Przyczyny otyłości u dzieci
PATRYCJA • dawno temuOtyłość u dzieci jest wypadkową wielu czynników, tj. uwarunkowania genetyczne, dieta w ciąży i styl życia rodziny. Poznaj zatem bliżej przyczyny otyłości, by Twoje dziecko nie zostało dotknięte tą, jakże powszechną, chorobą cywilizacyjną.
Uwarunkowania genetyczne
Skłonność do przybierania na wadze można odziedziczyć. Ryzyko otyłości wzrasta u tych dzieci, których jedno z rodziców jest otyłe. Wysokie prawdopodobieństwo urodzenia grubego dziecka dotyczy przede wszystkim otyłych kobiet. Natomiast największe ryzyko występuje u dzieci, których obydwoje rodzice są otyli. Ta zależność dotyczy przede wszystkim dziewczynek. Szacuje się, że ryzyko nadwagi spowodowane otyłością rodziców sięga nawet 30%.
Czynnik genetyczny w kształtowaniu wagi dziecka jest szczególnie widoczny w okresie dorastania. Jak się okazuje dzieci, które w okresie pokwitania były otyłe, najprawdopodobniej będą otyłe także w życiu dorosłym. I tutaj można zaobserwować działanie genów. Jeśli dziecko stało się otyłe na skutek przekarmiania przez rodziców, ma większe szanse na schudnięcie, niż równie otyły maluch tęgich rodziców.
W tym przypadku leczenie otyłości polega na utrzymywaniu zdrowej diety i zwiększonej aktywności fizycznej. Tendencja do tycia nie minie, a nawet drobne odstępstwa od zdrowego stylu życia, mogą doprowadzić do znaczącego przybierania na masie.
Dieta kobiet w ciąży
Masa urodzeniowa dziecka w dużej mierze zależy od tego, co na talerz położy sobie jego mama, będąc w ciąży. Cukrzyca w ciąży, nadwaga, a także braki żywieniowe u przyszłych mam, mogą rozregulować układ pokarmowy dziecka, a zwłaszcza pracę ośrodków mózgowych, które odpowiadają za uczucie sytości i głodu.
Zarówno przejadanie się, jak i niedojadanie przez kobietę w ciąży, stwarza duże zagrożenie dla dziecka w brzuchu. Zbyt duża i zbyt mała masa urodzeniowa u maluszka wiąże się z wysokim ryzykiem otyłości w przyszłości. Szczególnie niebezpieczna dla zdrowia dziecka jest niedostateczna podaż składników odżywczych w pierwszych dwóch trymestrach ciąży, gdy kształtuje się większość organów wewnętrznych. Po urodzeniu organizm dziecka zamiast trawić dostarczane pokarmy, zacznie gromadzić zapasy.
Całe szczęście nadwaga u niemowląt to problem przejściowy. Niewiele niemowląt, u których stwierdzono zbyt dużą masę ciała w ciągu pierwszego roku życia, ma problem z otyłością w dorosłym życiu.
Niezdrowy styl życia
O tym, czy Twoje dziecko będzie miało nadwagę, w dużej mierze decyduje styl życia rodziny. Jeśli swój wolny czas spędzacie zwykle przed telewizorem, jadacie późne kolacje, złożone z produktów wysokoenergetycznych, to zwiększacie ryzyko wystąpienia nadwagi u dzieci. Życie w pośpiechu, a co za tym idzie szybkie spożywanie posiłków, to również istotne przyczyny otyłości.
Jeśli jesteś mamą kilkulatka z nadwagą, skonsultuj się z dietetykiem w sprawie najlepszej diety dla dziecka. Wykonujcie wspólnie ćwiczenia odchudzające dla dzieci, oczywiście również po konsultacji ze specjalistą (nauczycielem wychowania fizycznego, trenerem fitness, rehabilitantem), aby zrzucić nadprogramowe kilogramy. Postaraj się zaktywizować całą rodzinę do zmiany stylu życia, aby dziecko nie czuło się osamotnione w tej walce.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze