Zabiegi stomatologiczne w czasie ciąży
KIRA • dawno temuOczywiście, wszystkie wiemy, że zanim zajdzie się w ciążę, trzeba koniecznie odwiedzić stomatologa i wykonać niezbędne zabiegi tak, żeby nasze zęby były zdrowe i wytrzymały trudy nadchodzących dziewięciu miesięcy. Nie zawsze jednak ciąża jest planowana — czasami chodząc już z brzuszkiem stajemy przed koniecznościa udania się do dentysty.
Czy należy leczyć zęby w ciąży — a jeśli tak, to jak to robić bezpiecznie?
Większość mam wychodzi z założenia, że w czasie trwania ciąży najlepiej jest w ogóle nie wykonywać zabiegów stomatologicznych. Wynika to ze strachu przed możliwymi konsekwencjami dla dziecka, które przecież teraz szybko się rozwija i powinno mieć jak najbardziej komfortowe warunki.
Leczyć, czy nie leczyć…?
Z jednej strony oczywiście aż do porodu należałoby unikać zbędnych zabiegów w gabinecie dentystycznym. Kluczem jest tu jednak słowo zbędnych - bo niektóre są absolutnie konieczne, i wówczas, po konsultacji z ginekologiem i stomatologiem, należy jednak je wykonać.
Problem polega na tym, że rozwijające się dziecko korzysta z "zasobów" wapnia, magnezu i witamin w organizmie mamy. Sprzyja to niestety niszczeniu zębów i rozwojowi próchnicy, zwłaszcza, jeśli nie została ona wcześniej dokładnie wyleczona. Próchnica natomiast jest niebezpieczna. W pewnych warunkach może nawet prowadzić do infekcji, która nie tylko zagraża dziecku, ale wywołać też może przedwczesny poród.
Szacuje się, że nawet 18% przedwczesnych porodów i narodzin dzieci z niską masą urodzeniową może być związane właśnie ze stanami zapalnymi jamy ustnej i przyzębia.
Nie można także ignorować infekcji dziąseł, bardzo częstych w czasie ciąży. Jeżeli nie zareagujemy na czas, konieczne może się okazać podanie antybiotyków — a te mogą zaszkodzić bardziej, niż zabieg dentystyczny.
Co można robić w czasie ciąży?
Przyszłe mamy najbardziej obawiają się znieczulenia. Tymczasem istnieje pewna gama środków nie obkurczających naczyń krwionośnych, które można bez obaw zastosować podczas leczenia stomatologicznego. Trzeba tylko skonsultować to ze swoim ginekologiem i dentystą.
W razie potrzeby można również zastosować antybiotyk - penicyliny oraz cefalosporyny można podawać ciężarnym w II i III trymestrze, a same penicyliny również w I trymestrze.
W przypadku bólu po zabiegu, można używać paracetamolu - trzeba to jednak robić bardzo rozsądnie, ponieważ w pewnym stopniu przenika on przez barierę łożyskową. Zalecane jest krótkie jego stosowanie.
Do minimum należy jednak ograniczyć radiodiagnostykę. Co prawda dawki promieniowania stosowane w RTG jamy ustnej są na tyle małe i ograniczone miejscowo, że dziecku nie zaszkodzą — jednak badania wskazują, że mogą działać na przysadkę i tarczycę matki, powodując w konsekwencji niską masę urodzeniową.
Kiedy leczyć?
Jeżeli jest to możliwe, leczenie stomatologiczne lepiej jest prowadzić dopiero od II trymestru ciąży. Dziecko jest już wtedy na tyle rozwinięte, że można prowadzić je bez obaw o jego zdrowie.
Pamiętajmy jednak, że w niektórych przypadkach nawet w I trymestrze należy udać się do stomatologa i słuchać jego zaleceń. Traktujmy to podobnie, jak opinie innych specjalistów — kardiologów czy pulmunologów — i dokładnie stosujmy się do wskazówek. Chodzi nie tylko o nasz piękny uśmiech, ale przede wszystkim o nasze i maluszka zdrowie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze