Zioła bezpieczne w ciąży
MAGDALENA MOSKAL • dawno temuCiąża jest okresem, kiedy szczególną uwagę zwracamy na rodzaj i jakość spożywanych pokarmów oraz napojów. Należy zadbać, by w diecie znalazły się produkty wartościowe, które zapewnią odpowiedni wzrost i rozwój płodu, natomiast unikać substancji, które mogą być szkodliwe.
Niewiele jest leków, które można stosować podczas ciąży. Co zrobić, gdy właśnie wtedy dopadną cię przeziębienie, uporczywy ból głowy lub kłopoty trawienne? Często zapominamy, że dietę kobiety ciężarnej można wzbogacić o niektóre zioła. Zawierają one cenne witaminy i mikroelementy, mają właściwości odżywcze i wzmacniające, mogą wywierać korzystny wpływ na samopoczucie, łagodzić różnego rodzaju dolegliwości czy też zapobiegać chorobom.
Oto kilka propozycji zastosowań ziół bezpiecznych w okresie ciąży:
Imbir – świeży korzeń imbiru ma właściwości antyseptyczne, działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie, silnie rozgrzewa i pobudza krążenie. Jest polecany przy przeziębieniu, a także przy porannych nudnościach i problemach trawiennych.
Rumianek – w formie okładów działa przeciwzapalnie i odkażająco. Wypity napar ma łagodne właściwości uspokajające, przynosi także ulgę w problemach trawiennych. W walce z porannymi nudnościami warto zastosować mieszankę rumianku z imbirem.
Pokrzywa – cechuje się wysoką wartością odżywczą. Sok lub sałatki z młodych, jeszcze nieparzących, listków znakomicie uzupełnią dietę w witaminy i składniki mineralne, szczególnie w żelazo. Napar z pokrzywy ma działanie moczopędne, usuwa nadmiar wody z organizmu. Pokrzywa jest również zalecana po porodzie przy problemach z laktacją i w celu wzmocnienia organizmu.
Mniszek lekarski – jest bogatym źródłem witaminy A i żelaza. Zawiera substancje wspomagające procesy trawienia i pobudzające wydzielanie żółci. Wykazuje działanie moczopędne. Syntetyczne leki moczopędne powodują utratę potasu. Liście mniszka lekarskiego zawierają dużo potasu, więc nie grozi nam jego niedobór, gdy stosujemy to zioło. W okresie karmienia piersią mniszek lekarski zwiększa produkcję mleka.
Malina (liście) – obfituje w witaminy i składniki mineralne, zwłaszcza w żelazo. Napar z suszonych liści ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, ściągające. Może być stosowany do płukania w stanach zapalnych jamy ustnej i w przeziębieniu. Pomaga przy dolegliwościach trawiennych, biegunce i zapaleniu dróg moczowych. Wzmaga laktację. Według niektórych źródeł wzmacnia mięśnie macicy, inni natomiast twierdzą, że ma działanie rozkurczowe – zdania są tu podzielone, dlatego przed zastosowaniem należy zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego ciążę.
Poziomka (liście) – ma właściwości podobne do pochodzącej z tej samej rodziny maliny. W czasie ciąży napar może być używany jako środek uspokajający.
Melisa – olejek lotny zawarty w melisie lekarskiej koi system nerwowy, zaś polifenole mają działanie przeciwwirusowe. Ziele to ma zastosowanie w leczeniu nadczynności tarczycy. Ciepły napar z melisy z dodatkiem miodu pomoże w depresji, bólach głowy i ułatwi zasypianie.
Nagietek – zawiera karotenoidy, witaminę C, jest bogatym źródłem magnezu. Może zmniejszać ryzyko poronienia. Picie naparu z nagietka zalecane jest w pierwszej połowie ciąży.
Kminek, anyż, czarnuszka, koper włoski – mają podobne działanie. Wskazane w zaburzeniach trawiennych. Wspomagają laktację. Należy pamiętać, że zioła mogą być jedynie uzupełnieniem dobrze zbalansowanej diety. Przed ich zastosowaniem należy zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego ciążę.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze