Przebarwienia skóry
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuPrzebarwienia dotyczą naskórka, który zawiera w sobie melaninę. Melanina jest to barwnik skóry wytwarzany przez melanocyty.
Rodzaje zaburzeń barwnikowych skóry:
- hipopigmentacja — jest to niedobór melaniny, skóra jest odbarwiona;
- hiperpigmentacja — nadmiar melaniny, skóra jest nieprawidłowo ciemna;
- bielactwo dziedziczne (albinizm)[/b] - komórki skóry w ogóle nie wytwarzają melaniny, chora osobę charakteryzują białe włosy i skóra oraz nadwrażliwość na światło;
- bielactwo nabyte — objawia się różnej wielkości odbarwieniami spowodowanymi uszkodzeniem melanocytów;
- hipopigmentacja pozapalna — odbarwienie pojawia się w miejscu wcześniej wygojonego skaleczenia, oparzenia, otarcia lub zakażenia;
- czasowa utrata pigmentacji — występuje u młodzieży i znika około 20. lub 30. roku życia;
- znamiona barwnikowe — są bardzo powszechne, zazwyczaj są to tzw. pieprzyki, mogą również być duże i owłosione lub wypukłe, przypominające brodawki;
- plamy wątrobowe — pojawiają się u starszych osób pod wpływem nadmiernego eksponowania skóry na słońce;
- ostudy ciężarnych — są objawem zaburzeń hormonalnych związanych z ciążą, występują zazwyczaj na czole, skroniach i kościach policzkowych, znikają na kilka miesięcy po porodzie.
W przypadku nagłego pojawienia się przebarwień lub zmiany kształtu lub barwy znamienia trzeba zgłosić się do dermatologa!
Niektóre przebarwienia, takie jak plamy wątrobowe można zwalczyć preparatami zawierającymi tretynoinę. Plamy pojawiające się u osób starszych można rozjaśniać żelem z aloesem lub samym pocieraniem przebarwienia świeżym liściem aloesu. Podobno pomocne są również sok z łodyg mniszka lekarskiego i pasta z korzenia żywokostu.
W diecie należy zwrócić uwagę na produkty zawierające witaminy A, C, D, E. Zdecydowanie nie wolno opalać miejsc dotkniętych przebarwieniami. Ochronna odzież i kremy z filtrami to podstawa. Albinosi dodatkowo muszą nosić okulary przeciwsłoneczne z bardzo mocnym filtrem.
Do zamaskowania przebarwień można używać tylko pudrów i podkładów hipoalergicznych.
Uwaga: Nie stosuj preparatów wybielających bez konsultacji z dermatologiem!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze