Zabiegi fryzjerskie w ciąży
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuCiężarne kobiety też chcą dobrze wyglądać! Z obawy przed szkodliwością substancji chemicznych zawartych w kosmetykach i różnych preparatach stają przed dylematem: korzystać z zabiegów fryzjerskich czy nie? Postaramy się odpowiedzieć na pytania, które najczęściej nurtują przyszłe mamy. Bo przecież każda kobieta chce pięknie wyglądać!
Problemy z włosami w ciąży
Zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety podczas ciąży mają wpływ również na włosy. Najczęściej włosy słabną, robią się cienkie i podatne na uszkodzenia i wypadanie. Czasem jednak pod wpływem hormonów zaczynają szybciej rosnąć i wymagają częstszego podcinania. Dlatego właśnie wiele przyszłych mam decyduje się na drastyczne skrócenie fryzury. Zmiana fryzury na krótszą pozwala wzmocnić kosmyki oraz znajduje praktyczne zastosowanie. Jej układaniu często nie trzeba poświęcać aż tak dużo czasu. Co z produktami do stylizacji? Wnikanie substancji chemicznych przez skórę głowy do organizmu jest minimalne, ale i tak lepiej jest stosować kosmetyki z atestem i delikatniejsze, np. przeznaczone dla alergików.
Farbowanie włosów w ciąży
Farbowanie włosów także nie jest zabiegiem, który może zaszkodzić dziecku. Lepiej jednak wykonać go u fryzjera, gdyż farby drogeryjne mogą sprawiać niespodzianki. Koniecznie poinformuj fryzjera o swoim błogosławionym stanie. Dzięki temu będzie mógł dobrać odpowiednie kosmetyki i ich stężenie. Niestety, ze względu na zmiany hormonalne, w wyniku farbowania może dojść do niespodziewanych reakcji, chociaż nie musi. Jeśli na głowie masz żółtego kurczaka lub zielonkawy blond, wcale nie musi być to wina fryzjera, a hormonów. Jeśli wystąpi pieczenie, swędzenie lub wysypka podczas lub po zabiegu, natychmiast poproś fryzjera o zmycie specyfiku i udaj się do lekarza. Nigdy nie stosuj żadnych leków lub preparatów na własną rękę.
Do farbowania włosów w czasie ciąży powinny być wybierane farby delikatne, na bazie składników roślinnych, dlatego dobrze sprawdza się henna lub słabsze od farb szampony koloryzujące. Jeśli zdecydowałaś się jednak na samodzielne farbowanie, absolutnie nie zapominaj o wcześniejszym wykonaniu testu uczuleniowego i założeniu rękawiczek. Pomieszczenie, w którym farbujesz włosy powinno być wentylowane. Z powodu brzuszka możesz mieć trudności z równomiernym nałożeniem farby, dlatego warto oddać się w ręce drugiej osoby. Nie stosuj farb z amoniakiem, które zawierają najwięcej szkodliwych substancji.
Trwała w ciąży
Trwała ondulacja jest zabiegiem dosyć agresywnym, również pod względem zapachu.
Są jednak delikatniejsze preparaty ziołowe, które nie dostarczają tak intensywnych doznań. W czasie ciąży istnieje ryzyko, że pod wpływem hormonów trwała się nie przyjmie, a farba do włosów „nie złapie”. Nie poleca się wykonywania trwałej w ostatnich miesiącach ciąży. Oczywiście podobnie jak w przypadku farbowania konieczne jest powiadomienie fryzjera o ciąży.
Przy podejmowaniu decyzji dotyczącej zabiegów fryzjerskich w czasie ciąży nie sugeruj się opiniami mamy czy funkcjonującymi od lat mitami. W latach 80. czy 90. farby i płyny do trwałej miały bardziej szkodliwy skład niż obecnie. Warto natomiast zasięgnąć opinii lekarza i fryzjera oraz zwrócić uwagę na to, czy uciążliwe nudności pozwolą na wykonanie zabiegów o tak intensywnym i drażniącym zapachu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze