Jak nauczyć się pływać?
KAROLINA • dawno temuChłodne dni skłaniają nas do wspominania letniego urlopu spędzonego nad ciepłym morzem albo chwil relaksu związanych z wypoczynkiem na Mazurach. Nie ma bowiem większej motywacji do całorocznej pracy niż możliwość powtórzenia tych niezastąpionych przeżyć. Zazwyczaj poważnie o wakacjach zaczynamy rozmyślać po Nowym Roku i to on staje się cezurą rozpoczynającą nasze odchudzanie albo ćwiczenia na siłowni. Takie noworoczne postanowienia często nie przynoszą efektu, dlatego niektóre cele należy postawić sobie już dziś. Świetnym sposobem na utrzymanie zgrabnej sylwetki w czasie zimy i możliwością zaimponowania nabytymi umiejętnościami w trakcie wakacji jest trening na basenie. Zobacz, jak nauczyć się pływać.
Techniki pływania
Pływanie wpław jest jedną z aktywności fizycznych, której można przypisać wiele zalet. To nie tylko świetny pomysł na schłodzenie organizmu w czasie wypoczynku nad wodą. Krótki trening może wspaniale wyrzeźbić naszą sylwetką, a możliwości ćwiczenia w wodzie, takie jak aqua aerobik sprawiają, że przez długi czas wizyty na basenie nie staną się nudne i monotonne. Poza tym jest to sport idealny dla osób cierpiących na różne schorzenia. Pływanie bowiem angażuje wiele partii mięśni, nie obciążając układu kostno-stawowego, dlatego zalecane jest dla osób otyłych i posiadających wadę postawy. Poza tym każda dbająca o sylwetkę kobieta wie, że pływanie to doskonały sposób na spalanie nadmiernej ilości spożytych kalorii. By czas spędzony na basenie był interesujący, warto poznać techniki pływania, których znajomość przyda się nie tylko tym, którzy nie potrafią pływać, lecz także tym, którzy chcą się w tej dziedzinie doskonalić.
Pływanie pieskiem to pierwszy trochę desperacki sposób utrzymywania się na wodzie. Takie ćwiczenia i próby nie są jednak niepotrzebne. Okazuje się, że już wtedy nasz organizm niejako zaczyna rozumieć, które mięśnie umożliwiają nam pozostanie na powierzchni.
Pływanie żabką jest stylem najczęściej uprawianym przez kobiety, bowiem to właśnie ta technika angażuje zwłaszcza mięśnie nóg i na nie kładzie największe obciążenie. Posiadanie typowo kobiecej figury typu gruszka bardzo ułatwia to zadanie.
Tak jak żabką pływa większość kobiet, tak pływanie kraulem jest zdecydowaną domeną mężczyzn. Styl ten wymaga intensywnej pracy mięśni ramion, które stanowią główną siłę napędową.
Pływanie delfinem jest chyba najtrudniejszym stylem do opanowania. Także tutaj bardzo istotną rolę odgrywają ramiona. Największe jednak trudności wiążą się z opanowaniem specyficznego ruchu całego ciała.
Nauka pływania
Poznawszy poszczególne techniki, warto wskazać, jak powinna prawidłowo odbywać się nauka pływania. Już na początku należy zdementować panujące mity, że wystarczy daną osobę wrzucić do wody na dość dużą głębokość, co doprowadzi do tego, że siłą rzeczy będzie musiała posiąść tę umiejętność. Takie postępowanie może spowodować wprost przeciwne działanie i zrazić nas do wody na zawsze. Pierwszym krokiem do nauki pływania mogą być ćwiczenia poza basenem. Warto odbyć kilka treningów wzmacniających mięśnie brzucha, ramion i ud. Sprawdzonym pomysłem na naukę pływania jest zapisanie się na specjalistyczny kurs. Jeżeli nie zamierzasz w nim uczestniczyć, możesz skorzystać z pomocy ratownika. Na początku bardzo ważne jest, aby utrzymać się na wodzie. Takie zadanie będzie łatwiejsze, jeśli pod klatkę piersiową włożysz na przykład styropianową deskę do pływania. Będąc w takiej pozycji, możesz ćwiczyć raz ruchy nóg, raz ramion, by następnie zsynchronizować je w jedną całość. Na początku przepływane dystanse będą niewielkie i dobrze, byśmy mieli poczucie gruntu pod nogami. Z czasem będą się one zwiększać, a nasze zaufanie do własnych umiejętności będzie wzrastać.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze