Co może mieć wpływ na wynik testu ciążowego?

10. Hormon hCGW trakcie ciąży podnosi się poziom gonadotropiny kosmówkowej, tj. hormonu hCG. Badanie jego stężenia umożliwia uzyskanie informacji, czy dana kobieta jest w ciąży, czy też nie.
Zdjęcie autorstwa Johannes Jander / CC BY-ND

10. Hormon hCG
W trakcie ciąży podnosi się poziom gonadotropiny kosmówkowej, tj. hormonu hCG. Badanie jego stężenia umożliwia uzyskanie informacji, czy dana kobieta jest w ciąży, czy też nie.

9. Zbyt wczesne wykonanie testuWykrycie hormonu hCG jest możliwe mniej więcej 12 dnia od momentu zapłodnienia. Z tego względu początkowy wynik testu może być negatywny. Dopiero hCG powyżej 5 mIU/ml oznacza ciążę.
Zdjęcie autorstwa Ernesto Andrade / CC BY-ND

9. Zbyt wczesne wykonanie testu
Wykrycie hormonu hCG jest możliwe mniej więcej 12 dnia od momentu zapłodnienia. Z tego względu początkowy wynik testu może być negatywny. Dopiero hCG powyżej 5 mIU/ml oznacza ciążę.

8. Za bardzo rozwodniony moczSpożywanie dużych ilości płynów w ciągu dnia może znacząco rozrzedzić mocz i tym samym zakłócić wynik testu ciążowego.
Zdjęcie autorstwa Steph Spencer / CC BY-NC

8. Za bardzo rozwodniony mocz
Spożywanie dużych ilości płynów w ciągu dnia może znacząco rozrzedzić mocz i tym samym zakłócić wynik testu ciążowego.

7. NowotworyNiekiedy do wzrostu poziomu hormonu hCG dochodzi równolegle z występowaniem niektórych nowotworów, np. jelita, trzustki, wątroby czy żołądka.
Zdjęcie autorstwa Andrea Guerra / CC BY-SA

7. Nowotwory
Niekiedy do wzrostu poziomu hormonu hCG dochodzi równolegle z występowaniem niektórych nowotworów, np. jelita, trzustki, wątroby czy żołądka.

6. Leki przeciwpsychotyczne, psychotropowe i przeciwhistaminoweNiektóre leki, zawierające chloropromazynę, fenotiazynę oraz prometazynę, mogą mieć wpływ na pojawienie się pozytywnego wyniku testu ciążowego u kobiety, która w rzeczywistości wcale nie jest w ciąży.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

6. Leki przeciwpsychotyczne, psychotropowe i przeciwhistaminowe
Niektóre leki, zawierające chloropromazynę, fenotiazynę oraz prometazynę, mogą mieć wpływ na pojawienie się pozytywnego wyniku testu ciążowego u kobiety, która w rzeczywistości wcale nie jest w ciąży.

5. Preparaty na płodnośćWynik testu może zostać zakłócony na skutek działania leków na płodność, które zawierają w składzie gonadotropinę kosmówkową.
Zdjęcie autorstwa bykst / CC BY

5. Preparaty na płodność
Wynik testu może zostać zakłócony na skutek działania leków na płodność, które zawierają w składzie gonadotropinę kosmówkową.

4. Moment odczytania testuWynik testu należy odczytać w czasie zalecanym przez producenta. Zazwyczaj trzeba to zrobić w przeciągu 1-5 minut od momentu wykonania testu.
Zdjęcie autorstwa Jason Coleman / CC BY-NC-SA

4. Moment odczytania testu
Wynik testu należy odczytać w czasie zalecanym przez producenta. Zazwyczaj trzeba to zrobić w przeciągu 1-5 minut od momentu wykonania testu.

3. Ciąża ektopowaWynik testu ciążowego może być dodatni przy ciąży ektopowej. W tym przypadku charakterystyczny jest rozwój płodu poza jamą macicy. Niestety z tego względu ciąża ta często kończy się poronieniem.
Zdjęcie autorstwa Martin Pilote / CC BY-NC-ND

3. Ciąża ektopowa
Wynik testu ciążowego może być dodatni przy ciąży ektopowej. W tym przypadku charakterystyczny jest rozwój płodu poza jamą macicy. Niestety z tego względu ciąża ta często kończy się poronieniem.

2. BiałkomoczW przypadku obecności dużej ilości białka w moczu wynik testu ciążowego może wyjść fałszywie dodatni. Niemniej jednak, zdarza się to stosunkowo rzadko.
Zdjęcie autorstwa vintagecat / CC BY-NC-ND

2. Białkomocz
W przypadku obecności dużej ilości białka w moczu wynik testu ciążowego może wyjść fałszywie dodatni. Niemniej jednak, zdarza się to stosunkowo rzadko.

1. Silne leki przeciwbóloweU kobiet zażywających metadon – silny lek przeciwbólowy – wynik testu może wyjść dodatni.
Zdjęcie autorstwa freegr / CC BY

1. Silne leki przeciwbólowe
U kobiet zażywających metadon – silny lek przeciwbólowy – wynik testu może wyjść dodatni.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

Co zrobić kiedy dziecko nie chce jeść? Poranne mdłości w ciąży – jak sobie z nimi radzić? Fajne sklepy internetowe z rzeczami dla dzieci Ból brzucha dziecka TOP: 21 najdziwniejszych przepisów prawnych w USA Żartobliwe anagramy Randka w ciemno Starszy bracie uważaj na palce Proverb of the week No. 7 Jak zrobić kasztanowe ludziki? Matura z angielskiego – jak radzić sobie z rozumieniem ze słuchu? Mamusiu już wstałem