Nagrody dla dzieci
BEATKA • dawno temuZakazy i nakazy to nie jedyna metoda wychowawcza. Wychowywanie dzieci polega również na chwaleniu maluchów. Stosowanie nagród jest często traktowane po macoszemu, tymczasem jest to jeden ze skuteczniejszych sposobów na dowartościowanie dziecka. Wielu rodziców myli nagrodę z rozpuszczaniem malucha. Jest to mylne podejście. Nagroda nie musi mieć wymiaru materialnego. Czasami wystarczy gest, uśmiech, uścisk dłoni.
Zalety nagród dla dzieci
Jakie błędy wychowawcze najczęściej popełniają rodzice? Czy są to tylko błędy dotyczące np. ustalenia zbyt małej liczby ograniczeń? Rodzice często zapominają, że dzieci potrzebują nie tylko zakazów, nakazów lub kar w wychowaniu, ale też nagród. Wielu dorosłych świadomie z nich rezygnuje, gdyż chcą uchronić dziecko przed zbytnim rozpieszczeniem. Tymczasem nagrody:
- rozbudzają ciekawość świata,
- podnoszą samoocenę dziecka,
- motywują do podjęcia kolejnego wysiłku,
- utrwalają dobre nawyki,
- utwierdzają dziecko w wierze we własne siły,
- dają satysfakcję,
- mają pozytywne działanie.
Jeżeli dziecko zrobiło lub powiedziało coś, co napełniło cię dumą, warto mu o tym powiedzieć. Zobaczysz, że nagradzanie przynosi dużo więcej korzyści niż karanie. Nagroda dla dziecka nie musi mieć formy materialnej, choć naturalnie może. Najwięcej radości sprawiają niespodzianki. Warto kupić prezent dla dziecka i trzymać go schowanego, a w odpowiednim momencie dać maluchowi. Dużo przyjemności sprawią dziecku słowa typu: „cieszę się”, „gratuluję”, „jestem z ciebie dumna”. Dla dziecka najważniejszy jest czas, który poświęcają mu rodzice, a nie materialne substytuty miłości.
Warto powiedzieć maluchowi komplement. Zamiast jednak ogólnego stwierdzenia typu: „jesteś grzeczny”, lepiej jest dokładnie wyliczyć, co nam się w maluchu podoba. Rozmowa z dzieckiem to podstawa wychowania. Dziecku należy wytłumaczyć, dlaczego coś ci się podoba lub nie. Poza tym, zawsze używaj w stosunku do dzieci „dziękuję”, „przepraszam”, „proszę”.
Nagradzanie a przekupstwo dzieci
W jaki sposób nagradzać dzieci, ale ich nie rozpuścić? Po pierwsze, nie przekupuj malucha. Nagroda ma utwierdzać dziecko w tym, że jego zachowanie jest słuszne. Przekupstwo to błąd wychowawczy. Mówienie: „dam ci na nową piłkę, jeżeli odrobisz lekcje”, uczy malucha, że nie ma sensu robić niczego dobrego za darmo. Tego typu wychowanie powoduje, że maluch traktuje swoje obowiązki nie jako coś normalnego, ale jak nadprogramowe czynności, za które musi dostać nagrodę.
Zdarza się, że mimo włożonej pracy, jej efekt jest kiepski. W jaki sposób ocenić wówczas malca? Należy zawsze oceniać wysiłek włożony w przygotowanie czegoś, a efekt ma znaczenie drugorzędne. Dzięki docenieniu wysiłku dziecka, maluch zapala się do dalszej pracy, ćwiczy wytrwałość i charakter. Nagana w takiej sytuacji zniechęci dziecko do dalszej pracy.
Nie należy zbyt często używać smakołyków lub prezentów do nagradzania dzieci. Od czasu do czasu można umilić pobyt u lekarza za pomocą małego batona, ale na dłuższą metę nie przyniesie to rezultatu, a jedynie problemy z nadwagą.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze