Otyłość u dzieci prowadzi do chorób serca
MAGDALENA MOSKAL • dawno temuJuż u dzieci i młodzieży cierpiącej z powodu otyłości lub cukrzycytypu 2 można wykryć zmiany świadczące o ryzyku zapadalności w przyszłości na choroby serca.
Naukowcy ze Szpitala Dziecięcego w Cincinnati użyli badań USG w celu zbadania obecności zwyrodnień w postaci nagromadzonych lipidów w tętnicy szyjnej. W porównaniu ze stanem tętnic u zdrowych dzieci o prawidłowej wadze, w badanych grupach zaobserwowanozgrubienie tętnic i ich usztywnienie.Obie te cechy są czynnikami ryzyka wystąpienia ataków serca i udarów u dorosłych.
Dowody na to, że już w tak młodym wieku pojawiać się mogą zmiany w postaci płytek miażdżycowych, wzbudzają obawy, że obserwowana dziś epidemia otyłości wśród dzieci znajdzie w przyszłości odzwierciedlenie w statystykach zapadalności na choroby serca i naczyń krwionośnych. Zmiany typu miażdżycowego postępują wraz z wiekiem. Oznacza to, że skoro pierwsze objawy pojawiają się tak wcześnie, należy się spodziewać wzrostu zapadalności na choroby związane z miażdżycą. Badacze komentują, że pokolenie obecnych dzieci i nastolatków może być pierwszym, którego średnia długość życia będzie krótsza niż długość życia pokolenia ich rodziców.
U badanych cierpiących na otyłość lub cukrzycę typu 2 zaobserwowano również inne objawy zaliczane do czynników ryzyka chorób serca: podwyższone ciśnienie oraz cholesterol. Odkrycie jest o tyle niepokojące, że oznacza, iż poprawa stylu życia w późniejszym wieku może być już niewystarczająca i nieskuteczna. Okazuje się bowiem, że zmiany fizjologiczne związane z otyłością, takie jak uszkodzenia tętnic, następują na długo przed pojawieniem się pierwszych objawów chorób związanych z otyłością.
Żródło: medycyna24.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze