Domowe sposoby na rozstępy
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuWiele kobiet, szczególnie po ciąży, próbuje walczyć z rozstępami, kupując kolejne kremy, które nie chcą działać. Po długiej batalii decydują się na walkę z białymi lub czerwonymi kreskami za pomocą domowych sposobów.
Przyczyny rozstępów
Zanim przejdziemy do opisu domowych metod, zapoznajmy się dokładniej z problemem rozstępów. Rozstępy to nic innego jak wrzecionowate pasma, początkowo różowe, z czasem białe, które powstają w wyniku zerwania ciągłości skóry. Skóra jest bardzo elastycznym organem, ale długotrwałe rozciąganie powoduje zerwanie sieci włókien kolagenowych. Dzieje się tak najczęściej u kobiet w ciąży, których skóra z każdym kolejnym miesiącem ulega rozciąganiu pod wpływem rosnącego brzuszka. Problem dotyka także osób, które znacznie przybrały na wadze, a następnie gwałtownie schudły. Osoby uprawiający fitness czy kulturystykę zawodowo także mogą zauważyć u siebie pręgi na skórze. W okresie dorastania u dziewczynek szybko rozwijających się pojawiają się rozstępy na piersiach, biodrach, pośladkach czy udach. Należy zdać sobie sprawę z tego, że żaden krem czy domowa metoda nie usunie rozstępów. Można je jedynie wybielić i wygładzić. Jedynym sposobem na ich usunięcie jest chirurgia plastyczna lub zabieg laserowy.
Masaż na rozstępy
Najlepszym domowym sposobem na zapobieganie oraz spłycenie istniejących rozstępów jest masaż. Pobudza krążenie krwi pod skórą, która staje się bardziej jędrna i elastyczna. Masaż z użyciem kremu na rozstępy pozwoli nawilżyć skórę i pobudzi produkcję kolagenu odpowiedzialnego za elastyczność i wytrzymałość.
Kosmetyki na rozstępy
Aby skóra nie pękała, musi być dobrze nawilżona. Nie ma lepszych kosmetyków nawilżających niż naturalne olejki. Ze swoich właściwości wygładzających rozstępy szczególnie znany jest olejek ze słodkich migdałów. Olejki najlepiej jest stosować codziennie wieczorem, aby nie zabrudzić ubrań, i na skórę lekko rozpulchnioną kąpielą.
Podczas nakładania olejku wykonujemy masaż, który pozwoli szybciej i głębiej wchłonąć natłuszczające substancje. Dobrym sposobem jest także wymieszanie kilku olejków, np. z migdałów, z oliwy z oliwek i z winogron. Dostępne są także gotowe kosmetyki zawierające olejki.
Regularny peeling pozwoli wygładzić powierzchnię rozstępów. Najlepiej sprawdzi się tu peeling gruboziarnisty, np. cukrowy. Aby wzmocnić efekt, warto myć ciało szorstką myjką lub sizalową rękawicą.
Największy problem sprawiają nam rozstępy o czerwonej barwie. Aby naturalnie uległy wybieleniu, trzeba sporo odczekać, nawet rok lub dłużej. Warto przyspieszyć ten proces, np. stosując kremy na blizny typu Cepan lub No-Scar lub domowe sposoby na rozjaśnienie. Pomocne mogą okazać się okłady z cebuli lub przecieranie skóry sokiem z tego warzywa.
Skuteczny w walce z widocznymi rozstępami jest także aloes, który posiada niezwykłe właściwości nawilżające, a poza tym zawiera całą gamę witamin. Skórę dotkniętą rozstępami należy smarować sokiem z aloesu lub żelem aloesowym. Należy uważać, aby nie pobrudzić ubrania.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze