Masaż Shantala
BEATKA • dawno temuCo to jest masaż Shantala? Jest to masaż dla dzieci, który przynosi wiele korzyści dla matki i dziecka. Pielęgnacja niemowlaka nie polega jedynie na dbaniu o ciało dziecka. Warto od razu budować więź między rodzicem a maluchem. Masaż doskonale sprzyja temu zadaniu. Dodatkowo pozwala uciszyć emocje i pomaga zapobiegać problemom ze snem. Jak masować niemowlę?
Zalety masażu Shantala
Masaż niemowląt wykonywany regularnie wpływa korzystnie nie tylko na maluszka, ale też na osobę wykonującą masaż. Masaż Shantala wykonywany może być przez mamę dziecka, gdyż jest stosunkowo prosty i łatwo można nauczyć się jego techniki. Jakie korzyści przynosi masaż dziecku? Jest dobrym sposobem na bezsenność u dzieci, pomaga uregulować sen. Poza tym wpływa korzystnie na trawienie. Pomaga wyciszyć emocje i uspokaja. Dziecko nabywa większej świadomości własnego ciała, a to pomaga mu czuć się bezpieczniej. Masaż umacnia więzi między dzieckiem i rodzicami. Regularnie wykonywany, stymuluje układ odpornościowy dziecka do działania i obrony organizmu przed wirusami i bakteriami.
Zalety masażu obejmujące rodzica lub inną osobę wykonującą masaż to zdecydowana poprawa pewności siebie. Niektórzy rodzice nie są zbyt pewni swoich umiejętności dotyczących opieki nad maluszkiem. Masaż zwiększa wiarę we własne umiejętności, a poza tym uspokaja rodzica. Wykonywanie masażu zapobiega pojawieniu się depresji poporodowej u kobiety. Masaż Shantala dla niemowląt umożliwia pogłębienie więzi między matką a dzieckiem lub między ojcem a dzieckiem. Zaletą masażu jest również lepsza komunikacja z dzieckiem i umiejętność odczytywania jego potrzeb.
Wykonanie masażu Shantala
W pomieszczeniu, w którym będzie wykonywany masaż, musi być ciepło, jako że dziecko musi być rozebrane. Przed masażem należy ogrzać olejek do masażu. Nie należy wykonywać masażu dziecka od razu po posiłku, trzeba odczekać co najmniej pół godziny. Masaż można zakończyć kąpielą, dzięki temu z ciała dziecka zostanie zmyty nadmiar olejku. Osoba wykonująca masaż powinna siedzieć na podłodze z nogami wyprostowanymi. Masaż najlepiej jest wykonywać rano przez około 5 minut.
Olejek do masażu należy rozetrzeć na dłoniach. Dziecko trzeba umieścić na nogach osoby masującej tak, by główka dziecka leżała przy stopach osoby masującej. Masaż należy zacząć od brzucha. Masujemy boki, rozpoczynając od klatki piersiowej w kierunku podbrzusza. Następnie kładziemy rękę po prawej stronie szyi i przesuwamy ją w kierunku lewej strony podbrzusza. Powtarzamy czynność kilkakrotnie, później wykonujemy to samo po drugiej stronie.
Dziecko następnie kładziemy na boku. Kolistymi ruchami masujemy ramię malucha, przesuwamy rękę w kierunku dłoni. Dłoń należy masować kciukiem. Następnie znowu wracamy do masażu brzucha. Kolejne powinny być nogi. Należy je masować od ud do pięt. Nie można zapomnieć o stopach dziecka. Masaż wykonujemy kolistymi ruchami. Masaż pleców warto wykonać, trzymając dziecko na nogach, ułożone w poprzek. Rękoma należy wykonywać ruchy tak, jak przy gnieceniu ciasta. Masaż twarzy początkowo może być dla dziecka nieprzyjemny i maluch będzie bronił się przed nim. Z czasem maluch przyzwyczai się do niego.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze