Łączenie pokarmów
PATRYCJA • dawno temuW diecie dziecka ważna jest nie tylko jakość i ilość podawanych produktów, ale także ich zestawianie. Zawarte w owocach, warzywach i mięsie substancje mogą się wzajemnie znosić. Dlatego przygotowując posiłek dla maluszka zwróć uwagę na substancje zawarte w składnikach. Źle skomponowana dieta może doprowadzić do niedoborów witamin i minerałów, a w konsekwencji do awitaminozy czy anemii. Poniżej znajdziecie podstawowe zasady łączenia i niełączenia pokarmów.
Dieta niełączenia produktów
- Ogórek i pomidor— zawarty w ogórku enzym askorbinaza niszczy bogate pokłady witaminy C znajdujące się w pomidorze. Zasada niełączenia dotyczy warzyw z rodziny dyniowatych (cukinia, kabaczek), które zawierają askorbinazę i warzyw z dużą ilością witaminy C (papryka, kapusta, natka pietruszki).
- Mleko i mięso— np. kanapka z szynką i szklanka mleka. W czerwonym mięsie znajduje się łatwo przyswajalne żelazo, którego łatwość wchłaniania ogranicza zawarty w produktach mlecznych wapń.
- Herbata i cytryna - gorąca woda, którą zaparza się herbatę niszczy niemalże 80% zawartości witaminy C w cytrynie.
- Herbata i bułka pełnoziarnista - zawarte w herbacie garbniki ograniczają wchłanianie soli mineralnych z produktów pełnoziarnistych.
Jak łączyć produkty?
- Surowe warzywa i oliwa z oliwek - oliwa zapobiega utracie witamin i minerałów zawartych w warzywach i owocach. Dlatego, gdy tylko posiekasz składniki do sałatki, skrop je oliwą.
- Szpinak i śmietana - szpinak (podobnie jak szczaw i botwinka) zawiera kwas szczawiowy, który utrudnia przyswajanie wapnia. Zawarty w śmietanie i jajku wapń neutralizuje kwas, dzięki czemu pokłady wapnia w organizmie zostają nienaruszone.
- Mięso i gotowane warzywa - to podwójna dawka żelaza. Zawarte w mięsie substancje poprawiają wchłanianie żelaza z warzyw.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze