Chrypka u niemowląt
BEATKA • dawno temuChrypka to zmiana brzmienia głosu. Dolegliwość może być objawem problemów z układem oddechowym lub też samodzielnym symptomem chorobowym. Dzieci najczęściej zapadają na chrypkę na skutek długotrwałego płaczu. Poza tym chrypkę powoduje katar u dzieci – śluz spływa do strun głosowych i je podrażnia.
Przyczyny chrypki u dzieci
Najczęstszym powodem wystąpienia chrypki u niemowląt jest długotrwały płacz dziecka. Na skutek płaczu struny głosowe stają się obrzęknięte. Po uspokojeniu chrypka sama ustąpi. Dzieci z czasem przestają tak często płakać, a ich głos wraca do normy. Zdarza się jednak, że pod wpływem intensywnego i długotrwającego płaczu na strunach głosowych tworzą się guzki. Wyleczenie guzków u małego dziecka jest bardzo trudne. Podstawą wyleczenia jest usunięcie przyczyny pojawienia się guzków – ponieważ w tym wypadku jest to płacz, u tak małego dziecka jest to niezwykle trudne.
Chrypka może pojawić się na skutek choroby, choćby przeziębienia. Zatkany nos i katar zwiększają ryzyko powstania chrypki. Śluz spływa do gardła i podrażnia struny głosowe. Ta dolegliwość nie jest groźna dla zdrowia malucha, niemniej jednak powoduje dyskomfort. Ponieważ dziecko nie potrafi jeszcze samo oczyścić noska, pomocna będzie specjalna gruszka lub inny odciagacz kataru. Po wyleczeniu przeziębienia, chrypka powinna ustąpić.
Katar u dzieci może być spowodowany alergią. Oprócz spływania śluzu do strun głosowych, będą też one lekko obrzęknięte. Im wcześniej rozpoznana alergia i rozpoczęte leczenie, tym szybciej maluch wróci do zdrowia. Na stan strun głosowych wpływa również choroba refluksowa. Treść żołądka razem z kwasami cofa się do przełyku i go podrażnia. Dziecko może odczuwać przy tym bolesne pieczenie. Konieczne będą leki na zgagę i zmiana diety dziecka.
Leczenie chrypki u dzieci
Domowe sposoby na chrypkę:
- Okład z ziemniaków – 5 ugotowanych ziemniaków należy rozgnieść i położyć na ręczniku lub ściereczce, którą trzeba owinąć szyję dziecka. Szyję trzeba owinąć jeszcze jednym ręcznikiem, tak by ciepło utrzymywało się jak najdłużej. Tego typu okłady warto powtarzać kilka razy dziennie i trzymać tak długo, aż staną się sztywne.
- Okład z cebuli – ciepłe cebule trzeba drobno posiekać, rozłożyć na ręczniku. Ręcznikiem należy owinąć szyję dziecka. Okład należy powtarzać kilka razy dziennie.
- Inhalacja z rumianku – jeżeli nie masz w domu inhalatora, możesz wykorzystać miskę z parującą wodą i solą. Zamiast wody może być herbatka z rumianku.
- Olejek z drzewa herbacianego – olejek z drzewa herbacianego można wykorzystać do płukania gardła. 5 kropli olejku należy rozcieńczyć w szklance letniej wody. Olejek ma działanie odkażające i kojące. Jest to jednak sposób na chrypkę dla dzieci starszych, gdyż olejku nie można połknąć.
Ponieważ nawet najmniejsze dolegliwości u dzieci mogą przerodzić się w poważniejsze choroby, należy czym prędzej skonsultować się z lekarzem. Chrypce towarzyszą trudności z oddychaniem, problemy z połykaniem, nadmierne ślinienie. Lekarz być może będzie musiał umieścić rurkę do oddychania w ciele malucha. Specjalista na pewno przebada gardło i jamę ustną dziecka. Lekarz spróbuje ustalić przyczyny chrypki. Być może konieczne będą dodatkowe badania – laryngoskopia, wymaz z gardła, prześwietlenie szyi, tomografia komputerowa, badanie krwi.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze