Co może mieć wpływ na wynik testu ciążowego?
10. Hormon hCG
W trakcie ciąży podnosi się poziom gonadotropiny kosmówkowej, tj. hormonu hCG. Badanie jego stężenia umożliwia uzyskanie informacji, czy dana kobieta jest w ciąży, czy też nie.
9. Zbyt wczesne wykonanie testu
Wykrycie hormonu hCG jest możliwe mniej więcej 12 dnia od momentu zapłodnienia. Z tego względu początkowy wynik testu może być negatywny. Dopiero hCG powyżej 5 mIU/ml oznacza ciążę.
8. Za bardzo rozwodniony mocz
Spożywanie dużych ilości płynów w ciągu dnia może znacząco rozrzedzić mocz i tym samym zakłócić wynik testu ciążowego.
7. Nowotwory
Niekiedy do wzrostu poziomu hormonu hCG dochodzi równolegle z występowaniem niektórych nowotworów, np. jelita, trzustki, wątroby czy żołądka.
6. Leki przeciwpsychotyczne, psychotropowe i przeciwhistaminowe
Niektóre leki, zawierające chloropromazynę, fenotiazynę oraz prometazynę, mogą mieć wpływ na pojawienie się pozytywnego wyniku testu ciążowego u kobiety, która w rzeczywistości wcale nie jest w ciąży.
5. Preparaty na płodność
Wynik testu może zostać zakłócony na skutek działania leków na płodność, które zawierają w składzie gonadotropinę kosmówkową.
4. Moment odczytania testu
Wynik testu należy odczytać w czasie zalecanym przez producenta. Zazwyczaj trzeba to zrobić w przeciągu 1-5 minut od momentu wykonania testu.
3. Ciąża ektopowa
Wynik testu ciążowego może być dodatni przy ciąży ektopowej. W tym przypadku charakterystyczny jest rozwój płodu poza jamą macicy. Niestety z tego względu ciąża ta często kończy się poronieniem.
2. Białkomocz
W przypadku obecności dużej ilości białka w moczu wynik testu ciążowego może wyjść fałszywie dodatni. Niemniej jednak, zdarza się to stosunkowo rzadko.
1. Silne leki przeciwbólowe
U kobiet zażywających metadon – silny lek przeciwbólowy – wynik testu może wyjść dodatni.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze