8 powodów, dla których nie powinnaś bić dziecka, czyli jak nie karać niegrzecznego malucha
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuUważasz, że dyscyplinowanie dziecka poprzez kary cielesne to jedna z najskuteczniejszych metod wychowawczych? A może lepiej zastosować mniej drastyczne metody niż klaps? Poznaj 8 powodów, dla których nie powinnaś bić dziecka!
Kary cielesne rodzą agresję
Stosując kary cielesne, pokazujesz dziecku, że jest to dobry sposób rozwiązywania problemów. Najgorsze, jeżeli poprzez przemoc postanowi przemówić do rozsądku swoim rówieśnikom.
Kary cielesne to traumatyczne przeżycia
Klaps może być traumatycznym przeżyciem dla dziecka. W rezultacie będzie ono wracało z duszą na ramieniu po każdej jedynce w szkole lub innym niepowodzeniu.
Kary cielesne to hipokryzja
Twoje dziecko wdało się w bójkę w szkole? Czy kara cielesna za przemoc fizyczną to najlepsze rozwiązanie problemu?
Kary cielesne są nieskuteczne
Szereg badań dowodzi, że klapsy i inne formy kar cielesnych nie przynoszą pożądanych efektów. Wynika z nich, że bite dzieci częściej są agresywne w stosunku do rówieśników i wykazują zachowania antyspołeczne.
Kary cielesne nie uczą poprawnych zachowań
Nawet jeżeli dziecko nauczy się unikać sytuacji, które skutkować mogą klapsem, czy w pełni rozumie, dlaczego zostało uderzone? Poprawne zachowanie kilkuletniego malucha często wynika ze strachu przed karą, a nie ze zrozumienia własnego błędu.
Kary cielesne to zły przykład dla dziecka
Klapsy uczą malucha, że zamiast starać się rozwiązać problem poprzez rozmowę, może uciec się do przemocy. Czy właśnie tego chcesz nauczyć malucha?
Czy uderzyłabyś dorosłego?
Nawet jeżeli zrobił on coś złego lub niewłaściwego, nie zostanie ukarany klapsem. Skoro nie uderzyłabyś dorosłego, dlaczego miałabyś bić dziecko?
Czy uderzyłabyś psa?
Chociaż może się to wydawać dziwne, wiele osób akceptuje kary cielesne w stosunku do dzieci, podczas gdy krytykuje przemoc wobec zwierząt. Skoro umiesz przemówić psu do rozsądku innymi sposobami niż pasem, dlaczego miałabyś nie zastosować podobnych metod w przypadku niegrzecznego dziecka?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze