Pomysły na zabawę z dzieckiem w każdym wieku
ISABELLE • dawno temuZabawa z dzieckiem to na pewnym etapie rozwoju malucha jedna z najważniejszych metod wychowawczych i aktywności, które stwarzają odpowiednią atmosferę w domu oraz pozytywne relacje rodzinne. Oczywiście z noworodkiem będziemy bawić się inaczej niż z przedszkolakiem. Dzieje się tak ze względu na różny poziom psychiczny, społeczny i emocjonalny dziecka. Zresztą chodzi też o inne oczekiwania zarówno małych, jak i tych większych uczestników zabaw. Dla początkujących lub poszukujących rodziców poniżej przedstawiamy ciekawe propozycje aktywności z dziećmi.
Zabawa z niemowlakiem i kilkuletnim dzieckiem
Domowe zabawy i ręcznie zrobione zabawki są zawsze najlepszą rozrywką dla najmłodszych maluchów. Zresztą tego typu aktywność pomaga w uczeniu i wzrastaniu, nic nie kosztuje, a przede wszystkim rozwija wyobraźnię i kreatywność dziecka. Oczywiście łatwiej wpaść na pomysł zabawy, gdy dziecko jest starsze i jest z nim lepszy kontakt, a poza tym istnieje więcej rzeczy i gier, którymi można zająć czas. Jednak z niemowlakami i maluchami tylko pozornie jest trudniej. Tak naprawdę nie musisz być aż tak kreatywna, ponieważ dzieciaki nie mają bardzo skomplikowanych potrzeb.
- Niemowlaki
Najlepszą zabawką dla niego jesteś ty sama. Twój dotyk, dźwięk twojego głosu, twoje oczy i usta – to wszystko, na czym potrafi się skupić niemowlę. Kołysanie na rękach, bezpiecznie podrzucanie w górę, głośne całowanie w szyję, czy łaskotanie w pachwinkach naprawdę małemu wystarczą. Niemowlak uczy się utrzymywać wzrok, więc wodzi za tobą oczami. Możesz wobec tego powoli chować się zza zasłonkę i z szerokim uśmiechem pojawiać się znienacka. Z pewnością rozśmieszysz pociechę. Niemowlaki uwielbiają też poznawać świat poprzez spacery – słuchają dźwięków ulicy, śpiewu ptaków, czują na buzi wiatr. Z kolei podczas kąpieli pozwól dziecku, w nawet wręcz je do tego zachęcić, aby chlapało rączką czy nóżką wodę. Dziecko będzie miało niezłą frajdę, a ty później spokojnie sobie posprzątasz. Śpiewaj dziecku, utrzymuj kontakt wzrokowy i cielesny – oto najlepsze zabawy niemowlaka.
- Kilkulatki
Kiedy dziecko już się rusza, zaczyna raczkować lub chodzić, warto sięgnąć po bardziej aktywne propozycje. Ponownie możesz okazać się najlepszą zabawką dziecka. Pozwól mu się wspinać na siebie, dotkać twoich uszu, nosa, oczu. Także ty bierz rączkę malucha i udawaj, że coś robisz, pokazujesz itd. Dla ok. 10-miesięcznego dziecka najfajniejszą zabawką może stać się kubełek wypełniony ryżem lub czymś sypkim (w ogóle brzęczące przedmioty są w centrum uwagi malucha). Zwłaszcza chłopcy chętnie obserwują zabawkę, jak wygląda, z czego jest zrobiona, dlaczego tak trzeszczy? Nie przerywaj maleństwu – niech się zajmie sobą, to także rozwijające. Możesz także czytać dziecku książeczki. Posadź malucha na kolanach, daj do rączki książeczkę. Pozwól, aby to on przewracał kartki, a ty czytaj na głos daną historyjkę. Naucz się jakichś rymowanek i spróbuj ułożyć do nich jakieś gesty. Zobaczysz, że dziecko z biegiem czasu przejmie te ruchy.
Zabawy z przedszkolakami
W tym wieku dziecko wymaga przede wszystkim rozwijania umiejętności motorycznych, czyli ruchowych. Spróbuj wobec tego czegoś, co będzie rozwijać kreatywnośćtwojego dziecka. Czasem nawet lepiej zostawić je samemu sobie, ale od czasu do czasu warto pomóc w wymyślaniu zabaw, także ze względu na wasze relacje. Możecie na przykład w pokoju brzdąca zrobić statek piracki. Niech dziecko określi, gdzie jest dziób, a gdzie rufa, gdzie jest bocianie gniazdo (i z czego zrobione – może po prostu z krzesła?), a gdzie kabina kapitana. Oczywiście kapitanem bez cienia wątpliwości będzie dziecko. Razem zróbcie z kartonu czapki pirackie, a dla pokładowego kucharza czapkę kucharską. Ustalcie, gdzie płyniecie, oraz co zjecie na obiad. Potem możecie pójść do kuchni i przyrządzić wspólnie jakąś drobną potrawę, w której dziecko może pomóc. Weźcie jedzenie ze sobą i zjedzcie na waszym statku. Taka zabawa nie dość, że rozwija ruchowo malucha (zresztą ciebie też!), to jeszcze zwiększa wyobraźnię i poprawia wasze relacje.
A pamiętasz, jak w swoim pokoju robiłaś tajną bazą lub domek? Te wszystkie koce, książki jako cegły, spinacze, lampki i tak dalej? Czemu nie zrobić tego razem z dzieckiem? Przypomnij sobie, w co lubiłaś się sama bawić w dzieciństwie i spróbuj wykorzystać to w wychowaniu własnego dziecka! I nie przejmuj się, że teraz są inne czasy. Takie teksty usłyszysz dopiero od nastolatka! Dzieci są takie same bez względu na czasy!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze