Dzieci w basenie
BEATKA • dawno temuNauka pływania dla dzieci to nie tylko obowiązek, ale też przyjemna zabawa. Im wcześniej rozpoczęta nauka, tym szybciej maluch oswaja się z wodą. Pływanie jest świetną gimnastyką dla dzieci. Inne zalety wynikające z pływania to zapobieganie wadom postawy, poprawa pracy układu oddechowego i układu krążenia. Czas spędzony na basenie z dzieckiem pozwala rodzicowi zapomnieć o codziennych problemach i przez chwilę się zrelaksować.
Infekcje po basenie
Pluskanie w wodzie nie jest niebezpieczne dla dziecka. Niektórzy rodzice martwią się, że ich pociechy się przeziębią, złapią zapalenie gardła lub zapalenie ucha. Tymczasem winna powstania tych dolegliwości jest styczność dziecka z dużą grupą ludzi. Przeziębienie przenosi się zazwyczaj drogą kropelkową, dlatego jeśli na basenie pojawi się chociaż jedna chora osoba, ryzyko zachorowania jest duże. Szczególnie niebezpieczny jest czas jesienno-zimowy. Kiedy na dworze temperatura spada w okolice zera, bardzo łatwo o złapanie kataru lub kaszlu.
Maluch może mieć trudności z oddychaniem po wyjściu z basenu. Dzieje się tak, gdy dziecko wciągnie nosem wodę, która może podrażnić błonę śluzową nosa. Podrażnienie błony powoduje z kolei obrzęk i stąd problemy z oddychaniem. Zajęcia na basenie nie są polecane dzieciom mającym skłonność do częstych infekcji ucha zewnętrznego. Z pływania powinny zrezygnować też maluchy zmagające się z wysiękami z ucha lub też będące po przebytej infekcji.
Żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania po basenie, rodzice powinni tuż po wyjściu malucha z wody otulić je dużym ręcznikiem. W szatni należy wysuszyć włosy dziecku za pomocą suszarki. Nie można zapominać o wytarciu uszu malucha. Uszy należy czyścić za pomocą mocno zwiniętej waty, a nie patyczków do uszu. Wysuszonemu niemowlakowi włóż body, śpioszki i cienką bawełnianą czapeczkę w przebieralni. Dopiero w szatni włóż maluchowi kombinezon i grube spodnie. Jeżeli wcześniej ubierzesz dziecko cieplej, maluch może się przegrzać i bardzo szybko złapać infekcję. Zgrzanemu starszemu dziecku nie można dawać lodowatych napojów do picia.
Ochrona skóry dziecka
Oczy maluszka narażone są na podrażnienia i zaczerwienienia. Dziecko dwuletnie może nałożyć okularki do pływania. Dla dzieci bezpieczniejsza jest woda ozonowana niż chlorowana. Jeżeli maluch po wyjściu z basenu ma zaczerwienione i załzawione oczy, widocznie basen mu nie służy. Na podrażnienia narażona jest też delikatna skóra dziecka. Wybierając basen dla dziecka, zwróć szczególną uwagę na higienę miejsca. Jeżeli na pływalni zasady higieny nie są przestrzegane, maluch może się zarazić opryszczką, wysypką, rzęsistkiem lub grzybicą.
Pamiętaj, żeby po wyjściu z wody umyć dziecko delikatnym mydłem. Po osuszeniu skóry dziecka, natłuść ją oliwką. Woda chlorowana podrażnia skórę, jest to widoczne zwłaszcza u dzieci z alergią. Jeśli maluch dostanie wysypki skórnej, zrezygnujcie z zajęć. Niektórzy specjaliści twierdzą, że niemowlę powinno być przyzwyczajane do wody w domowej wannie. Układ odpornościowy dziecka nie jest jeszcze w pełni wykształcony, dlatego też lepiej go nie nadwyrężać.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze