Jak pielęgnować pępek noworodka?
PATRYCJA • dawno temuPo opuszczeniu murów szpitala młoda mama staje przed wielkim wyzwaniem, jakim jest opieka nad noworodkiem. Pierwsze tygodnie są zwykle najtrudniejsze. Bez obaw. Młode mamy są pod stałą opieką najpierw położnej a potem pielęgniarki środowiskowej. Udzielą one rad jak zajmować się maleństwem, a przede wszystkim jak pielęgnować niezagojony jeszcze pępek. Co powinnaś wiedzieć o pielęgnacji pępka noworodka?
Kiedy odpadnie kikut pępowinowy?
Zwykle odpada on w ciągu 10–21 dni. Pozostaje po nim mała ranka, która goi się przez kolejne kilka dni. W tym czasie należy szczególnie uważać na to miejsce.
Jak dbać o pępek?
Krok 1. Kąpanie noworodka
Dopóki kikut pępowinowy nie uschnie i nie odpadnie nie wolno dopuścić do jego zamoczenia. Należy również utrzymywać go w czystości. Kąpiąc dziecko uważaj, by do pępka nie dostała się woda. Najlepiej nie wkładać noworodka do wanny, a położyć go na ręczniku i obmywać namoczoną gąbką. W ten sposób łatwiej dopilnować, aby pępek pozostał suchy.
Krok 2.Przewijanie dziecka
Podczas przewijania należy uważać, aby nie zahaczyć pieluszką o kikut. Zwykle pampersy mają wyższy stan, dlatego zakładając pieluchę zawijaj ją tak, aby kikut pozostawał na wierzchu. W innym wypadku może nasiąknąć moczem z pampersa.
Krok 3.Gojenie
Według najnowszych badań pępek najszybciej się goi, jeśli nie jest niczym smarowany. Niegdyś w celu pielęgnacji przecierano go spirytusem lub zabezpieczano zasypką antyseptyczną. Jeśli gojenie kikuta wydłuża się, a w ranie pojawia się guzowata tkanka łączna nie ma powodów do niepokoju. Wkrótce powinna zaniknąć. Jednak w przypadku, gdy dziecko dostanie gorączki, wokół pępka pojawi się obrzęk i zaczerwienienie lub też u podstawy kikuta pojawi się ropa skonsultuj się z położną lub lekarzem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze