Rozwijające zabawy dla niemowląt
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuW momencie narodzin świat dziecka staje na głowie – ciepły i przyjazny brzuch mamy zamienia się w rzeczywistość, do której musi się na nowo przystosować. Aby jak najlepiej poradzić sobie w nowym otoczeniu oraz zdrowo się rozwijać, maluch musi wykształcić szereg naturalnych odruchów. Dziecko najszybciej uczy się poprzez zabawę, warto więc zaoferować mu kilka gier i ćwiczeń wspomagających prawidłowy rozwój.
Naturalne odruchy noworodków
Jednym z pierwszych testów, które przechodzi dziecko po narodzinach, jest badanie odruchów. Wykonywane jest w celu sprawdzenia rozwoju malucha i działania jego układu nerwowego. Do podstawowych odruchów noworodkowych należy zaciskanie rączek po podaniu mu kciuka. Po upływie pewnego czasu odruch ten przekształca się w świadomą reakcję. Innym odruchem, który pojawia się już w życiu płodowym dziecka – ok. 11 tygodnia ciąży, jest odruch chwytny. U półrocznego malucha powoli on zanika, a w jego miejsce wykształca się świadomy chwyt przy użyciu kciuka i palca wskazującego.
To, czy odruch chwytania rozwija się u dziecka w prawidłowy sposób, zauważysz sama. Jeżeli z każdym dniem dłonie niemowlęcia stopniowo się rozluźniają (nie są ściśnięte tak mocno, jak po narodzinach) jest to dobry znak. W 4–6 miesiącu życia dziecko powinno zacząć samodzielnie chwytać między palce podawane mu przedmioty. W przypadku, gdy odruch chwytny wciąż występuje u malucha w 12 miesiącu życia, rozwój jest nieprawidłowy. Sytuacja ta wynikać może z niewłaściwego rozwoju układu nerwowego i prowadzić do wykształcenia schematów, ujawniających się w późniejszym życiu dziecka. Innymi słowy, kilkuletni brzdąc przejawiać będzie wzorce zachowań typowe dla niemowlęcia.
W wyniku niewłaściwego rozwoju odruchu chwytnego pojawić się mogą takie problemy, jak osłabiona sprawność manualna czy trudności z utrzymaniem kredki. W konsekwencji, dziecko będzie podchodziło z niechęcią do rysowania. Problemy z kontrolą mięśni skutkować mogą zaburzeniami mowy – należy pamiętać, że motoryka i rozwój dziecka są ze sobą ściśle związane.
Jak bawić się z niemowlęciem?
Dzięki wspólnej zabawie dziecko szybko opanuje zdolność chwytania. Podczas pierwszych miesięcy życia malucha do ćwiczeń manualnych nie potrzeba zabawek – wystarczą dobre chęci i odrobina wolnego czasu.
- Dotykanie swojego ciała
Aby dziecko nauczyło się świadomie chwytać, powinno zacząć od ćwiczeń, w których dotykać będzie własnego ciała. Gdy skierujemy jego ręce na brzuszek czy stópki, maluch spostrzeże, jak wyglądają nasze ruchy i podejmie próbę ich naśladowania.
- Głaskanie dziecka
Zmysł dotyku u maluszka jest bardzo czuły. Poprzez głaskanie grzbietu rąk i stóp dziecka stymulujemy jego układ nerwowy i gwarantujemy mu właściwy rozwój. Poza tym, takie ćwiczenie jest niezwykle przyjemne dla obu stron – dla mamy i niemowlęcia.
- „Kosi, kosi łapci”
Zabawa „kosi, kosi łapci, jedziemy do babci”, którą większość z nas pamięta z dzieciństwa, jest świetnym sposobem na usprawnienie koordynacji ruchowej malucha. Śpiewając rymowankę, chwyć ręce dziecka i zbliżaj je do siebie.
- Chodzenie po różnym podłożu
W rozwoju dziecka, bardzo ważna jest także sprawność stóp. Gdy dziecko chodzi boso po terenie o różnym ukształtowaniu – np. po dywanie czy piasku, pracuje całe jego ciało. Jest to kolejny powód, dla którego warto zabrać malucha na spacer.
- Nauka chwytania
Podając dziecku przedmiot, taki jak butelka, pozwól mu przytrzymywać go rączkami – w ten sposób dowie się, jak właściwie układać dłonie. Jeżeli brzdąc wyjmuje smoczek z buzi, nie zabraniaj mu tego. Jest to znak, że maluch zaczyna świadomie reagować na otoczenie. Nie powinnaś zmuszać niemowlęcia do ssania, gdy nie ma na to ochoty.
Czym bawić się z niemowlęciem?
Niemowlęta wciąż odkrywają świat, więc na pewno zainteresują się zabawkami o ciekawym kształcie lub strukturze. Szczególnie wiele korzyści rozwijającemu się dziecku przyniosą przedmioty większe niż jego dłoń. Niewielkie zabawki nie tylko narażają malucha na zadławienie, ale także nasilają u niego odruch chwytny, czyli zaciskanie dłoni. Jeżeli nie wiesz, jakie zabawki wybrać dla dziecka, sprawdź opinie innych mam oraz producentów, którzy informują, które z nich są bezpieczne dla najmłodszych pociech.
Jedną z najlepszych zabawek dla niemowlęcia jest Oball, czyli lekka piłka wyprodukowana z bezpiecznego materiału. Posiada duże otwory ułatwiające maluchowi chwytanie. Jest łatwiejsza do złapania, co sprawia, że dziecko jest zadowolone ze swoich sukcesów oraz chętnie się bawi. W niektórych piłkach Oball znajdują się kuleczki z barwnymi koralikami, dzięki czemu są one jeszcze bardziej atrakcyjne dla malucha – podkreśla Marcin Domeracki, właściciel firmy DUMEL.
Wybierając najlepszą zabawkę dla dziecka, należy kierować się bezpieczeństwem, warto więc zwrócić uwagę na atesty i oznaczenia zamieszczone na opakowaniu. Szukaj znaku bezpieczeństwa CE – oznacza on, że dany produkt jest zgodny z normami bezpieczeństwa Unii Europejskiej. Na opakowaniu powinna się także znajdować informacja o wieku, od którego dziecko może się bawić daną zabawką.
Ważne, aby wybrana przez ciebie zabawka nie posiadała małych części, które można w prosty sposób oderwać – biorąc je do buzi, maluch może się zadławić. Zwróć także uwagę na wytrzymałość produktu. W wyniku uderzenia zabawka nie powinna się pokruszyć ani złamać. Istotna jest także możliwość łatwego utrzymania zabawki w czystości. Dziecko na pewno nie raz upuści ją z rąk, co w przypadku nieodpowiedniego tworzywa spowoduje rozwój bakterii. Doskonale podczas zabawy sprawdzi się zabawka lekka, gdyż będzie łatwiejsza do złapania. Dziecko może mieć problem z utrzymaniem ciężkiego przedmiotu lub nabić sobie nim guza. To ty decydujesz o tym, czym bawić się będzie twoja pociecha. Czasem zamiast najtańszej zabawki w sklepie warto wybrać taką, która będzie bezpieczna dla dziecka.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze