Zabawy dla niemowląt
BEATKA • dawno temuZabawa z niemowlakiem stymuluje jego rozwój. Zabawy dla dzieci powinny być rozwijające. Rodzice nie muszą kupować nowych, drogich zabawek. Wystarczy kilka dobrych pomysłów na zabawę i chęci. Wychowanie dziecka polega na poświęcaniu mu czasu i uwagi. Najczęstsze rodzaje zabaw to: zabawy ruchowe, integracyjne, zabawy edukacyjne. Jednak w pierwszych miesiącach życia malucha największą atrakcją jest dla niego mama.
Kiedy rozpocząć zabawę z niemowlakiem?
Rozwój dziecka przebiega prawidłowo wtedy, gdy maluch jest odpowiednio stymulowany. Niemowlę dość szybko wykształca umiejętności komunikacji, zwraca uwagę na głos, ruch i dotyk. Odpowiedni czas na zabawę z dzieckiem następuje, gdy maluch jest ożywiony i zadowolony, a jego potrzeby zaspokojone. Niegrzeczne dziecko nie będzie chciało skupić się na zabawie. Dlatego, gdy maluch płacze, jest zirytowany, lepiej przełożyć zabawę na inny moment.
Maluch największym zainteresowaniem obdarza najpierw matkę. Kobiety przez uśmiechanie się do dziecka, mówienie do niego, śpiewanie kołysanek, uczą go i pobudzają jego rozwój. W okresie niemowlęctwa oprócz angażowania zmysłów wzroku i słuchu dziecka, można powoli wpływać na jego rozwój ruchowy. W tym celu należy zrezygnować z przykrywania dziecka kołderką. Maluch położony swobodnie może wymachiwać rączkami i nóżkami.
Jakie zabawki dla dzieci są najlepsze w okresie niemowlęctwa? Raczej nie będą to miękkie pluszaki. Dla malucha atrakcyjniejsza wyda się gumowa, ale za to kolorowa zabawka oraz delikatnie brzęczące grzechotki. Niepolecane są modne elektroniczne zabawki, które wydają agresywne dźwięki.
Jakie zabawy dla niemowlaka?
- Powtarzanie dźwięków
Mama powtarza po dziecku dźwięki, a następnie sama je wydaje i zachęca malucha do powtarzania po niej. Atrakcyjne dla dziecka będą odgłosy zwierząt i maszyn.
- Zabawa w dotykanie
Rodzice kładą przed maluchem kawałek puszystego koca, szorstkiej wełny, miękkiej gąbki, twardy kamień, kawałek drewna. Dziecko z zainteresowaniem po kolei zacznie brać przedmioty do rączki i będzie badać ich fakturę, twardość.
- Granie na garnkach
Mama stawia w zasięgu dziecka garnek z różnymi i metalowymi drewnianymi łyżkami, chochelkami. Następnie pokazuje mu, jak zmieniają się dźwięki, które wydaje uderzanie o garnek różnymi rzeczami.
- Przeszkody na drodze
Pełzające lub raczkujące dziecko można stymulować do lepszego rozwoju ruchowego. Przed dzieckiem można ułożyć stos poduszek lub postawić drewniane pudełko. Maluch zacznie się wspinać na poduszki lub chować do pudełka.
- Układanie rzeczy według ich wielkości
Rodzice powinni położyć przed dzieckiem kilka przedmiotów podobnej i różnej wielkości. Należy pokazać maluchowi zasadę ich układania. Segregować należy według wielkości.
- Budowa zamków
Starsze niemowlę, które sprawnie raczkuje, a jego ruchy są coraz zwinniejsze, roznosi przeważnie energia. Dziecko może zacząć z rodzicami budować wieżę z klocków lub pudełek (np. po płatkach śniadaniowych). Maluch będzie miał więcej radości z burzenia wieży, niż z jej budowania.
Bezpieczne zabawki powinny być opatrzone informacją dla jakich dzieci (ze względu na wiek) są przeznaczone. Wszystkie zabawy niemowlaka powinny odbywać się pod nadzorem rodziców. Czujna uwaga dorosłych zapobiegnie i uchroni dziecko przed zrobieniem sobie krzywdy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze