Jak pielęgnować noworodka?
BEATKA • dawno temuPo urodzeniu dziecka świat rodziców staje czasami na głowie. Dodatkowy członek rodziny to nowe obowiązki i wyzwania. Pielęgnacja noworodka może nastręczać pewnych trudności. Pierwsze dziecko niejako przeciera szlaki kolejnym. Jak dbać o noworodka? Jak kąpać i wycierać dziecko? Kiedy stosować kosmetyki dla dzieci? Na te i inne pytania młodzi rodzice poszukują odpowiedzi. Pielęgnacja noworodka nie jest trudna, wystarczy pamiętać o kilku zasadach.
Kosmetyki i środki pielęgnacyjne dla noworodka
Wyprawka dla dziecka już skompletowana? Zapewne we wszystkie kosmetyki dla noworodka i inne środki pielęgnacyjne zaopatrzyłaś się jeszcze przed porodem. Warto jednak rzucić okiem na listę najpotrzebniejszych rzeczy. Wśród nich znajdują się:
- termometr do wanny,
- mydełko dla noworodków,
- krem pielęgnacyjny dla noworodków,
- maść na odparzenia dla dzieci,
- gencjana na spirytusie do pielęgnacji pępka,
- 70% spirytus do przemywania pępka,
- gaziki jałowe (służące do przemywania oczu oraz pępuszka),
- oliwka dla niemowląt,
- puder dla dzieci,
- szampon dla niemowląt,
- sól fizjologiczna,
- patyczki higieniczne,
- szczoteczka do włosów,
- nożyczki do paznokci z zaokrąglonymi czubkami.
Nie należy obcinać paznokci dziecku za pomocą obcinaczy, gdyż niewłaściwe obcięcie spowoduje wrastanie paznokcia w skórę lub pojawienie się stanu zapalnego. Podczas kupowania kosmetyków dla dzieci należy koniecznie zerknąć na opakowanie. Powinien znaleźć się na nim atest PZH. Wówczas kosmetyk nie będzie zagrażał bezpieczeństwu dziecka. Wszystkie środki pielęgnacyjne przeznaczone dla dzieci powinny mieć minimalną ilość środków zapachowych i konserwantów. Ważny jest też termin ważności.
Higiena noworodka
Pierwsza kąpiel noworodka może być przeprowadzona od razu, należy jednak uważać na pępuszek, gdyż nie można go zamoczyć. Do kąpieli przygotuj wanienkę, czyste ubranka, pieluszki, ręczniki, mydełko, krem do pielęgnacji ciała, oliwkę do ciała, przewijak. Temperatura w pomieszczeniu, w którym maluch będzie zażywał kąpieli powinna wynosić 24–25 stopni Celsjusza. Woda w wanience powinna mieć temperaturę ok. 37 stopni Celsjusza. Żeby dziecko się nie ślizgało w wanience, należy jej spód wyścielić specjalną podkładką lub pieluszką. Po skończonej kąpieli wytrzyj dziecko do sucha czystym ręczniczkiem przeznaczonym tylko dla dziecka.
Ważna jest pielęgnacja oczu dziecka. Nasącz jałowy gazik solą fizjologiczną i przemyj oczy dziecka. Pamiętaj, żeby robić to w kierunku wewnętrznym, tj. od uszu do noska. Po skończeniu wyrzuć zużyty gazik. Pielęgnacja skóry dziecka wymaga jak najmniejszej ilości kosmetyków. Natłuść ciało dziecka kremem nawilżającym lub oliwką. Okolice pępuszka powinny zostać suche i nie należy ich natłuszczać.
Jak pielęgnować pępek dziecka? Przyda ci się 70% spirytus. Wylej troszeczkę spirytusu na jałowy gazik. Pępuszek i okolicę przemyj delikatnie spirytusem. Kikut z kolei posmaruj kilkoma kroplami gencjany umieszczonymi na patyczku do uszu. Nie należy zapominać o higienie intymnej maluszka. Miejsca intymne dziewczynek należy przemywać zawsze w kierunku odbytu. Dzięki temu uniknie się zakażenia układu moczowego. Na pupę i uda należy położyć warstwę kremu przeciw odparzeniom. Miejsca intymne chłopców można posypać jeszcze pudrem. Dziewczynek nie należy „pudrować”, gdyż istnieje duże ryzyko dostania się pudru do cewki moczowej i wywołania problemów z oddawaniem moczu. Skóra dziecka przed nałożeniem kremu powinna być sucha, w przeciwnym razie może dojść do odparzeń skóry.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze