Angina u dzieci
PATRYCJA • dawno temuNa zewnątrz upał, a twój maluszek skarży się na ból gardła? Jeśli dojdzie do tego gorączka i biały nalot na migdałkach możesz być prawie pewna, że to angina ropna. Powikłania po anginie są groźne, dlatego nie lekceważ choroby. O tym, jakie są przyczyny i objawy anginy oraz jak wygląda leczenie anginy u dzieci przeczytasz w artykule poniżej.
Przyczyny i objawy anginy u dzieci
Anginę wywołują paciorkowce. Bakterie dostają się do gardła drogą pokarmową — wystarczy, że malec zje nieświeże lody. Angina to choroba zakaźna, dlatego napicie się z kubka osoby chorej może zakończyć się ciężkim stanem zapalnym migdałków. Zanurzenie rozgrzanego ciała w zimnej wodzie, podczas pobytu nad morzem lub jeziorem, powoduje szok termiczny, który osłabia odporność. Jeśli w gardle znajdowały się w tym czasie nieaktywne bakterie, dochodzi do autozakażenia. O infekcję gardła nietrudno, jeśli dziecko ma popsute zęby lub chore zatoki. Niedoleczone lub nieleczone zapalenie ucha środkowego również może doprowadzić do rozszerzenia się zakażenia na gardło.
Chore na anginę dziecko skarży się na ból gardła. Jest widocznie osłabione i rozbite. Przeszklony wzrok świadczy o rosnącej temperaturze ciała. Na zaczerwienionych migdałkach pojawiają się czopy ropne, utrudniające przełykanie, a czasem i oddychanie. Przy wysokiej gorączce mogą pojawić się dreszcze.
Leczenie anginy u dzieci
W celu ustalenia przyczyny infekcji, a tym samym dobrania skutecznej terapii, niezbędne są test na obecność paciorkowców. Jest on wskazany szczególnie wtedy, gdy objawy anginy są nietypowe — brak widocznej opuchlizny migdałków i ropnego nalotu. Test polega na pobraniu wymazu z gardła i naniesieniu go na pasek testowy. Po upływie 20–30 minut można odczytać wynik badania.
Jeśli przyczyną anginy są bakterie, wskazana będzie antybiotykoterapia. Z kolei wycięcie migdałków może okazać się jedynym wyjściem w leczeniu nawracających autozakażeń. Leczenie anginy u dziecka wymaga skrupulatnego przestrzegania zaleceń lekarza. Nawet jeśli objawy ustąpią, należy kontynuować kurację antybiotykami. Niedoleczona angina niesie ryzyko poważnych powikłań: uszkodzenie słuchu, schorzenia stawów, zapalenie nerek, a nawet mięśnia sercowego.
Gdy pojawią się pierwsze objawy, podawaj dziecku letnie płyny do picia i ewentualnie środki obniżające gorączkę. Kojąco na zainfekowane gardło działa napar z szałwii lub rumianku, którymi należy płukać gardło. Niestety, na czas choroby najlepiej, aby maluszek pozostał w łóżku i ograniczył kontakt z innymi dziećmi, żeby ich nie zrazić.
W profilaktyce anginy niezwykle istotne jest, aby nie narażać dziecka na skoki temperatur (tzw. szoki termiczne). Dlatego w upalne dni nie podawaj dziecku do picia zimnych napojów, nie pozwalaj wchodzić do wody, gdy jest spocone, ani nie włączaj klimatyzacji, gdy podróżujecie z dzieckiem. Suche powietrze podrażnia gardło i sprzyja infekcjom. Nie podawaj dziecku nadtopionych lodów ani tych, których zgniecione opakowanie sugeruje ponowne zamrożenie. Ubieraj malca stosownie do pogody oraz zapewnij odpowiednią porcję witamin i minerałów w codziennym menu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze