Prawdziwe różnice między chłopcem i dziewczynką
ISABELLE • dawno temuScena ma miejsce w parku. Przedpołudnie, kilkanaście ławeczek, wszystkie zajęte przez młode mamy lub szczęśliwe babcie i ich pociechy. Dziewczynki i chłopcy. Nawet niedługa obserwacja pozwala stwierdzić, że chłopcy biegają z wywieszonym jęzorem i udają policjantów, dziewczynki zaś oglądają i zbierają kwiatki albo bawią się przy fontannie. Czy kogoś to w ogóle dziwi? Czy to, że kilkuletni chłopcy wolą pobawić się samochodzikami, a małe dziewczynki lalkami, jest sprawą stereotypów płciowych, którym ulegają? Czy może po prostu naprawdę istnieją różnice między płciami?
Chłopcy urodzili się, by przetrwać
Jeśli po twoim domu kręci się mały Jaś, z pewnością już wiesz, że żyje on w świecie akcji. Musi cały czas coś robić. Najlepiej, gdy w pobliżu znajdziesz bandaż lub plasterek! A jaki dumny byłby ze swojej ranki! Jednak jest i druga strona medalu – chłopcy są bardziej emocjonalni, niż zwykle się sądzi. Zatem, jacy naprawdę są?
- Lubią ruch. Chłopcy wolą nie tylko sami się ruszać, ale nawet patrzeć na ruch. Gdyby tak dać do wyboru rocznemu tylko chłopaczkowi dwa obrazy: rozmawiających ludzi lub wycieraczki samochodowe w akcji, jego wybór byłby przesądzony. Wycieraczki. To chłopcy są specjalistami od analizowania ruchów – nawet o dwa miesiące szybciej niż dziewczynki zaczynają zastanawiać się nad ruchami, które chcą wykonać! Są niezłymi obserwatorami w tej dziedzinie.
- Wolą tłum. Chłopcy raczej będą przyglądać się kilku twarzom na raz, a nie tylko jednej. Co nie znaczy, że gdy nachylisz się nad synkiem, nie spojrzy na ciebie. Jednak roczny chłopak woli obserwować nawet wyświetlacz telefonu, niż przyglądać się jednej twarzy przez kilka minut.
- Są bardziej emocjonalni, niż myślisz. Dużo łatwiej ich wzruszyć (choć im starsi, tym mniej po sobie dają poznać) i dużo trudniej uspokoić niż dziewczynki. Nawet jeśli w obliczu stresu czy smutnych sytuacji są tak spokojni jak płeć przeciwna, częściej cierpią na dolegliwości związane z żołądkiem czy sercem.
Dziewczynki urodziły się, by błyszczeć i kochać
Masz w domu prawdziwy skarb, którym jest twoja malutka, śliczna laleczka. Kilka podstawowych faktów o tej płci – przede wszystkim dziewczynki rozwijają się poprzez obserwację i rozmowę. Masz córeczkę – przygotuj się na prawdziwą gadaninę. To powszechnie znany fakt, że dziewczynki szybciej niż chłopcy zaczynają mówić.
- Są stworzone do tego, by naśladować. Dziewczynki bacznie obserwują dorosłych i powtarzają po nich zachowania. Wystarczy wyobrazić sobie małą, która chodzi za zdenerwowanym tatą i tak jak on wymachuje rączkami, udając gniew. Albo te całe zabawy w dom i opiekę nad lalkami. Wszystko to zauważyły u mamy: czesanie, przewijanie, karmienie itd. Jednak nie jest to imitacja każdego zachowania. Raczej rzadko znajdziemy dziewczynkę, która udaje, że ściga się samochodem. One naśladują uczucia i relacje interpersonalne.
- Szybciej przyswajają słowa i szybciej je rozumieją. To dziewczynki pierwsze machają rączką na polecenie: „Zrób papa”. To one pierwsze wypowiadają wyrazy i używają głosu nie tylko do płaczu. Przez słowa, a nie przez gesty w przeciwieństwie do chłopców, wyrażają swoje potrzeby. W wieku 16 miesięcy dziewczynki znają średnio 100 słów, podczas gdy chłopcy tylko 30!
- Są zręczne. Szybciej niż chłopcy są w stanie wykonać proste zadania typu: utrzymanie zabawki w ręku. Szybciej też zazwyczaj siadają i dłużej raczkują, choć to oczywiście nie zasada. Chłopcy najczęściej długo siedzą i nic nie robią, po czym któregoś dnia po prostu wstają i chodzą. Może lubią być bardziej efektowni? Dziewczynki zaś szybciej uczą się pisać i używać sztućców.
Jeśli koniecznie pragniesz przełamać konwencje i stereotypy i kupić synkowi na urodziny farbki, a córeczce resoraka, nie zdziw się, gdy po kilku minutach sami zamienią się zabawkami! Tak to już jesteśmy urządzeni przez naturę!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze