Royal Ascot – królewskie wyścigi konne
TOMEK ERNESTOWICZ • dawno temuW wielkiej Brytanii trwają słynne wyścigi konne znane jako Royal Ascot Racecourse. Jest to wielkie wydarzenie w brytyjskim kalendarzu sportowym i towarzyskim. Wyścigi mają już 300 lat. Po raz pierwszy zorganizowała je królowa Anna w 1711 roku. Trwają 5 dni, od wtorku do soboty, a każdy dzień uświetniony jest obecnością królowej.
Wyścigi odbywają się w Ascot, miasteczku położonym w hrabstwie Berkshire w południowej Anglii, zaledwie 6 mil od średniowiecznego zamku królewskiego w Windsorze. Na czas wyścigów Jej Wysokość przenosi swą rezydencję do zamku Windsor, aby być jak najbliżej. Codziennie o pierwszej trzydzieści królowa wyrusza na wyścigi, przejeżdżając przez Long Walk – wysadzaną kasztanowcami aleję wiodącą przez park otaczający zamek.
Elżbieta II jest właścicielką wielu stajni pełnych koni wyścigowych. Od dzieciństwa uwielbiała jazdę konną i atmosferę wyścigów. Kiedy miała 19 lat, w maju 1945 roku, dwa tygodnie po zakończeniu wojny, uczestniczyła po raz pierwszy we wznowionych wyścigach w Ascot. Od tego czasu nie opuściła ani jednych zawodów. Do dziś królowa jest właścicielką 19 koni, które wygrały w Ascot. Jej dżokeje noszą królewskie barwy – purpurowe koszulki ze szkarłatnymi rękawami oraz aksamitne kaski jeździeckie ze złotymi lamówkami. Królowa prezentuje najważniejsze trofea wyścigów w Ascot: Gold Cup, Royal Hunt Cup oraz Queen’s Vase. Tylko te trofea zwycięzcy mogą sobie zatrzymać na zawsze. Inne, a jest ich 27, muszą być zwracane po roku, by cieszyć nowych właścicieli. Prócz trofeów niebagatelne są też nagrody pieniężne o łącznej wartości trzech i pół miliona funtów, co czyni Royal Ascot jednym z najbardziej „szczodrych” wyścigów w Europie.
Każdego dnia królowa nosi inny kolor, więc w czasie wyścigów żaden się nie powtarza. To także przedmiot spekulacji w zakładach bukmacherskich i źródło wygranych. Najważniejszy strój zachowuje na trzeci dzień wyścigów nazywany zwyczajowo Ladies Day.
Wyścigi odwiedza co roku 300 tys. osób z całej Europy. Istnieją różne bilety i typy trybun.Nie jest łatwo zostać uczestnikiem najbardziej prestiżowej części wyścigów.Należy dopełnić szeregu procedur i przejść kontrolę bezpieczeństwa królewskiej straży. W zdobyciu zaproszenia pomaga rekomendacja od zeszłorocznych uczestników. Szczęśliwcy dostają zaproszenie od przedstawicieli rodziny królewskiej.
Wszystkich obecnych obowiązuje dress-code. Etykieta jest ściśle przestrzegana, zwłaszcza w Royal Enclosure, gdzie obowiązują jasne fraki i cylindry dla panów, dla pań zaś zakryte ramiona i talie oraz obowiązkowo kapelusze. To jedyna część garderoby, która pozwala na nieco szaleństwa. Do tradycji należy pokazanie się w jak najbardziej oryginalnym nakryciu głowy. Przedstawicielki angielskiej arystokracji, prezentujące wymyślne kompozycje, cieszą się powodzeniem wśród fotografów.
Na wyścigach popija się głównie szampana oraz Pimms, czyli rozcieńczony lemoniadą i przybrany owocami koktajl. Dla mniej wyrafinowanych albo niezamożnych jest piwo. Sezonowym daniem są truskawki ze śmietanką oraz szparagi i homary.
Źródło: materiały prasoweOficjalna strona wydarzenia: http://www.ascot.co.uk/
Zobacz także: Pałace godne królowej
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze