Krzywica u dzieci
BEATKA • dawno temuKrzywica u dzieci spowodowana jest najczęściej niedoborem witaminy D3. Dzieci karmione piersią są w lepszej sytuacji niż maluchy karmione mlekiem modyfikowanym. Mleko matki dostarcza organizmowi dziecka wszystkich potrzebnych witamin i składników mineralnych. Niedobory witaminy D3 pojawiają się najczęściej u niemowląt karmionych sztucznie oraz u maluchów, którym podawane jest jedzenie mieszane.
Przyczyny krzywicy
Główną winę za powstanie krzywicy ponosi dieta niemowlaka. Dzieci karmione naturalnie rzadko kiedy mają ten problem, gdyż mleko matki dostarcza organizmowi malucha wszystkich witamin i minerałów. Za pojawienie się krzywicy odpowiadają niedobory witaminy D3. Podawanie niemowlakowi mleka sztucznego lub pożywienia mieszanego może je wywołać. Witamina D3 powstaje też w skórze pod wpływem oddziaływania promieni nadfioletowych. Osoby mieszkające w dużych miastach nie mają jednak możliwości częstego eksponowania ciała na światło słoneczne. Poza tym w naszym klimacie ilość słońca jest po prostu niewystarczająca, gdyż najczęściej przesłonięte jest ono przez dym i kurz. Oprócz tego ilość promieni słonecznych zmniejsza się w okresie jesienno-zimowym.
Z powyższych przesłanek można wywnioskować, że krzywica dopada najczęściej dzieci mieszkających w dużych miastach i karmionych sztucznie. Na krzywicę zapadają najczęściej dzieci między 3 miesiącem a 2 rokiem życia. Krzywica może przybrać ciężką postać u niemowląt z nadwagą, u dzieci, które szybko rosną oraz takich, których dieta nie pokrywa zapotrzebowania na witaminę D3. Niedobór witaminy D3 przyczynia się do powstania zaburzeń wchłaniania wapnia z jelita, dodatkowo powoduje wzrost produkcji fosforanów z moczem oraz obniżenie poziomu wapnia w surowicy krwi. Zachwianie poziomu wapnia sprawia, że organizm próbuje do tego nie dopuścić. Dlatego też w organizmie wytwarzany jest parathormon, który pobiera wapń z kości. W ten sposób dochodzi do odwapnienia kości i powstania krzywicy.
Objawy krzywicy
Jednym z pierwszych objawów krzywicy jest pocenie się potylicy. Czym jest to spowodowane? W wyniku odwapnienia kości czaszki ulegają rozmięknieniu. Pojawia się zjawisko określane jako miękkość potylicy – potylica ugina się podczas uciskania jej palcami, a następnie dochodzi do jej spłaszczenia. Ponieważ jednocześnie kości pokrywy czaszki twardnieją, czaszka przybiera nieco kwadratowy wygląd. Dodatkowo zwiększa się jej obwód. U niemowląt zarastanie ciemienia ulega znacznemu spowolnieniu. Również wyrzynanie mlecznych zębów jest opóźnione. Maluch ma powiększoną wątrobę i śledzionę, ale zmniejszeniu ulega obwód klatki piersiowej.
U niemowląt może pojawić się garb krzywiczy, czyli swego rodzaju deformacja kostna. Powstają też „różaniec i bransolety” krzywicze, koślawe i szpotawe kolana. U dzieci następuje opóźnienie rozwoju motorycznego, poszerzenie obwodu brzucha. Maluchom dokuczają też wzdęcia i zaparcia. Powyższe objawy zaliczane są do symptomów wczesnych. Z czasem pojawiają się tez objawy późne, z którymi dziecko boryka się już przez całe życie (płaskostopie, wady kręgosłupa, nieprawidłowa budowa klatki piersiowej).
W celach profilaktycznych należy dziecko wystawiać na działanie promieni słonecznych, warto karmić go piersią (o ile to możliwe) oraz podawać odpowiednią dawkę witaminy D3.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze