Zioła zakazane w ciąży
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temuChoć zioła z reguły niosą więcej korzyści niż szkód, zdarzają się sytuacje, gdy należy patrzeć na nie podejrzliwie lub w ogóle zaniechać ich stosowania. Jakie zioła są zakazane w ciąży? Dlaczego nie można ich spożywać?
Tymianek
To zioło ma nie tylko właściwości lecznicze, ale stosowane jako przyprawa kuchenna kusi aromatem i smakiem. Jednak w ciąży jest zdecydowanie niewskazana – może bowiem działać poronnie. Unikaj tymianku także w mieszankach ziołowych.
Rozmaryn
Choć groźny dopiero w dużych ilościach, warto zapomnieć o rozmarynie na jakiś czas. Jego działanie rozkurczające może wywołać skurcze macicy i doprowadzić do poronienia.
Żeń-szeń
Choć badania nad wpływem żeń-szenia na płód wciąż nie są zweryfikowane w próbie ludzkiej, lepiej zrezygnować z niego w I trymestrze ciąży. Aktywna substancja, zawarta w żeń-szeniu może spowalniać rozwój płodu i powodować jego wady wrodzone.
Aloes
Łagodzi podrażnienia i działa kojąco. Ale nie w ciąży. W tym szczególnym stanie unikaj aloesu, by nie dopuścić do przekrwienia miednicy mniejszej, przedwczesnych skurczów i poronienia.
Chmiel
Stymuluje produkcję estrogenów, których nadmiar w ciąży jest niewskazany z uwagi na toksyczność i teratogenność (powodowanie wad wrodzonych u płodu).
Niebezpiecznymi ziołami są też cząber i kruszyna, która może odwadniać organizm matki i prowadzić do przekrwienia narządów rodnych. Picie mięty czy stosowanie rumianku jest raczej bezpieczne, ale warto przed sięgnięciem po "bezpieczne zioła" skonsultować się z lekarzem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze