Pływanie kajakiem
KAROLINA • dawno temuWakacje są jedyną porą roku, w trakcie której możemy w pełni korzystać z uroków otaczających nas jezior. Wakacje nad wodą to jednak nie tylko pływanie wpław, opalanie się lub wieczorne spacery przy świetle księżyca. Istnieje także możliwość spędzenia wolnych od pracy i trosk dni w aktywny sposób, co będzie miało pozytywny wpływ zarazem na ciało jak i umysł. Pomogą w tym sporty wodne, a w szczególności – pływanie kajakiem.
Pływanie kajakiem a zdrowie
Warto wykorzystać urlop na spędzenie kilku godzin dziennie na świeżym powietrzu. Idealnym rozwiązaniem jest uprawianie sportów wodnych, które powodują dotlenienie organizmu i nie łączą się z monotonnymi i żmudnymi powtórzeniami ćwiczeń na siłowni. Dla amatorów najbardziej odpowiednim sportem rekreacyjnym jest kajakarstwo turystyczne, które pozwala na połączenie ćwiczeń z ciekawą przygodą. Pływanie kajakiem sprawi, że nie tylko zadbasz o swoje ciało, ale także wypoczniesz, zrelaksujesz się i odprężysz. Wspaniałe widoki, które będą towarzyszyć twojej wyprawie, spowodują, że nie odczujesz wysiłku, jaki włożysz w przemieszczanie się, a twoje ciało stanie się sprawniejsze i odporniejsze. Zwłaszcza skorzysta na tym jego górna partia, bo to pływanie kajakiem przyczynia się do wyrzeźbienia mięśni brzucha, pleców i ramion. Poprawi się także stan krążenia, a wzmocnione mięśnie pozytywnie wpłyną na postawę ciała. Kajakarstwo turystyczne obok żeglarstwa, pływania wpław lub wędkarstwa jest wspaniałym sposobem na relaks na wodzie. Ponadto nie wymaga zakupu drogiego sprzęt lub długotrwałego przygotowania fizycznego. Może je uprawiać niemalże każdy. W przypadku przewlekłej choroby lub uszkodzenia układu ruchu przed przemierzeniem tras kajakowych, warto upewnić się u lekarza prowadzącego, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania danej dyscypliny sportu.
Wakacje w kajaku
Urlop spędzony na wodzie może być niezapomnianym przeżyciem i wspaniałym wspomnieniem towarzyszącym przez lata. Kajakarstwo turystyczne jest bowiem sportem, który nie ogranicza wyobraźni i umożliwia dostosowanie czasu i trudności szlaków odpowiednio do stanu zdrowia, wieku, kondycji fizycznej. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób oczekujących przypływu adrenaliny (która niewątpliwie dostarczona zostanie, gdy spływ zorganizujemy górską rzeką), ale także stanowi ciekawą alternatywę spacerów dla osób starszych. Wszystko to wymaga odpowiedniego przygotowania fizycznego. Osoba, która po raz pierwszy wybiera się na spływ kajakowy powinna przez około 10 dni wzmacniać górne części swojego ciała poprzez podnoszenie różnego rodzaju ciężarków. Poza tym powinna zapoznać się z jakąś techniką pływania kajakiem i starać się symulować jej wykonywanie w domu. Ze względu na różny stopień trudności szlaków kajakowych, chcąc pokonać spływy górskie, musimy liczyć się ze znacznie dłuższym okresem przygotowań i obciążeniem organizmu. Kajakarstwo, dające poczucie wolności i odprężenia, jest idealnym pomysłem na letni wypoczynek.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze