Pływanie a odchudzanie
BEATKA • dawno temuPływanie zaliczane jest do ćwiczeń aerobowych, czyli takich, podczas których najszybciej spala się zbędna tkanka tłuszczowa. Nie jest to jednak jedyna zaleta ćwiczeń na basenie. Pływanie wzmacnia mięśnie kręgosłupa, ramion, nóg. Pomaga rzeźbić mięśnie brzucha i pośladków. Poza tym pływanie wspaniale relaksuje i jest sposobem na stres. Dlatego, gdy masz stresującą pracę, siedzący tryb życia, żyjesz w ciągłym pośpiechu, a także szukasz sposobu na cellulit, zacznij pływać.
Zalety pływania
Każda aktywność fizyczna może doprowadzić do kontuzji. Każda, z wyjątkiem pływania. Po 45 minutach spędzonych w wodzie nie jesteśmy spoceni, nie odczuwamy zmęczenia, a także nie musimy obawiać się zakwasów. Pływanie jest polecane wszystkim osobom, nawet tym, które mają problemy z kręgosłupem. Nie ma ograniczeń wiekowych. Jest to forma aktywności polecana również kobietom w ciąży. Na basen powinny chodzić również osoby cierpiące na astmę. Podczas pływania płuca zwiększają swoją pojemność, a organizm może się lepiej dotlenić.
Pływanie wzmacnia mięśnie ramion, mięśnie brzucha, likwiduje sztywność mięśni i stawów, spala tkankę tłuszczową, a także zbija zbyt wysokie ciśnienie. Zajęcia na basenie polecane są, w ramach rehabilitacji, osobom znajdującym się po operacji. Dlaczego pływanie ma tak dużo zalet? Pływanie różni się od zajęć na lądzie. Woda stawia opór, dlatego też mięśnie muszą się kilka razy bardziej namęczyć, by go przezwyciężyć.
W większych miastach baseny znajdują się niemalże w każdej szkole i na każdym osiedlu. Są więc ogólnodostępne i nie trzeba jechać na koniec miasta, by skorzystać z 45 minut zajęć. Jeżeli więc znudziły cię już dotychczasowe ćwiczenia, pomyśl o ich urozmaiceniu. Pływać możesz też wówczas, gdy zmagasz się z kontuzjami, czujesz się przetrenowana lub zmęczona.
Jak pływać?
Zastanawiasz się nad tym, jak pływać, by schudnąć? Żeby wysmuklić sylwetkę, zacznij pływać regularnie. Przydatne będą też ćwiczenia w wodzie. Żeby rezultaty były szybsze, warto zaglądać na basen trzy razy w tygodniu, a po zajęciach nie ulegać napadom wilczego głodu. Podczas pływania, podobnie jak podczas każdej innej aktywności fizycznej, ważny jest czas treningu, a nie jego tempo. Dlatego pływaj jednostajnym tempem.
Podczas pływania pilnuj, by twoja technika była prawidłowa. Tylko wtedy pływanie przyniesie zamierzony skutek. Jeżeli masz wady postawy lub problemy z kręgosłupem, skonsultuj z lekarzem to, jaka technika pływania będzie najbezpieczniejsza. Panuje przekonanie, że pływanie żabką jest wskazane przy skrzywieniach kręgosłupa. Nie jest to jednak prawda. Podczas pływania żabką mięśnie karku silnie się napinają, a głowa jest nienaturalnie wyginana. Dlatego z żabki lepiej zrezygnować. Na ból kręgosłupa wskazany jest styl grzbietowy.
Przed każdym wejściem do basenu nie zapomnij o ćwiczeniach rozgrzewających. Rozgrzewka jest konieczna przed każdą aktywnością fizyczną. To ona przygotowuje mięśnie do wytężonej pracy oraz pobudza pracę serca. Oczywiście, przed pływaniem rozgrzewka nie musi być zbyt intensywna. Po wyjściu z basenu należy przeprowadzić ćwiczenia rozciągające.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze