Mięśniaki w ciąży
KAROLINA • dawno temuCoraz więcej par w sposób świadomy decyduje się na dziecko. Zanim dojdzie do planowanego zapłodnienia, warto jest wyeliminować wszystkie czynniki mogące negatywnie wpływać na ciążę. Świadome rodzicielstwo powinno być poprzedzone wyzbyciem się szkodliwych dla zdrowia nałogów, jak na przykład palenie papierosów, lecz także szczególną dbałością o stan zdrowia poprzez prowadzenie aktywnego stylu życia czy też racjonalną dietę. Jednak nie zawsze możliwe jest uniknięcie wszelkich dolegliwości, które w bezpośredni bądź pośredni sposób mogą wpłynąć na ciążę. Jedną z nich są mięśniaki na macicy. Planujesz dziecko i chciałabyś je wyeliminować? Czy mięśniaki mają jakiś wpływ na ciążę? Nie trać czasu i już teraz przeczytaj poniższy artykuł, a poznasz odpowiedzi na te i inne pytania.
Co to są mięśniaki?
Zanim dowiemy się, jaka jest relacja między mięśniakami macicy a ciążą, dobrze jest dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat. Mięśniaki macicysą niezłośliwymi nowotworami powstającymi w obrębie macicy. Zmieniają się w nowotwór złośliwy wyjątkowo rzadko. Jedną z ich cech charakterystycznych jest to, że zwykle występują one w liczbie mnogiej i mogą posiadać bardzo różny rozmiar. Wynika z tego także fakt, że ich pojawienie się może przebiegać zupełnie bezobjawowo bądź być sygnalizowane przez takie symptomy, jak na przykład częste oddawanie moczu, ból w okolicach krzyża bądź krwawienia śródcykliczne. Najczęściej mięśniaki na macicy pojawiają się między 30 a 45 rokiem życia, za co częściowo obwinia się hormony. Z tego też względu czynnikiem sprzyjającym ich powstaniu jest przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej bądź też zajście w ciążę. Najlepszym sposobem na zdiagnozowanie mięśniaków na macicy jest przeprowadzenie badania USG. Dzięki niemu dowiadujemy się więcej na temat ich liczebności i rozmieszczenia. Leczenie mięśniaków macicy zwykle odbywa się poprzez ich chirurgiczne usunięcie, jednak przeprowadza się je tylko wówczas, gdy towarzyszą im uciążliwe i negatywnie wpływające na funkcjonowanie organizmu objawy. Czy usuwanie mięśniaków jest konieczne w trakcie planowania ciąży?
Mięśniaki macicy w ciąży
Wbrew temu, co zwykło się uważać, z reguły mięśniaki macicy nie wywierają wpływu na możliwość zajścia w ciążę. Nie stanowią one przyczyny niepłodności ani też nie wpływają na jej przebieg. Najczęściej mięśniaki współistnieją z ciążą, nie wywierając na nią żadnego wpływu, zwłaszcza gdy są niewielkiego rozmiaru. Trzeba jednak pamiętać o tym, by poddawać je kontroli. Jeżeli ulegną one zwiększeniu bądź będą mogły rzutować na przebieg ciąży albo rozwiązania, zwykle poród dokonywany jest poprzez cesarskie cięcie. Dzięki temu unika się wielu komplikacji i niweluje możliwe ryzyko. W zależności od tego, z jakim rodzajem mięśniaków mamy do czynienia, ryzyko ich powiększenia się może być większe lub mniejsze. By nasze dziecko rozwijało się w prawidłowy sposób, a poród nie przyniósł żadnych niespodzianek, należy pamiętać o bezwzględnej kontroli omawianych niezłośliwych guzów.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze