Jak dbać o pępek noworodka?
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temuPrzecięcie pępowiny podczas porodu to nie koniec jej historii. Pępek dziecka nie zarasta się w magiczny sposób – potrzebuje czasu, by w naturalny sposób zagoić się i odrzucić kikut pępowinowy. Jak pielęgnować pępek noworodka w tym czasie?
Przemywanie
Przez ok. 2 tygodnie procesu gojenia się pępka dziecka przemywaj go nasączony w spirytusie gazikami i patyczkami kosmetycznymi. Powinien to być spirytus 70%, ale może być także 96% rozcieńczony wodą (w stosunku 2:1). Służy on do wysuszania i odkażania martwej już tkanki. Nie martw się, środek ten nie szczypie malucha, ani go nie boli.
Kąpanie
Kikuta pępowinowego nie powinno się moczyć. Podczas kąpieli noworodka ochraniaj kikut przed zmoczeniem. Jeśli jednak woda dostanie się do niego, delikatnie go osusz. Odizolowanie go od wody sprawi, że szybciej odpadnie, a pępek zagoi się.
Przewijanie
Podczas każdego przewijania dziecka przemywaj jego pępek spirytusem. Gdy zakładasz pieluszkę, staraj się odwinąć na zewnątrz górę, by nie uciskała kikuta. Zakładaj luźne ubranka i nie kładź malucha na brzuszku.
Wietrzenie
Gdy zmieniasz pieluszkę, nie ubieraj dziecka od razu. Pozwól mu poleżeć chwilę nago. Dzięki temu skóra noworodka wywietrzy się, a to przyspiesza gojenie rany. Nie zaklejaj pępka plastrami i bandażami, bo to tylko opóźni odpadnięcie kikuta.
Obserwacja
Przyglądaj się pępku dziecka. Jeśli zauważysz, że brzydko pachnie, z kikuta sączy się ropa, powstał obrzęk lub zaczerwienienie, udaj się z noworodkiem do lekarza. I bądź cierpliwa – nawet gdy zobaczysz, że kikut już odłączył się od brzuszka, nie wyrywaj go na siłę. Wkrótce sam odpadnie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze