Straszne bajki dla dzieci
BEATKA • dawno temuDo czytania dzieciom bajek zachęcają wszystkie poradniki na temat wychowania dzieci, a także różne kampanie społeczne. Bajkoterapia pozwala dotrzeć do dziecka. Spędzanie czasu z dzieckiem pozytywnie wpływa na zacieśnianie więzi między rodzicem a maluchem. Czytanie bajek dla dzieci to również element wychowawczy. Bajki przeważnie zawierają przesłanie moralizatorskie. Niekiedy jednak dzieci, zamiast uśmiechu na twarzy, mają przerażone oczka i zaciśnięte piąstki. W ten sposób objawia się strach u dzieci.
Baśnie dla dzieci
Czy zastanawiałaś się nad tym, w jaki sposób książki dla dzieci wpływają na dziecięcą psychikę? Według niektórych dorosłych wszystkie książki lub filmy z kategorii baśń, są przeznaczone dla dzieci. Tymczasem książeczki dla dziecinależy dopasowywać do ich wieku. Niektóre są dla malucha zbyt straszne. Jeśli podczas czytania zauważysz, że dziecko się przestraszyło, przytul malucha i opowiedz mu zakończenie bajki własnymi słowami.
Popularne baśnie, tj. „Czerwony Kapturek”, „Jaś i Małgosia”, są bardzo dobrze znane rodzicom. Dlatego tez dorośli nie analizują treści. „Czerwony Kapturek” to dla nich historia dziewczynki, która szła odwiedzić babcię. „Jaś i Małgosia” to historia rodzeństwa, które zgubiło się w lesie. Kiedy maluch poznaje świat baśni, jego odczucia mogą być zupełnie inne. Dla dziecka te historie mogą wydać się po prostu straszne.
Przecież w „Czerwonym Kapturku” wilk pożera babcię, w „Jasiu i Małgosi” dzieci więzione są w klatce, a Małgosia jest zmuszana do ciężkiej pracy. Wiedźma nie jest miłą staruszką, lecz potworem polującym na bezbronne dzieci. Zarówno Czerwony Kapturek, jak i Jaś, czy Małgosia przedzierają się przez ciemny las, który dziecku może wydać się straszny. Świat baśni jest światem ponurym i mrocznym. To zupełnie nie pasuje do obrazu, który wytworzyli sobie rodzice na temat baśni dla dzieci.
Co czytać dzieciom?
W takim razie, czy należy czytać baśnie dzieciom? Tak, ale powinny być dopasowane do wieku dziecka. Baśnie wpływają na rozwój emocjonalny i intelektualny malucha. Małe dziecko nie potrafi jeszcze w pełni wyrazić swoich uczuć i emocji. Dziecko, słuchając bajki, identyfikuje się z bohaterem – razem z nim przeżywa problemy, brnie przez różne wydarzenia, zmaga się ze smokami, pokonuje złą Babę Jagę. Jest mu o tyle łatwiej, że siedzi przy nim rodzic.
Wraz z poznaniem bajki strach i stres u dziecka mijają. Dziecko uczy się zauważać i nazywać uczucia. Zła czarownica, której nie zaproszono na przyjęcie urodzinowe królewny, chciała się zemścić. Wilk, który zjadł babcię i Czerwonego Kapturka, musiał ponieść karę. Brzydkie córki macochy były zazdrosne o Kopciuszka i mściły się na nim.
Bohaterom w baśniach i bajkach zawsze udaje się pokonać zło i wyjść cało z opresji. Taka pozytywna nauka zostaje w dziecku, gdy bajka się skończy. W końcu ono też, na różnych etapach swojego życia, zmaga się z innymi problemami. Jeśli dziecko boi się bajki, może nie jest jeszcze gotowe, żeby ją zrozumieć? Nie warto zmuszać dziecka do wysłuchania baśni, która wzbudza w nim lęk. Lepiej odłożyć książeczkę i wrócić do niej po pewnym czasie. Im dziecko starsze, tym więcej będzie rozumiało.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze