Jak karać dziecko?
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temuKaranie dziecka wydaje się być okrutną metodą wychowawczą. Nie mniej jednak czasem jest konieczne, by maluch wyciągnął wnioski ze swojego niewłaściwego zachowania i nauczył się za nie odpowiadać. Jak karać dziecko i jakie kary dla dzieci stosować, by nie skrzywdzić dziecka i dać mu efektywną lekcję odpowiedzialności i pokory?
Krok 1: Znajdź przyczynę złego zachowania
Zanim dojdzie do ostateczności – ukarania dziecka – zastanów się, dlaczego tak się zachowuje. Może to nie do końca jego wina? Może jest zmęczone lub ma „alibi”? Porozmawiaj z maluchem i uważnie obserwuj, co się dzieje wokół niego.
Krok 2: Upominaj
Kiedy dziecko zrobi coś niewłaściwego, upomnij je. Powiedz, że to nie było ładne zachowanie lub że nie można mówić tak nieładnie o drugim człowieku. Przekazuj jasne komunikaty. Nie: „Bądź grzeczny”, tylko: „Nie możesz mi przeszkadzać, gdy rozmawiam przez telefon” lub „W przychodni nie wolno biegać i krzyczeć”.
Krok 3: Pokaż konsekwencje
Dziecko musi nauczyć się, że każde zachowanie ma określone konsekwencje. Nieposprzątanie po sobie zabawek skutkuje zabraniem tych ulubionych, a grymaszenie przy obiedzie to brak podwieczorku. Kiedy maluch będzie wiedział, co go czeka, jeśli uparcie będzie trwał przy swoim złym zachowaniu, zastanowi się dwa razy, zanim coś zrobi.
Krok 4: Nie krzycz
Krzyk nie jest rozwiązaniem problemu. Rodzi agresję i często prowadzi do użycia przemocy fizycznej (choćby „tylko” w formie klapsa). Krzyczeniem nic nie załatwisz – dziecko przestraszy się, zamknie w sobie i ani ty nie uzyskasz od niego poprawy, ani on nie wyniesie z tej lekcji pożytku.
Krok 5: Porozmawiajcie o tym
Gdy maluch popełni małe wykroczenie zawołaj go „na dywanik”. Usiądź i spokojnie wytłumacz dziecku, co ci się nie podobało w jego zachowaniu, dlaczego nie można tak postępować i zapytaj o powód „wykroczenia”. Jeśli sytuacja powtarza się, ostrzeż dziecko, że jeśli nadal będzie zachowywało się w ten sposób, będziesz musiała je ukarać.
Krok 6: Każ tylko w ostateczności
Jeżeli po kilkunastu upomnieniach dziecko nadal źle się zachowuje, ukaż je. Staraj się, by kara była jak najmniej bolesna, szybka i wykonana natychmiast. Jeśli z jej wykonaniem będziesz zbyt długo czekać, maluch zapomni, co zrobił źle. A gdy przeciągniesz ją, możesz skrzywdzić własne dziecko.
Krok 7: Odbierz przywileje
Najmniej inwazyjną, ale odczuwalną karą dla dziecka jest odebranie mu przywilejów, np. ograniczenie lub tymczasowy zakaz oglądania telewizji lub brak cotygodniowego wypadu na lody lub do klubu rozrywki.
Krok 8: Monitoruj zmiany
Obserwuj dziecko i zwróć uwagę na to, czy jego zachowanie uległo poprawie, czy wyciąga wnioski ze swoich błędów i stara się nie postępować niewłaściwie. Będzie to sygnał, że twoja nauka nie poszła w las.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze