Jak pozbyć się krost?
KAROLINA • dawno temuPojawiają się zawsze w najmniej odpowiednim momencie i niezwykle trudno jest się ich pozbyć. Firmy kosmetyczne proponują coraz to nowsze rozwiązania typu: żele, mleczka, kremy, a nawet plasterki, które mają sprawić, że upiorny pryszcz zniknie. Czy są one rzeczywiście skuteczne? Skąd się biorą pryszcze? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące krost znajdziesz w poniższym artykule.
Jak powstają pryszcze?
Istnieje wiele teorii dotyczących przyczyn powstawania trądziku, jednak tylko niektóre z nich mają poparcie naukowe. Niepotwierdzony jest związek występowania pryszczy z dietą, niewłaściwą higieną osobistą albo zarażeniem się nimi od kogoś cierpiącego na trądzik. Mogą pojawić się one w najmniej oczekiwanym momencie i wcale nie musi być to okres pokwitania. Choć występowanie pryszczy najczęściej kojarzy się nam z problemem nastolatków, to nie stanowi to reguły. Bardzo często osoby dorosłe po 30. roku życia zapadają na jego trudną do wyleczenia odmianę – trądzik różowaty. Zazwyczaj przyjmuje się, że przyczyną jego powstawania mogą być zmiany hormonalne. Bardziej narażone na jego wystąpienie są także osoby, w których rodzinie występował trądzik. Trudniej go pokonać, gdy stosujemy niewłaściwe kosmetyki, narażeni jesteśmy na duży stres albo przebywamy w zanieczyszczonym środowisku.
Warto dowiedzieć się, jak powstają pryszcze. By w pełni zrozumieć ten mechanizm, dobrze jest zapoznać się z budową skóry, bowiem w kilka tygodni przed pojawieniem się krost, pod jej powierzchnią zachodzą zmiany, które je wywołują. Pierwszym objawem sygnalizującym pojawienie się pryszczy na twarzy jest wystąpienie zaskórników, które powstają wskutek zatkania porów skóry martwym naskórkiem. Bakterie żyjące na powierzchni skóry gromadzą się w porach i żywiąc się wydzielanym przez nią łojem, powodują reakcje zapalne. W konsekwencji prowadzi to do łojotoku, co przekłada się ostatecznie na powstawanie krost. Czy można jednak zapobiec powstawaniu pryszczy lub pozbyć się już istniejących?
Jak leczyć pryszcze?
W zależności od tego, jaka jest przyczyna powstawania trudnych do zwalczenia pryszczy, różne powinno być ich leczenie. Jeżeli jesteśmy zaniepokojeni zdrowiem swojej skóry, powinniśmy udać się do dermatologa, który pomoże nam wyleczyć trądzik. Większość kosmetyków przeznaczonych do skóry trądzikowej pełni jedynie funkcję pomocniczą w walce z pryszczami i łagodzi objawy trądziku, ale nie przyczynia się do jego wyleczenia.
Jednym z najczęściej popełnianych błędów dotyczących pielęgnacji skóry jest wyciskanie krost. Kiedy na naszej twarzy pojawia się wielki wypełniony białą ropą wulkan, nie zastanawiamy się nad tym, czy można wyciskać pryszcze, tylko czym prędzej do tego przystępujemy. Takie postępowanie prowadzi jednak do wielu niekorzystnych konsekwencji, ponieważ powoduje rozprzestrzenienie się stanu zapalnego skóry, co nie ułatwia rzeczywistej walki z trądzikiem. Poza tym może spowodować wystąpienie dziur i blizn, których usunięcie, a nawet tuszowanie, nie jest łatwe.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze