz z upływem czasu i dzięki nieustannej praktyce dziecko będzie w stanie założyć ubranko samodzielne.
Kiedy dziecko ma 2 lata doskonale radzi sobie z rozbieraniem. Co więcej, maluch taki powoli uczy się zakładać niektóre elementy ubioru, np. czapkę, czy skarpetki. W takim momencie należy chwalić i zachęcać dziecko do kolejnych prób, w żadnym przypadku nie należy mu przeszkadzać w samodzielnej nauce ubierania się. Ponadto, jeżeli chcesz zapewnić maluchowi więcej okazji do treningu, pozwól mu ubierać się samemu w piżamę – najlepsze do nauki będą modele z miękkiego materiału, z górną częścią wkładaną przez głowę.
Jeżeli chodzi o trzylatka jest naturalnie trochę lepiej. W większości przypadków dziecko w tym wieku potrafi się samodzielnie ubrać. Najlepiej wcześniej przyszykować mu strój i ułożyć poszczególne części garderoby w odpowiedniej kolejności, a jeżeli nie będą miały za dużo guzików, zamków itp., na pewno maluchowi uda się w nie ubrać. Doskonałym materiałem do treningu są ubrania luźniejsze i szersze. Idealne do tego celu są spódniczki i spodenki na gumce, bluzy z dużym wycięciem na główkę oraz dresy. Aby dziecko mogło w prosty sposób rozpoznać, gdzie jest przód, a gdzie tył można wyszyć na ubrankach niewielkie aplikacje.
Czterolatek natomiast poradzi sobie już z guzikami. Co więcej, rozpinanie i zapinanie guzików jest wspaniałym ćwiczeniem manualnym dla dziecka. Z tego powodu, w ramach treningu, można dać maluchowi do ubrania bluzę lub kurtkę na guziki. Pamiętaj jednak, aby wybierać spodnie z łatwym w obsłudze zapięciem, w przeciwnym razie pochłonięte bez reszty zabawą dziecko może nie poradzić sobie z ich rozpięciem, gdy poczuje potrzebę skorzystania z toalety.
Jak nauczyć maluszka samodzielnego ubierania?
Gdy już jesteś świadoma, czego możesz oczekiwać od swojego dziecka na konkretnym etapie rozwoju, możesz przejść do nauki. Oto kilka wskazówek jak ułatwić maluszkowi samodzielne ubieranie się o poranku:
- Pierwsze i najważniejsze: pomóż dziecku odróżniać przód od tyłu. Dziecko nauczy się szybciej odróżniać te strony, jeśli ubranko będzie miało nadruk tylko z przodu a nie z każdej strony. Możesz również pokazać dziecku, że większość ubrań ma metki, które pomagają odróżnić przód od tyłu.
- Niektóre ubranka, na przykład kurtki i bluzy, mają zapięcia w formie suwaka. To jedna z prostszych do nauczenia form zapinania. Jednak często zdarza się, że suwaki wyrządzają krzywdę dziecku. Zwłaszcza niebezpieczne może się to okazać dla chłopców, gdyż mogą sobie uszkodzić bardzo delikatną część ciała. Chodzi oczywiście o spodenki. Jeśli twój maluszek uczy się dopiero zasuwać suwak, pokaż mu, że najbezpieczniej jest to robić z dala od skóry.
- Guziczki natomiast są bezpieczniejsze niż suwak, ale nieco trudniejsze. Naucz dziecko, że najlepiej zapinać sweterek czy koszulę z dołu do góry. Dzięki temu dziecko będzie miało pewność, że poprawnie zapięło daną rzecz i nie pominęło żadnego guzika. Początkowo większość dzieci nie posiada jeszcze takich zdolności motorycznych, by móc samodzielnie zapinać guziki, jednak nie zakazuj tego. Jeśli tylko malec ma ochotę, pozwól mu się potrudzić i ćwiczyć samodzielne zapinanie guzików lub zatrzasków w ubrankach.
- Co do butków – sznurowadła zostaw spokojnie na czas przedszkolny. Wcześniej możesz proponować maluchowi zakładanie butków na rzeczy lub klamerki. Dziecko może mieć kłopot z rozpoznaniem prawej i lewej strony. Nie przejmuj się, niektórym dorosłym też się to myli. Aby pomóc maluszkowi prawidłowo ubierać buciki, stawiaj je w taki sposób, by były ułożone prawidłowo. Co więcej, możesz wytłumaczyć dziecku, że rzepy lub klamry z jego bucików zawsze powinny znajdować się po zewnętrznej stronie. Niektórzy rodzice na wewnętrznej stronie buta rysują obrazki i tłumaczą dziecku, że jak ubiorą buciki, rysunki powinny się ze sobą stykać w środku.
Pamiętaj, że najważniejszą rzeczą potrzebną podczas nauki samodzielnego ubierania się, jest twoja cierpliwość. Wiedz, że twoje dziecko nauczy się tego w swoim czasie, dlatego nie wywieraj na nim presji, a będzie to dla niego ciekawa przygoda.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze