Pierwsze objawy ciąży
PATRYCJA • dawno temuCzy jestem w ciąży? Takie pytanie zadaje sobie codziennie mnóstwo kobiet. Brak miesiączki, poranne mdłości, powiększenie i bolesność piersi, a także częste oddawanie moczu to typowe objawy ciąży, które skłaniają kobiety do sięgnięcia po test ciążowy i zweryfikowanie podejrzeń. Niestety, często pierwsze oznaki ciąży okazują się być konsekwencją zatrucia pokarmowego lub zaburzeń pracy tarczycy. Sprawdź, jak odróżnić dolegliwości ciążowe od tych, o podłożu chorobowym.
Brak miesiączki
Brak krwawienia z dróg rodnych w dniu spodziewanej miesiączki jest pierwszym sygnałem ostrzegawczym. Pamiętaj jednak, że spóźnianie się miesiączki może świadczyć także o zaburzeniach hormonalnych. Stres, niezdrowy tryb życia, nagły spadek wagi oraz dysfunkcje tarczycy to jedne z najczęstszych przyczyn nieregularnego miesiączkowania. Zaburzenia cyklu mogą powodować również choroby jajników, a także stosowanie antykoncepcji hormonalnej.
Zdarza się i tak, że pomimo zajścia w ciążę, miesiączka występuje o czasie przez cały pierwszy trymestr, z tą różnicą, że krwawienia są skąpe i towarzyszy im wzrost temperatury ciała o 0,5–1 stopień Celsjusza. Zachodzące zmiany są spowodowane podwyższonym poziomem progesteronu, który podtrzymuje ciążę przez pierwsze tygodnie. Szalejące hormony powodują także powiększenie piersi oraz ich tkliwość. Niektóre kobiety zauważają u sobie guzkowate zgrubienia na piersiach. Brodawki stają się wyraziste, odcinając się zdecydowaną linią od pozostałej skóry. Intensyfikacji barwy brodawek towarzyszy niejednokrotnie obrzęk oraz świąd.
Nudności i wymioty
Nudności i wymioty pojawiają się zazwyczaj po upływie ok. 6–7 tygodni od zapłodnienia i utrzymują się do końca pierwszego trymestru. Co ważne, nie są to wyłącznie poranne nudności. Kobiety w ciąży z pierwszym dzieckiem może mdlić nawet przez cały dzień. Nudności wzmagają określone zapachy, a także potrawy. Dlatego w czasie ciąży należy wystrzegać się kosmetyków o intensywnej woni, potraw tłustych i smażonych. Nudności mogą powodować też przyjmowane leki, dlatego sprawdź na ulotce preparatu, jakie są możliwe skutki uboczne.
Pierwszym tygodniom ciąży może towarzyszyć uczucie wzmożonego apetytu lub zdecydowane jego osłabienie. Zgaga, wzdęcia i zaparcia to kolejne dolegliwości w ciąży. Rosnące maleństwo uciska pęcherz moczowy, zmuszając do jego częstego opróżniania. Pierwszy trymestr ciąży obarczony jest również zwiększonym ryzykiem wahań nastroju i bólów głowy. Obrzęki nóg, żylaki i rozstępy pojawiają się w drugim i trzecim trymestrze ciąży.
Rozpoznanie ciąży odbywa się na podstawie uzyskania dodatniego wyniku testu ciążowego lub badań krwi pod kątem ciąży. Badanie USG pozwala na zobrazowanie zarodka już w 3. tygodniu od zapłodnienia.
Możesz być prawie pewna, że jesteś w ciąży, gdy wymienione powyżej dolegliwości (brak krwawienia, powiększenie piersi, nudności) wystąpią łącznie. Dla pewności wykonaj domowy test ciążowy, a w przypadku wyniku dodatniego, udaj się do ginekologa w celu potwierdzenia diagnozy. Tymczasem wystrzegaj się alkoholu i prowadź oszczędny tryb życia. Zawsze bezpieczniej jest założyć ciążę niż stresować się możliwością wystąpienia komplikacji z powodu nieprzestrzegania zaleceń w czasie ciąży.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze