Zapalenie gardła czy angina? Jak rozpoznać objawy?
MACIEJ GRUSZCZYŃSKI • dawno temuArtykuł sponsorowany .
Ból, pieczenie i uczucie pełności w gardle oraz trudności w przełykaniu to objawy, które mogą całkowicie zdezorganizować nam życie na wiele dni. Infekcje gardła są jednym z najczęstszych problemów, z jakimi zgłaszamy się do internisty. Eksperci apelują jednak, że w przypadku zapalenia gardła często nadużywa się antybiotykoterapii, która niezbędna jest jedynie przy anginie. Czym różnią się od siebie te dwie przypadłości? Jakie objawy je łączą? Podpowiadamy, jak rozpoznać czy mamy do czynienia z zapaleniem gardła, czy z anginą
Angina a zapalenie gardła — czym się od siebie różnią?
Aby skutecznie dokonać rozróżnienia "zwykłego" zapalenia gardła od anginy, należy przede wszystkim sięgnąć do etiologii danego schorzenia. Prościej mówiąc — ustalić jakie jest jego podłoże. W istocie bowiem angina również jest zapaleniem gardła — tylko takim, które ma podłoże bakteryjne. To, które w języku potocznym określane jest po prostu jako zapalenie gardła, jest natomiast pochodzenia wirusowego. Szacuje się, że osiemdziesiąt pięć procent wszystkich infekcji gardła, z jakimi wybieramy się do lekarza jest wywołanych właśnie przez wirusy. Dopiero druga w kolejności jest angina. Najrzadziej natomiast problemy te mają podłoże grzybicze.
Angina jest chorobą zakaźną wywoływaną najczęściej przez gronkowce lub paciorkowce. Zazwyczaj dotyka najmłodszych, z łatwością jednak może przenosić się także na ich rodziców. Za wirusowe zapalenie gardła odpowiedzialne są natomiast wirusy z grupy RS. Obydwa rodzaje infekcji są bardzo trudne do rozróżniania. Można różnicować je na poziomie objawów, jednak niekiedy do prawidłowej diagnozy potrzebne jest badanie przesiewowe. Jak już wspomniano angina występuje zdecydowanie rzadziej, a do jej skutecznego wyleczenia potrzebna jest odpowiednia antybiotykoterapia. Niestety, bardzo często antybiotyki przepisywane są przez lekarzy "w ciemno". W przypadku infekcji wirusowych ich działanie okazuje się jednak bezskuteczne.
Objawy wirusowego zapalenia gardła
W ponad osiemdziesięciu procentach przypadków zapalenia gardła mamy do czynienia z infekcją wirusową. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest pieczenie w gardle oraz trudności w przełykaniu. Na samym początku pojawia się dyskomfort, który z czasem nasila się na tyle, że ból przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Gardło jest zaczerwienione, pojawia się chrypka i kaszel, a niekiedy delikatne powiększenie węzłów chłonnych. Ostremu wirusowemu zapaleniu gardła często towarzyszy także uczucie ogólnego osłabienia. Pacjent czuje się chory, może odczuwać ból głowy i mięśni, niekiedy także pojawia się katar i nieżyt nosa. Ten typ zapalenia gardła może być powodowany przez ponad dwieście różnych drobnoustrojów, dlatego zakres objawów również jest bardzo szeroki. W niektórych przypadkach towarzyszy mu nawet zapalenie spojówek a w jamie ustnej pojawiają się afty.
Objawy anginy, na które powinniśmy uważać
Objawy anginy bardzo często bywają mylone z wirusowym zapaleniem gardła. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że przebieg infekcji bakteryjnej jest zazwyczaj nieco bardziej gwałtowny. Choroba rozpoczyna się nagle — silny ból pojawia się od razu bez wcześniejszego uczucia dyskomfortu. Ból gardła jest na tyle intensywny, że utrudnia takie czynności jak mowa, czy spożywanie posiłków. Dodatkowo anginie często towarzyszy gorączka, która może osiągać nawet 40 stopni Celsjusza. Węzły chłonne są znacznie powiększone, tkliwe i bolesne. Bakteryjnemu zapaleniu gardła zazwyczaj nie towarzyszy kaszel.
Leczenie anginy i wirusowego zapalenia gardła
W ostrym zapaleniu gardła o podłożu wirusowym podstawą terapii jest leczenie objawowe. Pacjentowi zazwyczaj zaleca się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, a także działające miejscowo środki na ból gardła. Mogą one mieć formę tabletek do ssania, aerozoli lub płukanek. Jeżeli jednak lekarz potwierdzi anginę (co zdarza się w mniej niż piętnastu procentach wszystkich przypadków) zalecana jest antybiotykoterapia. Warto zaznaczyć, że rozróżnienie tych dwóch przypadłości, chociaż niekiedy trudne, jest kluczowe do prawidłowego wyleczenia pacjenta. Jest to bardzo istotne, ponieważ angina leczona za krótko lub nieskutecznie może powodować bardzo poważne powikłania. Rozprzestrzenianie się choroby na tylną ścianę gardła prowadzi w niektórych przypadkach do powstania ropnia na migdałkach.
Wówczas nie obędzie się bez wizyty u laryngologa, który taki ropień natnie i usunie. Inne, dużo groźniejsze powikłania to chociażby gorączka reumatyczna czy zapalenie nerek, które może rozwinąć się już po trzech tygodniach od wyleczonej infekcji. U dzieci powikłaniem może być natomiast zapalenie węzłów chłonnych lub zapalenie wyrostka robaczkowego.
Zarówno zapalenie gardła o podłożu wirusowym, jak i angina powodują niekomfortowe dolegliwości. W tym drugim przypadku są one jednak dużo mocniejsze i bardziej gwałtowne. Częściej towarzyszy im gorączka, a rzadziej kaszel. W obydwu przypadkach potrzebna jest odpowiednia diagnoza, aby móc wdrożyć skuteczne metody leczenia.
Artykuł sponsorowany .
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze