Przebarwienia skóry w ciąży
PATRYCJA • dawno temu • 1 komentarzJesteś w ciąży? Unikaj ekspozycji skóry na słońce, gdyż możesz nabawić się nieestetycznych przebarwień. Wiosna wprawdzie sprzyja spacerom, ale bez filtra ochronnego na twarzy oraz kapelusza na głowie ani rusz!
Przyczyny przebarwień skóry w ciąży
W czasie ciąży w twoim organizmie panuje burza hormonalna. Zwiększona liczba estrogenów powoduje intensyfikację pracy komórek barwnikowych, czyli melanocytów. Pod wpływem promieni słonecznych wytwarzają one większą niż zwykle dawkę melaniny (barwnika skóry). I to właśnie melanina ponosi winę za pojawianie się na skórze pieprzyków i plam.
Przebarwienia przybierają różną postać – od drobnych pieprzyków, po zlane w jedną całość liczne piegi. Zwykle nadmiar barwnika gromadzi się wokół ust, na policzkach, czole i skroniach, tworząc nieestetyczne (często symetryczne, ostro odcięte od reszty skóry plamy. Jest to tzw. ostuda (inaczej melanodermia).
Usuwanie przebarwień skóry w ciąży
Leczenie przebarwień rozpoczyna się dopiero po połogu, kiedy poziom hormonów zostaje wyrównany. Według najkorzystniejszego scenariusza, plamy ciążowe znikają samoistnie zaraz po porodzie. Gdy tak się nie stanie, trzeba interweniować. Co robić?
Przede wszystkim udać się do dermatologa. Pomoże dobrać odpowiednią metodę leczenia lub zestaw metod. Usuwanie przebarwień polega na ich wybielaniu, ścieraniu naskórka oraz działaniach mających na celu rozkład nagromadzonej melaniny.
Wybielanie plam to nie jest kwestia kilku dni. W zdecydowanej większości proces usuwania tego defektu kosmetycznego trwa nawet do kilku miesięcy. W tym czasie należy unikać słońca i nie wychodzić na dwór bez mocnego filtra ochronnego.
Płytkie i nierozległe przebarwienia można wybielić za pomocą kremów rozjaśniających. Podstawą kuracji jest systematyczność stosowania preparatów. Poprawa będzie następować z tygodnia na tydzień. Oprócz preparatów rozjaśniających dostępnych w drogeriach, można zastosować stary, babciny sposób rozjaśniania skóry – maseczkę z cytryny oraz cotygodniowy peeling. Natomiast w przypadku plam, które sięgają znacznie głębiej niż naskórek, należy usuwać je w gabinecie dermatologa.
Usuwanie przebarwień na twarzy
Do zabiegów przywracających jednolity koloryt skóry należą m.in.:
Peeling chemiczny – polega na starciu naskórka za pomocą kwasu. Jeśli pracujesz, na czas peelingu zarezerwuj sobie kilka dni wolnego, gdyż wiąże się on z kilkudniowym zaczerwienieniem skóry.
Mikrodermabrazja – wierzchni naskórek zostaje złuszczony za pomocą specjalnych głowic diamentowych.
IPL (Intense Pulse Light) – zabieg polegają na emitowaniu wiązki światła w głąb skóry. Zostaje ona pochłonięta przez melaninę, co prowadzi do jej rozpadu. Nie należy wpadać w panikę, gdy po zabiegu plamy ściemnieją. Po kilku-kilkunastu dniach od zabiegu zaczną się złuszczać.
Cosmelan – w tym zabiegu lekarz oczyszcza skórę, a następnie nakłada na nią specjalną maskę. Składa się ona z substancji rozjaśniających oraz hamujących produkcję melaniny. Zabieg trwa do 4 godzin. Wymaga sporego wysiłku ze strony pacjentki, która przez pierwsze dni po zabiegu musi smarować twarz preparatami przepisanymi przez dermatologa, a następnie przez okres 2–3 miesięcy używać specjalnych kosmetyków.
Choć kuracja usuwania przebarwień z twarzy może zabrać nawet kilka miesięcy, nie ma co popadać w czarną rozpacz. W końcu mamy przed sobą bezbronnego, małego człowieka, który potrzebuje naszego ciepła i opieki.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze