Pływanie dla dzieci
BEATKA • dawno temu • 2 komentarzePływanie w wodzie to jeden z ulubionych sportów dorosłych i dzieci. Dlatego nie zwlekajmy i na naukę pływania dla niemowląt zapisujmy malucha jak najwcześniej. Lekarze zgodnie twierdzą, że na basen można zabrać już dwumiesięczne niemowlę. Okazuje się bowiem, że pływanie stymuluje nie tylko rozwój fizyczny dzieci, ale też ma istotny wpływ na ich rozwój psychiczny. Wbrew pozorom niemowlęta bardzo szybko odnajdują się w wodzie. W końcu nie tak dawno brzuch mamy był ich naturalnym środowiskiem.
Niemowlę na basenie
Niemowlę do 8 miesiąca życia posiada jeszcze odruch z życia płodowego (brak obaw przed wodą i zamykanie ust pod wodą). Wraz z upływem czasu, odruch ten zanika. Dlatego tak ważne jest, aby nauka pływania niemowląt została rozpoczęta jak najszybciej. Zalety pływania niemowlaków:
- lepszy rozwój ruchowy;
- wzmocnienie więzi między niemowlakiem a rodzicem;
- poprawa koordynacji ruchowej;
- wzmocnienie mięśni i stawów;
- pływanie poleca się dzieciom z problemami układu kostno-stawowego w ramach rehabilitacji;
- jako działanie profilaktyczne wszystkich chorób kręgosłupa;
- pomaga budować odporność u dziecka;
- jest doskonałą rozgrzewką i zabawą.
Oprócz wymienionych zalet pływania, pojawia się jeszcze jedna – poczucie bezpieczeństwa, które szybko się wykształca u dzieci pływających, ponieważ maluch rozpoznaje jeszcze środowisko wodne, w którym spędził 9 miesięcy. Obawy rodziców dotyczące tego, że dziecko będzie szybciej łapało infekcje są bezzasadne. Zarówno głębokość wody, jak i temperatura są dobrane specjalnie do maluchów. O bezpieczeństwo dzieci dbają instruktorzy oraz sami rodzice, którzy razem z dzieckiem biorą udział w zajęciach. Przed wejściem do wody przynajmniej jedną godzinę nie można dzieci karmić. Maluchy powinny czuć się bezpiecznie, dlatego pamiętaj o przytulaniu dziecka i okazywaniu mu czułości. Przed zajęciami zaopatrz dziecko w specjalne pieluchy, które służą jedynie do pływania (są jednorazowe).
Zachowanie rodziców na basenie
Rodzic, który decyduje się uczestniczyć w nauce pływania musi wiedzieć, jak ma się zachować w wodzie. Aby zapewnić bezpieczeństwo dziecku i sobie, rodzic powinien:
- wchodząc do basenu, przytulać dziecko do siebie;
- pozwalać dziecku rozglądać się dookoła;
- w trakcie kładzenia dziecka na brzuszku na wodzie musi trzymać malucha pod pachami, a kciuki mieć umieszczone pod brodą dziecka, tak by unosić mu główkę;
- trzymając tak malucha, należy go oddalać od siebie i przybliżać;
- kolejnym etapem nauki pływania jest spacer z dzieckiem, w trakcie którego rodzic kładzie dziecko raz na brzuszku, raz na pleckach;
- jeśli w wodzie będą pływały kolorowe zabawki dla niemowlaka, dziecko chętniej będzie unosiło główkę, żeby na nie popatrzeć.
Najtrudniejszym etapem jest zanurzanie dziecka w wodzie. Należy robić to stopniowo, aż maluch oswoi się z wodą. Aby przyzwyczajać dziecko do zanurzenia, można zacząć z nim skakać i co jakiś czas zanurzać go głębiej, aż dojdzie do całkowitego zanurzenia (czyli cała główka dziecka znajdzie się pod wodą). Maluch uczy się pływać bardzo szybko i jest to dla niego prawdziwa frajda.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze